Opava hostí Divadlo Vysokozdvižného Soumara, diváky čeká absurdita i dojetí

  7:55aktualizováno  7:55
Loutkové divadlo v Opavě hostí od čtrnácti do dvaadvaceti hodin multižánrový festival SoumART Fest. Vystoupí zde Divadlo Vysokozvižného Soumara se svými čtyřmi původními hrami či opavská rocková kapela Healo, a dojde i na autorská čtení či vernisáž dvou mladých výtvarnic.
Divadlo - ilustrační foto

Divadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Mladý divadelní festival představí nejen zajímavé inscenace, ale také autorské čtení či živou hudbu, především však pobaví díky poetice absurdity a neotřelé komiky. Za symbolické vstupné 60 korun se odehraje den plný divadla, literatury, výtvarného umění i rockové muziky na závěr.

Hlavní lákadlo, Divadlo Vysokozdvižného Soumara, je opavský divadelní spolek, který byl několikrát oceněn na krajských přehlídkách a dokonce získal v roce 2009 se svou inscenací Hra přímou nominaci na celostátní festival amatérského divadla Šrámkův Písek.

"Pojem Divadlo Vysokozdvižného Soumara vznikl jako nápad při jedné klukovské pitce v hospodě, kde si parta mladých nadšenců řekla, proč jenom pít, když umíme i něco tvořit. Toť krátká verze. Abych to rozvedla, jde o talentované mladé lidi, kteří dělají to, co je baví - a jsou v tom sakra dobří," říká organizátorka festivalu Tereza Piskořová.

Základ tvůrčího týmu tvoří Jiří Karen, nyní student kulturní dramaturgie Slezské univerzity v Opavě, který vystudoval ještě francouzštinu a historii v Ostravě. Je hlavním autorem většiny divadelních her. Aktivně se věnuje literární činnosti a byl oceněn na celostátních literárních soutěžích jako například Šrámkova Sobotka či Hlavnice A. C. Nora.

Druhý člen týmu, Vašek Hromada, studuje regionální ekonomii a práva na MU v Brně, tým pak ještě doplňuje Filip Šimeček, student politologie v Olomouci.

Diváci mají příležitost bavit se hned na čtyřech autorských hrách. "Hry, u kterých budou padat smíchy ze židle, místy budou dojatí, nebo si budou říkat, má to snad vůbec nějaký smysl? To vše záleží jen na publiku," míní Piskořová.

Již ve 14 hodin odpoledne zahájí organizátoři celý program divadelní hrou s názvem Paka. Nabídne absurdní pojetí situace o ztrátě paměti, o dvou lidech a jednom bláznovi, o pákách, nebo snad pakách?

V půl čtvrté budou pokračovat Rovnoběžci, další inscenace. Je určena především pro milovníky sci-fi a absurdity. V 18 hodin se dostane k publiku hra o jedné literární soutěži s příznačným názvem Literární soutěž. A úplně na závěr divadelního okénka začne Hra. Neboli hra s názvem Hra. Co je ve hře a oč zde běží, to se zájemci dovědí v půl osmé večer.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Najdete na iDNES.cz