Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Po vzoru Voskovce a Wericha. Historik objevil unikátní divadelní hru

  18:31
Objev důležitý nejen pro opavské, ale i české divadelní dějiny se podařil opavskému historikovi Jiřímu Knapíkovi. Našel dávno zapomenutý scénář s názvem Kaolin a Majolika, autorskou avantgardní hru, která dává nový rozměr opavskému divadelnictví. Mladí studenti z Opavy se při jeho tvorbě nechali inspirovat pražským Osvobozeným divadlem.

Opavský historik Jiří Knapík, který objevil opavskou Vest pocket revue, scénář satirické komedie Kaolin a Majolina z roku 1933. | foto: Alexandr Satinský

„Opavskou Vest pocket revue“ představili její autoři publiku v roce 1933. „V české divadelní historii obecně není k dispozici takto propracovaný a rozsáhlý autorský text inspirovaný Osvobozeným divadlem,“ uvedl Jiří Knapík. Kompletní a kritickou edici nálezu právě vydal Ústav historických věd Slezské univerzity.

Divadelní hra Kaolin a Majolika byla až dosud neznámá?
Ano, zůstala zcela zapomenutá. Po premiéře v roce 1933 v tisku ohlasy téměř nenajdeme. Naposledy se o ní zmínil zhruba o tři roky později ve Slezském sborníku ředitel tehdejšího Zemského muzea v Opavě Karel Černohorský v příspěvku o Rudolfu Kristianovi, jednom z jejích autorů. Připomínku jeho výtvarné kariéry zahajoval tím, že poprvé se s jeho jménem setkal na plakátech, které v roce 1933 zvaly na tuto hru. Druhý autor Josef Heller, který psal později pod literárním pseudonymem Zdeněk Jerman, hru v roce 1944 zmínil na předsádce jedné ze svých knih. Od té doby jde o ztracenou záležitost.

Jak se ji podařilo znovu najít?
Loni na jaře jsem se začal zabývat Zdeňkem Jermanem s cílem připomenout jej Opavanům v krátkém medailonu. Čtvrt roku jsem hledal různé zdroje a v jednom biografickém slovníku z 80. let jsem našel poznámku, že heslo o Jermanovi vzniklo s pomocí jeho syna. Pokusil jsem se jej najít a oslovit. Díky vyhledávači jsem získal několik tipů, z nichž jeden se shodoval s Jermanovým někdejším bydlištěm v Praze. Pan Heller byl mým zájmem potěšen i překvapen zároveň.

Sešli jste se?
Loni v červnu jsme měli schůzku, seděli jsme u něj na terase a povídali si o všem možném. Zjistil jsem, že Jerman si celý život vedl osobní archiv, včetně fotografií. Napadlo mě zeptat se i na hru Kaolin a Majolika, o které jsem měl jen pár zmínek, a pan Heller zašel do obýváku a přinesl zaknihovaný strojopis, originál této hry. Myslel jsem, že omdlím. Kromě strojopisu byly součástí i originální akvarely scén od Rudolfa Kristiana a perokresby pro diapozitivy Josefa Molína, které se promítaly jako jeden meziobraz. Vzadu byla ještě informace o schválení hry opavským policejním ředitelstvím – včetně úředního kolku. Scénář obsahoval i založené volné listy s rukopisem, který dobře dokládá, jak se záměr autorů vyvíjel.

Proč je objev hry výjimečný?
Divadelní hra Kaolin a Majolika se odehrává v Opavě a osobitým způsobem čerpá z poetiky pražského Osvobozeného divadla. Z hlediska opavského divadelnictví jde o úplně novou dimenzi. Tehdy v „kamenném“ divadle hrál německý soubor, z Ostravy a Olomouce jezdily české soubory a samozřejmě zde byli ochotníci, čeští i němečtí, ti ale hráli národní klasiku nebo komedie. Toto je autorská avantgardní hra, která ukazuje, že v Opavě byli mladí lidé s dobrým rozhledem, kteří moderní umění vstřebávali i autorsky.

O čem pojednává?
Děj sám o sobě je podružný, podstatné jsou gagy, dialogy a narážky. Autoři parodovali opavské maloměsto roku 1933, komentují dobové aktuality, společenský život, opavské podniky. Titulními postavami jsou usedlý Kaolin a emancipovaná Majolika, mladí snoubenci, kteří plánují společnou budoucnost. Když Majolika po hádce zmizí, všichni ji hledají. Na scénu vstupují dva komici Aspoň Gips a Sotva Beton, jejichž role ztvárnili autoři hry, a jejich slovní hříčky a nahrávky po vzoru Voskovce a Wericha táhnou celý děj. Hráli pro opavské české publikum, premiéra se konala 13. září 1933 v sokolském kině Kosmos na Ratibořské ulici, repríza 1. října ve Velkých Hošticích. O příznivém přijetí publikem psal hlučínský týdeník Náš Domov.

Reflektovali i tehdejší dobu a sílící napětí mezi Čechy a Němci?
Jsou tam třeba parodované německé písničky, nejde však o paušální odmítnutí němectví, cílí spíše na rodící se nacismus. Doba byla hodně turbulentní. V září 1933 byly zakázány německé nacionalistické strany a předseda DNSAP Rudolf Jung žil v Opavě, takže to v převážně německém městě hodně rezonovalo.

Proč je hra unikátní i v republikovém kontextu?
Heller s Kristianem hru sami napsali, zrežírovali a hráli hlavní role. Nazvali ji porcelánovou anekdotou. Hra Kaolin a Majolika dokládá potenciál zapomenuté generace opavských umělců narozených mezi lety 1910–1912, kteří v Opavě působili v době studií a poté se už domů nevrátili. Ukazuje na živou přítomnost moderního umění v Opavě a je jediným dokladem autorského avantgardního divadla spjatého s Opavou.

Navíc je unikátní v tom, že v české divadelní historii obecně není k dispozici žádný další takto propracovaný a rozsáhlý autorský text inspirovaný Osvobozeným divadlem. Mnoho studentů tehdy ve svých rodištích Voskovce a Wericha napodobovali, šlo však jen o krátké výstupy. Toto je dosud neznámá divadelní hra o šesti obrazech a čtyřech meziobrazech, je provedená zajímavě inscenačně.

Co se dá bližšího říct o jejích autorech?
Oba pocházeli z národně cítících českých rodin a byli absolventi českého gymnázia v Opavě. Hellerovi pocházeli od Nymburku. Otec Josefa Hellera přišel do Opavy kolem roku 1900 a v Ostrožné roku 1911 otevřel první české květinářství, maminka byla z Kylešovic. Rudolf Kristian se narodil do rodiny zřízence opavské psychiatrie. Jeho tatínek pocházel z Dolních Životic, bydleli přímo v areálu sanatoria a Kristian se tímto prostředím asi inspiroval i v karikaturách.

Ke vzniku hry si přizvali ještě dalšího spolužáka, Josefa Molína. Jeho rodina pocházela z Krásna, respektive Místku, od šesti let žil v Opavě. Jeho tatínek byl obchodníkem, měli velkoobchod s čajem a lihovinami. Mimochodem, Molín po roce 1945 až do začátku 80. let, kdy zemřel, kreslil do Dikobrazu. Autoři ještě přizvali básníka Karla Vlčka z Kateřinek.

Jak přišli k tak silné inspiraci Osvobozeným divadlem?
Všichni tři studovali v Praze práva a Osvobozené divadlo navštěvovali. Heller tam hrál dokonce v komparzu, našel jsem v jeho archivu snímky, kde je zachycený ve hře Golem z roku 1931. Fotku měl i s věnováním osobností z divadla. Měli tak možnost důvěrněji poznat i zákulisí.

Je reálné, že by se hra opět dostala na divadelní prkna?
Potenciál tady je a už jsem zkoušel sondovat třeba u ředitele Slezského divadla Ilji Racka, který pro to má pochopení. Ale není to hra pro velké divadlo, spíše komorní prostor. Také je tu otázka obsahu, protože hra reflektuje a paroduje situaci v Opavě v roce 1933. Řešením by bylo udělat na podkladu scénáře satiru na opavské maloměsto roku 2020. Znamenalo by to ale takových pětačtyřicet procent nové autorské úpravy. Bylo by to zajímavé, opavské divadelnictví nemá podobnou hru a myslím, že publikum by její návrat do Slezska ocenilo.

  • Nejčtenější

Vykašlal se na doktorát na matfyzu a začal stavět unikátní kamna

Jeho kamna váží tři tuny a stojí tolik jako nové auto. Jejich tvůrce Jan Křivonožka z Fulneku původně vystudoval...

Lischka se vrátí do Baníku, přestup ze Sparty je blízko. Sor do Prahy nejde

Fotbalista David Lischka přece jen půjde ze Sparty do Ostravy. Tentokrát už definitivně - na přestup. Součástí...

Sparta napoprvé neuspěla, co Slavia? Boj o Sora, hvězdičku Baníku, sílí

Další zákulisní střet mezi Spartou a Slavií: mistr se připojil ke snaze získat jedenadvacetiletého ostravského...

Drtivé roky. Přežili jsme jen dva výrobci, říká nový ředitel vítkovické železárny

Premium Nový generální ředitel Vítkovice Steel Radek Strouhal v minulosti vedl kopřivnickou automobilku Tatra. Ve vítkovických...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silná domácí tvrz padla. Vítkovice v předehrávce zvítězily na ledě Brna

Hokejisté Vítkovic zvítězili v předehrávce 41. kola extraligy na ledě Brna 6:3 a zdolali ho i ve třetím vzájemném...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Dlouholetá ředitelka Ostravského muzea letos skončí, město hledá náhradu

Jiřina Kábrtová, která pracuje 45 let v Ostravském muzeu a od roku 2000 stojí v jeho čele, chce v polovině roku ve...

Do Beskyd dvakrát letěl vrtulník pro zraněné turistky, obě uklouzly

Vrtulník letecké záchranné služby dvakrát vzlétl v sobotu odpoledne k zraněným turistkám v Beskydech. Jedna žena...

Drtivé roky. Přežili jsme jen dva výrobci, říká nový ředitel vítkovické železárny

Premium Nový generální ředitel Vítkovice Steel Radek Strouhal v minulosti vedl kopřivnickou automobilku Tatra. Ve vítkovických...

Finanční úřady v kraji radí lidem přes telefon, jak na daň z nemovitosti

Speciální telefonní linky pro lidi, kteří si nejsou jisti tím, jak správně vyplnit přiznání k dani z nemovitých věcí,...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...