Kdo to je? Opava pátrá po neznámém muži ze 66 let starého obrazu

  14:55aktualizováno  14:55
Opavský magistrát se snaží zjistit, kdo byl muž namalovaný na obrazu, který byl nalezen před několika týdny ve sbírkovém fondu města. Dílo namaloval před 66 lety regionální malíř Valentin Držkovic, nikdo však zatím netuší, koho tehdy portrétoval. Radnice zatím dostala tři tipy.

Opavský magistrát pátrá po tom, koho v roce 1948 namaloval místní malíř Valentin Držkovic. Poznáváte? | foto: ČTK

"O tomto obraze významného místního malíře Valentina Držkovice dlouho nikdo nevěděl. Pracovníci magistrátu netuší, kdo je na obraze, ani jak se do sbírky města dílo dostalo," vysvětlil tajemník magistrátu Tomáš Elis.

"Obraz našel před časem dnes už náš bývalý kolega. Když jsme se s ním loučili, obraz mi na rozloučenou ukázal. Nyní jsme zvědaví, kdo na něm je. Předpokládáme, že by to mohla být významná osobnost z historie Opavy či celého regionu," dodal Elis. Zatím ani netuší, kdo obraz městu věnoval.

Předseda výboru, možná mecenáš kultury

Poté, co magistrát zveřejnil podobu obrazu na svých webových stránkách a na facebooku, ozvalo se několik lidí hned se třemi tipy.

"Jeden tvrdí, že jde o předsedu národního výboru po 2. světové válce, druhý, že Držkovic namaloval syna významného slezského národního buditele, který žil v Praze a byl mecenášem umění," prozradil tajemník dvě možnosti, které zatím upřednostňuje. Magistrát má k dispozici i fotografie a oba muži jsou tomu na obraze velmi podobní.

Třetí možností je osobnost, která v Opavě po válce také pobývala. "Nechceme zatím mluvit o konkrétních jménech, vše ještě budeme prověřovat. Pak budeme vědět více a snad muž z obrazu dostane jméno," zakončil Elis.

Jediné, co nyní o díle stoprocentně ví, že bylo namalováno v roce 1948 a pochází z dílny Valentina Držkovice, který patřil k nejvýznamnějším uměleckým osobnostem první poloviny 20. století na Ostravsku. Narodil se v roce 1888 v obci Velká Polom na Opavsku a v roce 1969 zemřel v Opavě.

Opava má ve sbírce i tisky Švabinského

Často se ve své tvorbě věnoval portrétní malbě. Důraz kladl na psychologii postav. Modelem mu byli dělníci, tuláci, služky, ale i členové rodiny a přátelé. V roce 1929 namaloval obraz Haldy se silným sociálním akcentem, který byl přijat i pařížskou kritikou.

Podle Elise Opava vlastní desítky obrazů. Sbírka se vytváří několik desetiletí a díla většinou město dostalo darem od autorů či jiných institucí. Mnohé jsou velmi vzácné a cenné. "Ve sbírce máme například tisky Maxe Švabinského," uvedl tajemník.

Mezi nejcennější díla pak patří obraz akademického malíře a krajináře Bohumíra Dvorského, který má hodnotu kolem 300 tisíc korun. Ještě o 200 tisíc korun dražší pak je podle Elise největší skvost ve sbírce města, který nyní zdobí primátorovu pracovnu. Jde o velkoplošné dílo Antonína Čermáka z 19. století. Na plátně zachytil okamžik z roku 1848, kdy rakouský císař Ferdinand Dobrotivý předává vládu mladému synovci Františku Josefovi.

Některé obrazy uvidí i veřejnost

"Obraz je cenný jednak v tom, že je na něm vyobrazena řada reálných osob. Navíc se předání vlády kvůli revolučním nepokojům neuskutečnilo ve Vídni, ale v Olomouci," dodal Elis.

Podle něj měl být obraz kdysi dávno odvezen do Německa a prodán v dražbě. Ještě předtím ale dílo městu jeho majitel nabídl. Radnice jej nechala zrestaurovat a vyvěsila jej. Stejný osud může potkat rovněž celé Držkovicovo dílo.

Tomáš Elis uvedl, že pokud se podaří k osobnosti na obraze najít bližší informace, mohl by být vystaven v některé z budov patřící městu. Veřejnost pak bude mít šanci vidět také další obrazy města. Některé výstavy se chystají například k 790. výročí založení Opavy.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Na radnicích v kraji roste počet úředníků, i kvůli nárokům státu

Ilustrační snímek

O necelých sedm procent stoupl za posledních deset let průměrný počet zaměstnanců magistrátů a velkých radnic v...

Dopravní podnik v Ostravě po velkém požáru parkuje autobusy dál od sebe

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Požár v areálu garáží, který v sobotu zcela zničil sedm autobusů a dalších pět poškodil, přinutil Dopravní podnik...

Odersko s Vítkovskem zpřístupní štoly. Břidlice přivábí více turistů

Petr Zahnaš ze spolku Zálužné v Raabově břidlicové štole, která se na jaře...

Odersko a Vítkovsko se stanou tuzemskými centry břidlicové turistiky. K dosavadnímu muzeu a jediné zpřístupněné štole...

Najdete na iDNES.cz