Hodnota OKD nebyla v roce 2006 záporná, tvrdí někdejší majitel Bakala

  19:09aktualizováno  19:09
Minus 1,6 miliardy korun měla být v roce 2006 hodnota společnosti OKD podle právníků společnosti Správa pohledávek OKD (SP OKD), která má na starost dokončení insolvenčního řízení, do nějž společnost OKD spadla v roce 2016. Těžební část byla následně oddělena a funguje samostatně. Někdejší majitel společnosti Zdeněk Bakala s tím ale nesouhlasí.

Spolumajitel OKD Zdeněk Bakala sfáral v listopadu 2004 do šachty Staříč v Dole Paskov. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Zdeněk Bakala věděl, respektive musel vědět, že důlní závody bez neprovozního majetku tehdejší společnosti OKD měly již v roce 2005 zápornou hodnotu ve výši cca 1,6 miliardy korun,“ stojí ve vyjádření SP OKD, zveřejněném v insolvenčním rejstříku.

SP OKD svá tvrzení opírá o znalecký posudek, který si v roce 2005 nechala zpracovat společnost Karbon Invest, tehdejší majitel OKD.

S tím ale Zdeněk Bakala nesouhlasí. „Všechna tato tvrzení SP OKD jsou nepravdivá a neopodstatněná. SP OKD zkresleně prezentuje situaci OKD, zneužívá a vytrhuje z kontextu údaje obsažené ve znaleckých posudcích,“ řekla Šárka Samková, mluvčí Zdeňka Bakaly.

Kompletní výhrady k vyjádření Správy pohledávek OKD zveřejnila Bakalova firma Cercl Mining v insolvenčním rejstříku. Společnost Cercl Mining je Správou pohledávek OKD žalována kvůli výplatě dividend ve výši 12 miliard korun.

Podle zástupců Cercl Mining nebyly důvodem insolvence OKD z roku 2016 finanční transakce, ale propad cen uhlí a poptávky. „SP OKD pomíjí, že do majetku OKD jako jedné z nástupnických společností po vydělení důlní činnosti připadl rovněž majetek a finanční prostředky, které posudek ocenil samostatně a celkově na částku přibližně 15,8 miliardy korun,“ přiblížila jednu z výhrad vůči tvrzení Správy pohledávek mluvčí Samková.

Bakala se opírá o jiný posudek

Spor obou stran se týká situace v roce 2006, kdy byla společnost OKD rozdělena na několik částí, vedle těžební společnosti tak vzniklo několik firem, do nichž byla převedena aktiva firmy, která se netýkala přímo těžby.

Z majetku OKD tak byly vyvedeny například tehdejší byty OKD i další nemovitosti a pozemky, které přímo nesouvisely s těžbou, nebo doprava. Své tvrzení zástupci Zdeňka Bakaly opírají také o jiný posudek, vypracovaný v roce 2006.

„Posudek EY ocenil OKD jako zanikající společnost na částku přibližně 52,34 miliardy korun a hodnotu nástupnické společnosti, která převzala důlní činnosti, na částku 40,888 miliardy korun. Tuto hodnotu podniku rovněž akceptoval auditor,“ vysvětluje Samková.

A o nesprávném výkladu posudku o stavu společnosti OKD z roku 2005 podle mluvčí svědčí i události spojené s pozdějším vstupem společnosti NWR na burzu, kdy byla tržní hodnota OKD v roce 2008 investory oceněna na částku 110 miliard korun.

K tomu je ale potřeba dodat, že se krátce před vstupem na burzu hodnota majetku těžební částky OKD skokově navýšila, a to rozšířením rozsahu vytěžitelných zásob uhlí.

Toho společnost dosáhla tím, že začala započítávat zásoby ležící ve větších hloubkách. Jejich těžba by ve výsledku znamenala vyšší náklady na těžbu, nutnost pořízení výkonnějších a odolnějších strojů a podobně. K tomuto kroku podnik OKD skutečně sáhl, nákup strojů za několik miliard korun ale firmě přinesl mnoho dalších problémů.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Najdete na iDNES.cz