OKD propustí stovky lidí. Odejdou zaměstnanci i najatí pracovníci

  17:06aktualizováno  17:22
Čím manažeři Ostravsko-karvinských dolů hrozili, to se stává skutečností. Těžařská firma ohlásila propuštění 250 svých zaměstnanců a o práci přijde až 1 200 pracovníků z dodavatelských firem.
OKD rozhodně neprožívá šťastné časy, mnoho

OKD rozhodně neprožívá šťastné časy, mnoho | foto: NWR

"Počet techniků a administrativních pracovníků se od září sníží zhruba o 250," potvrdil mluvčí OKD Vladislav Sobol. "Ještě výraznější pokles se plánuje u kontraktorů, tedy pracovníků dodavatelských firem, kteří se přímo podílejí na těžbě uhlí. Jejich počet klesne do září zhruba na 2 700, což je přibližně o třetinu méně oproti konci roku 2012," dodal.

Zaměstnance, kterých se propouštění týká, už společnost se situací seznámila. Ti, kteří ve firmě pracovali déle než dva roky, dostanou odstupné ve výši sedminásobku měsíčního platu.

O práci přijde mnoho Poláků, tuzemských necelých sedm set

Specializované důlní firmy, které postihne výrazné snižování stavu, pro OKD na zakázku a zcela samostatně zajišťují ražby, těžbu nebo jiné specializované práce. "Z větší části jde o pracovníky z Polska, ale je mezi nimi také část - téměř třetina - lidí z regionu," uvedl Sobol.

Celkově chce firma jen v letošním roce snížit náklady o minimálně 2,5 miliardy korun, tak, aby těžba uhlí nebyla ztrátová.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva OKD Jána Fabiána jde o nezbytný krok.

"Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji," uvedl Fabián.

Prodejní cena uhlí je nižší než náklady na vydolování

OKD patří společnosti New World Resources (NWR). Ta se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty osmdesát milionů eur (asi dvě miliardy korun), přičemž loni měla v tomto období čistý zisk šest milionů eur.

Firma počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov (více zde) nebo s odprodejem zásob energetického uhlí.

Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a zvažuje i prodej Dolu Paskov.

"Součástí změn je také komplexní přeměna organizační struktury včetně centralizace řízení dolů a další kroky, které OKD zajistí budoucí stabilitu," uvedl mluvčí.

OKD podle něj patří mezi pět procent těžařů na světě s nejvyššími náklady na každou vytěženou tunu uhlí, což souvisí především s náročnými geologickými podmínkami a rozsáhlými investicemi, kterými firma v minulých letech zajistila prodloužení životnosti dolů. Prodejní ceny zejména energetického uhlí jsou pak nižší než náklady na těžbu a provoz firmy.

Ceny koksovatelného uhlí se za poslední dva roky propadly o více než padesát procent, výrazně ale poklesly i ceny energetického uhlí. Koksovatelné uhlí je dražší, využívá se k výrobě koksu pro průmysl. Energetické uhlí se používá pro výrobu tepla a elektřiny.

Autoři: ,

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz