Opava prodala domy dceři Hadamczika. Po soudní dohře si je město nechá

  16:55aktualizováno  16:55
Obchody, kanceláře, byty. O budoucnosti domů v centru Opavy, které město před lety nezákonně prodalo dceři hokejového trenéra Nikol Čížkové, je jasno. Zůstanou i nadále v majetku města. V jednom z nich se budou prodávat regionální potraviny.
Radní rozhodli o domech, stojících za magistrátní věží Hláska.

Radní rozhodli o domech, stojících za magistrátní věží Hláska. | foto: Jaroslav Ožana MF DNES

"Město by si mělo špalíček budov spojených s radnicí držet. Budovy číslo 62 a 63 si proto nechá ve svém majetku," sdělil náměstek primátora Dalibor Halátek.

Ještě začátkem loňského roku radnice zvažovala, zda domy na Horním náměstí neprodat. Zvláště budova s číslem 62 byla ve špatném stavu, zatékalo do ní a několik let byla prázdná. "Nechat si je, znamená rychle zainvestovat do oprav," uvedla tehdy náměstkyně Pavla Brady.

Teď město našlo řešení ve spolupráci s regionálními výrobci potravin. "Dva roky řešíme, jak podpořit místní podnikatele. Na Hospodářské komoře i jinde se setkáváme se stejnou odpovědí: regionální pěstitelé a chovatelé v Opavě nemají kde prodávat. V domě číslo 62 zřídíme prodejnu regionálních potravin," řekl Halátek. Magistrát už hledá zájemce o pronájem a ví o třech zájemcích.

Regionální potraviny, kanceláře, byty...

Dům prošel nejnutnější opravou, aby byl provozuschopný. Za zhruba 200 tisíc má novou fasádu, zrevidovaná okna, elektřinu i plyn. "Zůstaly drobné problémy s odpady a vodou. Předpokládáme, že by dílčí rekonstrukce zajistil nájemce, šlo by o práce v řádech desetitisíců," dodal Halátek.

Prodejna bude v přízemí. V mezipatře se počítá s výstavním prostorem pro výrobce regionálních potravin, v nejvyšším patře budou kanceláře. Ve vedlejším domě se zachová galanterie a obchody s textilem. Ve vyšších patrech pak městské byty.

Opavský magistrát domy podnikatelce Nikol Čížkové prodal v roce 2008. Obešel však nájemníky, a ti město zažalovali. Prodávalo se totiž obálkovou metodou a nájemníci měli právo dorovnat nejvyšší nabídku. Částku dorovnali, včas složili kauci. Přesto domy získala Čížková.

Poloviční soudní úspěch nájemníků

Spor se dostal až k Nejvyššímu soudu. Ten potvrdil rozhodnutí soudů nižších instancí, že prodej neplatí. Zamítl však i žádost bývalých nájemníků, že město musí prodat domy jim.

Nepovedený prodej se Opavě nevyplatil. Už po zamítavém rozsudku krajského soudu musela radnice z městské kasy kravařské podnikatelce vrátit zaplacených 14 milionů. Zaplatit však později musela také úrok.

"Na úrocích to dělalo 1,729 milionu korun. Platíme také soudní poplatky ve výši šesti tisíc korun," uvedla tehdy mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Oba domy, které Opava původně prodala Nikol Čížkové, stojí na velmi lukrativním místě hned za magistrátem.

Oba domy, které Opava původně prodala Nikol Čížkové, stojí na velmi lukrativním místě hned za magistrátem.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Flétnistce někdo ukradl nástroj za 140 tisíc. Zjistila to až druhý den

Flétna, po které pátrají ostravští policisté.

O drahý hudební nástroj přišla osmadvacetiletá žena z Ostravy. Příčnou flétnu začala postrádat minulý čtvrtek, den...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz