Firma OKD ztratila nárok na miliardy, tvrdí právníci bývalého akcionáře

  13:13aktualizováno  13:13
Právníci společnosti Cercl Mining, v minulosti majoritního vlastníka NWR, tvrdí, že společnost Správa pohledávek OKD už nemůže vymáhat přes 22 miliard korun, které v minulosti NWR vyplatila na dividendách. Rozhodl o tom podle nich na konci ledna anglický High Court of Justice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Rozsudek jasně uzavřel, že podle anglického práva byly dividendy řádně vyplaceny a nelze požadovat jejich vrácení,“ stojí ve vyjádření společnosti Cercl Mining zaslaném ostravskému krajskému soudu. 

Ten v současnosti rozhoduje o několika sporech mezi insolvenčním správcem OKD Lee Loudou a společností Správa pohledávek OKD (SP OKD) na jedné straně a společností NWR a jejími akcionáři na straně druhé. 

Vedle dalších odpůrčích žalob soud řeší i spory o výplatu dividend v roce 2011 a 2012, kdy OKD svým akcionářům vyplatila jednou rovných šest a podruhé 6,095 miliardy korun.

Podle zástupců advokátní kanceláře Liška & Sabolová, zastupující společnost Cercl Mining, se zmiňovaný rozsudek anglického soudu zabývá také nárokem uplatňovaným SP OKD na více než 22,6 miliardy korun, zahrnujícím i již zmiňovaných 12,095 miliardy z dividend.

„Dopisem ze dne 20. 3. 2017 likvidátoři společnosti NWR plc doložení nároku odmítli a poučili žalobce, že chce-li rozhodnutí likvidátorů změnit, musí svůj nárok uplatnit u soudu do 11. 4. 2017, jinak jeho nárok zaniká. Žalobce ani dlužník nic takového neučinili a soud v Rozsudku konstatoval, že uvedený nárok vůči NWR plc zanikl,“ tvrdí právníci.

Dále se zástupci Cercl Mining ohrazují, že uvedené částky, které insolvenční správce „opomněl řádně uplatnit vůči NWR“, nyní tento požaduje po jejich klientovi.

S tím ale Lee Louda nesouhlasí. „Tyto informace se týkají řízení ve Velké Británii a na probíhající soudní řízení vedená v České republice podle našeho názoru nemají žádného vlivu,“ říká insolvenční správce OKD. 

„Dávám k pozornosti fakt, že ani dlužník, ani insolvenční správce nebyli účastníky řízení ve Velké Británii – neúčastnili jsme se ho, nebyli jsme ani žalobci, ani žalovaní – a tedy logicky nemohou mít žádný dopad do postavení dlužníka či insolvenčního správce v řízeních v České republice,“ argumentuje.

Ve sporu se Citibank opět zasáhne vrchní soud

V jiné věci týkající se společnosti OKD řešené Krajským soudem v Ostravě, konkrétně ve sporu týkajícím se neuznané pohledávky londýnské Citibank na více než deset miliard korun, bude znovu zasahovat Vrchní soud v Olomouci.

Ten bude opět rozhodovat o možné podjatosti soudkyně Simony Pittermannové. Za podjatou ji na začátku dubna označili právní zástupci insolvenčního správce i SP OKD na základě tvrzení, že její rodinná známá pracovala v roce 2014 pro OKD.

A v podání k soudu z konce minulého týdne označil právní zástupce insolvenčního správce postup soudkyně, která doposud nepodstoupila námitku z podjatosti k Vrchnímu soudu v Olomouci, za „naprosto flagrantní postup zjevně podjaté soudkyně“.

Jednání ve věci Citibank bylo na začátku dubna přerušeno a má pokračovat v červnu.

„Soud sděluje, že hodlá provést navrhovaný procesní úkon, tzn. spis předložit Vrchnímu soudu v Olomouci, ve lhůtě 30 dnů od doručení návrhu žalobce, který byl soudu doručen dne 12. 4. 2019,“ stojí v přípisu soudu.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Provozovatelky Dětského ráje musí skončit, radní u nich koupil lahev vína

Dětský ráj v Ostravě tvoří venkovní hřiště i vnitřní herna s kavárnou.

Klára Merová a Petra Kunešová, provozovatelky Dětského ráje v Komenského sadech v Ostravě, porušily nájemní smlouvu....

Další z rubriky

Při požáru ve Frenštátu pod Radhoštěm byl nalezen mrtvý člověk

V Podolí shořela budova bývalé školky (14. 7. 2018).

Ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku v pátek odpoledne při hašení požáru v domě objevili hasiči mrtvého člověka....

Pozor na rýži i obřad čelem ke slunci, varuje fotograf budoucí novomanžele

Špatné postavení svatební slavobrány může podle Mžika novomanželům pokazit...

Svatební fotograf Rostislav Mžik z Karviné hovoří otevřeně o lásce ke své profesi a zároveň o kiksech, kterých se...

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz