Obnovu zchátralé chaty na Ondřejníku blokuje chybějící elektřina

  18:50aktualizováno  18:50
Na místě vyhořelé horské chaty Solárka plánují vlastníci pozemku apartmánový dům s pětadvaceti byty. Už mají územní rozhodnutí. Je to podle nich jediná šance, jak přivést na vrchol Ondřejníku více elektřiny, která je třeba i pro rekonstrukci sousední zchátralé chaty Bohumínka.

Současní majitelé postavili na Ondřejníku vedle chaty, která je momentálně zavřená, stylový bufet s venkovní terasou. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Chata Bohumínka je nejstarší turistické zařízení v Beskydech. Postavil ji Klub českých turistů (KČT), jehož některé chaty už nenávratně zmizely a jiné se i po vyhoření podařilo zachránit.

Fotogalerie

„O proud jsme přišli kvůli bývalým majitelům Solárky. Neplatili za elektřinu a rezervace na ni proto podle zákona zanikla. ČEZ ji rozprodal jiným subjektům. Kdybychom ji na vrchol chtěli přivést znova, spočítali nám to energetici zhruba na osm milionů korun, což si dovolit nemůžeme,“ popisuje komplikace Svatopluk Běčák, jeden ze dvou vlastníků Bohumínky a pozemku, kde se nacházejí ruiny v roce 2003 vyhořelé Solárky.

Chatu spolu s kolegou Daliborem Kučerou koupili v insolvenci a tvrdí, že o tom, že je v místě pouze nějaký zbytkový proud, je nikdo neinformoval.

„Navíc jsme na startu počítali s dotacemi, jelikož se z nich postavilo několik hotelů v Beskydech,“ dodává Běčák.

Muži vybudovali poblíž alespoň bufet s terasou a se zimní útulnou. Pro fungování objektů by však potřebovali mnohonásobně více elektrického proudu.

„Apartmánový dům je náš záložní plán. Byty v něm, které by mohly lidem sloužit třeba jako chaty, by byly na prodej, tedy by měly více vlastníků. Když se zvýší počet odběratelů, ČEZ už transformátor vybuduje na vlastní náklady. Tím pádem by byl proud i pro rekonstrukci Bohumínky,“ vysvětluje Běčák.

Věžičku by zachovali

U zchátralé Bohumínky nedopadl dobře statický posudek zdiva. Muži mají architektonickou studii, jak by mohla chata z roku 1907 po rekonstrukci vypadat.

„Nebyla by to replika, ale věžičku bychom zachovali. Kdyby však apartmánový dům nevyšel, protože by o byty nebyl zájem, nastala by ohledně snahy zachránit sousední turistickou chatu patová situace,“ zmiňuje Běčák.

Podle KČT by byla škoda, kdyby nejstarší beskydská turistická chata na Ondřejníku zmizela. „Mnoho chat se obnovilo takřka z popela. Třeba chata Skalka v Mostech u Jablunkova, Kamenná chata na Velkém Polomu, Bezručova chata na Lysé hoře či Kozubová v Dolní Lomné,“ líčí Zdeněk Macošek z KČT.

Na česko-polském pohraničním hřebeni sloužily turistům čtyři chaty, dnes už zaniklé. Plenisko, Lomozikova chata pod vrcholem Sošova, Halamova útulna nad osadou Zimný a Bojkova chata na Filipce, kterou nahradila jedna z nejmladších turistických chat. „Navíc leží v horské oblasti, kde ještě kolem žijí lidé, což je svým způsobem dnes unikát,“ doplnil Macošek.

Zajímavý je příběh Pleniska na Bahenci. Za první republiky pod vrcholem Kyčery postavil arcivévoda Albrecht lovecký zámeček, který v meziválečném období spravovali čeští turisté.

„Pak se stavba rozebrala a přestěhovala dolů do obce Písek. Na Bahenci se plánovala nová česká škola. Když se však přišlo na to, že už ji nebude mít kdo navštěvovat, základy se využily pro rekreační středisko. Dnes je z toho hotel Bahenec,“ vykládá Macošek.

Také z Hadaszczokovy chaty na Slavíči zbyly jen základy, ale u nich se tyčí Kovářova chata, která původní objekt nahradila. Asi nejopuštěnějším údolím zůstala oblast Václaviček poblíž přehrady Morávka. „Býval tam prosperující hostinec s ubytováním zvaný Horákova chata. Když zanikl, stalo se údolí mrtvé nebo zajímavé pouze pro turisty, kteří touží po absolutním klidu,“ dodal Macošek.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Šéf filmového klubu: Zakázané Starce na chmelu jsme hráli třikrát za den

Manželé Fiedlerovi jsou s karvinským filmovým klubem spojeni od osmdesátých let...

Karvinský filmový klub před nedávnem oslavil padesátiny a patří k nejstarším v republice. Velkou část jeho existence...

Proměna centra Kopřivnice. Město se po půlstoletí dočká důstojného náměstí

Vizualizace nového centra Kopřivnice

Už v červnu by mohla začít dlouho očekávaná přestavba náměstí v Kopřivnici na Novojičínsku. Radnice totiž nyní získala...

Najdete na iDNES.cz