Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Po vzoru Voskovce a Wericha. Historik objevil unikátní divadelní hru

  18:31
Objev důležitý nejen pro opavské, ale i české divadelní dějiny se podařil opavskému historikovi Jiřímu Knapíkovi. Našel dávno zapomenutý scénář s názvem Kaolin a Majolika, autorskou avantgardní hru, která dává nový rozměr opavskému divadelnictví. Mladí studenti z Opavy se při jeho tvorbě nechali inspirovat pražským Osvobozeným divadlem.

Opavský historik Jiří Knapík, který objevil opavskou Vest pocket revue, scénář satirické komedie Kaolin a Majolina z roku 1933. | foto: Alexandr Satinský

„Opavskou Vest pocket revue“ představili její autoři publiku v roce 1933. „V české divadelní historii obecně není k dispozici takto propracovaný a rozsáhlý autorský text inspirovaný Osvobozeným divadlem,“ uvedl Jiří Knapík. Kompletní a kritickou edici nálezu právě vydal Ústav historických věd Slezské univerzity.

Divadelní hra Kaolin a Majolika byla až dosud neznámá?
Ano, zůstala zcela zapomenutá. Po premiéře v roce 1933 v tisku ohlasy téměř nenajdeme. Naposledy se o ní zmínil zhruba o tři roky později ve Slezském sborníku ředitel tehdejšího Zemského muzea v Opavě Karel Černohorský v příspěvku o Rudolfu Kristianovi, jednom z jejích autorů. Připomínku jeho výtvarné kariéry zahajoval tím, že poprvé se s jeho jménem setkal na plakátech, které v roce 1933 zvaly na tuto hru. Druhý autor Josef Heller, který psal později pod literárním pseudonymem Zdeněk Jerman, hru v roce 1944 zmínil na předsádce jedné ze svých knih. Od té doby jde o ztracenou záležitost.

Jak se ji podařilo znovu najít?
Loni na jaře jsem se začal zabývat Zdeňkem Jermanem s cílem připomenout jej Opavanům v krátkém medailonu. Čtvrt roku jsem hledal různé zdroje a v jednom biografickém slovníku z 80. let jsem našel poznámku, že heslo o Jermanovi vzniklo s pomocí jeho syna. Pokusil jsem se jej najít a oslovit. Díky vyhledávači jsem získal několik tipů, z nichž jeden se shodoval s Jermanovým někdejším bydlištěm v Praze. Pan Heller byl mým zájmem potěšen i překvapen zároveň.

Sešli jste se?
Loni v červnu jsme měli schůzku, seděli jsme u něj na terase a povídali si o všem možném. Zjistil jsem, že Jerman si celý život vedl osobní archiv, včetně fotografií. Napadlo mě zeptat se i na hru Kaolin a Majolika, o které jsem měl jen pár zmínek, a pan Heller zašel do obýváku a přinesl zaknihovaný strojopis, originál této hry. Myslel jsem, že omdlím. Kromě strojopisu byly součástí i originální akvarely scén od Rudolfa Kristiana a perokresby pro diapozitivy Josefa Molína, které se promítaly jako jeden meziobraz. Vzadu byla ještě informace o schválení hry opavským policejním ředitelstvím – včetně úředního kolku. Scénář obsahoval i založené volné listy s rukopisem, který dobře dokládá, jak se záměr autorů vyvíjel.

Proč je objev hry výjimečný?
Divadelní hra Kaolin a Majolika se odehrává v Opavě a osobitým způsobem čerpá z poetiky pražského Osvobozeného divadla. Z hlediska opavského divadelnictví jde o úplně novou dimenzi. Tehdy v „kamenném“ divadle hrál německý soubor, z Ostravy a Olomouce jezdily české soubory a samozřejmě zde byli ochotníci, čeští i němečtí, ti ale hráli národní klasiku nebo komedie. Toto je autorská avantgardní hra, která ukazuje, že v Opavě byli mladí lidé s dobrým rozhledem, kteří moderní umění vstřebávali i autorsky.

O čem pojednává?
Děj sám o sobě je podružný, podstatné jsou gagy, dialogy a narážky. Autoři parodovali opavské maloměsto roku 1933, komentují dobové aktuality, společenský život, opavské podniky. Titulními postavami jsou usedlý Kaolin a emancipovaná Majolika, mladí snoubenci, kteří plánují společnou budoucnost. Když Majolika po hádce zmizí, všichni ji hledají. Na scénu vstupují dva komici Aspoň Gips a Sotva Beton, jejichž role ztvárnili autoři hry, a jejich slovní hříčky a nahrávky po vzoru Voskovce a Wericha táhnou celý děj. Hráli pro opavské české publikum, premiéra se konala 13. září 1933 v sokolském kině Kosmos na Ratibořské ulici, repríza 1. října ve Velkých Hošticích. O příznivém přijetí publikem psal hlučínský týdeník Náš Domov.

Reflektovali i tehdejší dobu a sílící napětí mezi Čechy a Němci?
Jsou tam třeba parodované německé písničky, nejde však o paušální odmítnutí němectví, cílí spíše na rodící se nacismus. Doba byla hodně turbulentní. V září 1933 byly zakázány německé nacionalistické strany a předseda DNSAP Rudolf Jung žil v Opavě, takže to v převážně německém městě hodně rezonovalo.

Proč je hra unikátní i v republikovém kontextu?
Heller s Kristianem hru sami napsali, zrežírovali a hráli hlavní role. Nazvali ji porcelánovou anekdotou. Hra Kaolin a Majolika dokládá potenciál zapomenuté generace opavských umělců narozených mezi lety 1910–1912, kteří v Opavě působili v době studií a poté se už domů nevrátili. Ukazuje na živou přítomnost moderního umění v Opavě a je jediným dokladem autorského avantgardního divadla spjatého s Opavou.

Navíc je unikátní v tom, že v české divadelní historii obecně není k dispozici žádný další takto propracovaný a rozsáhlý autorský text inspirovaný Osvobozeným divadlem. Mnoho studentů tehdy ve svých rodištích Voskovce a Wericha napodobovali, šlo však jen o krátké výstupy. Toto je dosud neznámá divadelní hra o šesti obrazech a čtyřech meziobrazech, je provedená zajímavě inscenačně.

Co se dá bližšího říct o jejích autorech?
Oba pocházeli z národně cítících českých rodin a byli absolventi českého gymnázia v Opavě. Hellerovi pocházeli od Nymburku. Otec Josefa Hellera přišel do Opavy kolem roku 1900 a v Ostrožné roku 1911 otevřel první české květinářství, maminka byla z Kylešovic. Rudolf Kristian se narodil do rodiny zřízence opavské psychiatrie. Jeho tatínek pocházel z Dolních Životic, bydleli přímo v areálu sanatoria a Kristian se tímto prostředím asi inspiroval i v karikaturách.

Ke vzniku hry si přizvali ještě dalšího spolužáka, Josefa Molína. Jeho rodina pocházela z Krásna, respektive Místku, od šesti let žil v Opavě. Jeho tatínek byl obchodníkem, měli velkoobchod s čajem a lihovinami. Mimochodem, Molín po roce 1945 až do začátku 80. let, kdy zemřel, kreslil do Dikobrazu. Autoři ještě přizvali básníka Karla Vlčka z Kateřinek.

Jak přišli k tak silné inspiraci Osvobozeným divadlem?
Všichni tři studovali v Praze práva a Osvobozené divadlo navštěvovali. Heller tam hrál dokonce v komparzu, našel jsem v jeho archivu snímky, kde je zachycený ve hře Golem z roku 1931. Fotku měl i s věnováním osobností z divadla. Měli tak možnost důvěrněji poznat i zákulisí.

Je reálné, že by se hra opět dostala na divadelní prkna?
Potenciál tady je a už jsem zkoušel sondovat třeba u ředitele Slezského divadla Ilji Racka, který pro to má pochopení. Ale není to hra pro velké divadlo, spíše komorní prostor. Také je tu otázka obsahu, protože hra reflektuje a paroduje situaci v Opavě v roce 1933. Řešením by bylo udělat na podkladu scénáře satiru na opavské maloměsto roku 2020. Znamenalo by to ale takových pětačtyřicet procent nové autorské úpravy. Bylo by to zajímavé, opavské divadelnictví nemá podobnou hru a myslím, že publikum by její návrat do Slezska ocenilo.

  • Nejčtenější

Podnikatel staví v chráněné části Beskyd chatu bez povolení, na louce má skládku

Kolářova chata, ještě před časem jedna z nejstarších svého druhu v Beskydech, se opakovaně dostává do centra pozornosti...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na nových dálnicích u Frýdku-Místku se objevily trhliny, část obchvatu zbourají

Ještě není zcela dokončen a už se opravuje. Kvůli vážným závadám se ani ne po roce provozu zavřela pro řidiče část...

Finále okradené o 7 sekund, televizní diváci o finiš. Padly tresty i omluva

Dvojitá krádež ve finále basketbalové ligy. V nedělní druhé zlaté bitvě v Opavě zmizelo v infarktové koncovce kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v Ostravě onanoval na tramvajové zastávce, natočily jej městské kamery

Policie v Ostravě vypátrala muže, který se na tramvajové zastávce obnažoval a údajně také onanoval. Všimli si ho...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Klíčová svědkyně v kauze Slunečnice si vzala život, soudní proces to neovlivní

Do objasňování údajného týrání a ponižování seniorů v sociálním Domě Slunečnice v Ostravě nepřímo zasáhla tragédie....

Bývalá ředitelka Ostravského muzea pečuje o staré míče, dresy i medaile

Poháry, medaile i plakáty. Ale také tretry, míče nebo dresy. Ostravské muzeum sestavuje rozsáhlou sbírku historie...

Oblíbené i obávané. Pocitová mapa Ostravy ukáže, jak lokality působí na lidi

Do 9. června mají lidé možnost vyznačit v elektronické pocitové mapě, kde se v Ostravě cítí nejlépe, které lokality by...

Vytáhli běžky a šli se bavit. Recesisté z Ostravy zvládli i „náledí a liják“

Různé kostýmy, staré běžky, dobová výstroj a zejména chuť se pobavit. To spojovalo více než třicítku účastníků recesní...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...