Jaké zločiny se přes soudem řešily a kolik lidí před ním stanulo i jaké tresty dostali, tím vším se zabývá historik Slezského zemského muzea v Opavě Ondřej Kolář ve své nové publikaci nazvané Mimořádný lidový soud v Opavě a „velká“ retribuce v západním Slezsku 1945–1948.
„V Opavě padlo celkem patnáct trestů smrti, nejčastěji za účast na předválečném henleinovském povstání,“ uvedl Ondřej Kolář.
Co přesně znamená termín válečná retribuce?
Retribuce zjednodušeně řečeno znamená stíhání provinilců z období okupace a z takzvaně zvýšeného ohrožení republiky, což se počítalo už od takzvané částečné mobilizace v květnu 1938, takže zahrnuje i henleinovské povstání a věci s ním spojené. Soud postihoval také některá závažnější provinění z dob po Mnichovu a z období nacistické okupace. Takzvané mimořádné lidové soudy byly zakládány na základě prezidentského dekretu z června 1945, jednalo se o takzvanou velkou retribuci.
Máme i případy z vesnic, kdy jeden z rodiny začal udávat, pak se k němu přidali další členové rodiny a začali z toho systematicky profitovat.