Důl Karviná. I jeho budoucnost je velmi nejistá.

Důl Karviná. I jeho budoucnost je velmi nejistá. | foto: NWR

Co s námi bude? ptají se lidé, které chtělo vystěhovat OKD

  • 0
Důlní společnost OKD se ocitla v největší krizi v historii firmy. Lidé z Karviné-Starého Města, kde těžaři chtěli rozšířit dobývací prostor, se ocitli v nezáviděníhodné situaci. Jedni už vzali peníze a chtěli se vystěhovat, další čekali na jednání. Nikdo však netuší, co bude následovat.

Finanční potíže společnosti jsou špatnou zprávou pro akcionáře, zaměstnance a jejich rodiny i dodavatelské firmy. Část obyvatel Karviné-Starého Města v tom ale naopak vidí naději. Doufají, že OKD upustí od záměru rozšířit těžbu pod jejich domy a oni se tak nebudou muset vystěhovat.

Podle mluvčího důlní společnosti jsou ale takové naděje marné. "Rozvojové projekty Dolu Karviná na těžbu pod Starým Městem a Výhodou jsou pro budoucnost OKD zásadní. Jestli máme zajistit dlouhodobou perspektivu firmy, musíme se vydat právě tímto směrem. Příprava těchto projektů tedy pokračuje," ujistil Vladislav Sobol.

Lidé tomu teď ale moc nevěří. "Oficiálně firma sice stále tvrdí, že přípravy na rozšíření těžby pokračují. Jenže je veřejným tajemstvím, že z jámy, kterou hloubila právě kvůli rozšíření těžby, už zmizeli horníci a mizí i stroje a zařízení. Zdá se spíš, že když OKD nemá peníze, těžbu rozšiřovat nebude," míní Monika Heisigová.

Některé lidi už předem odškodinili

Pro ni osobně by to byla velmi potěšující zpráva, patří totiž k aktivním členům sdružení lidí bojujících proti těžbě. "Ve Starém Městě mám 17 let firmu i domek, do kterého se ráda nastěhuji po nutných stavebních úpravách, takže odejít rozhodně nechci," netají žena.

V posledních dnech ale ještě víc znervózněli i ti lidé, kteří už se rozhodli své domovy navždy opustit. "Co s námi bude?" ptají se teď lidé, kteří marně čekají na vyjednávání o ceně za svůj pozemek i odškodné za dům, ale také ti, kteří už peníze dostali a investovali.

Na Zelené lince důlních škod jim zaměstnanci OKD říkají stále totéž: Vše pokračuje podle plánů. "Jenže my víme, že od ledna nevykoupili ani jeden další pozemek ani nevyplatili odškodné za dům," říká Heisigová. A upozorňuje na další možný problém.

Ten se týká lidí, kteří od OKD v předstihu přijali odškodnění za budoucí demolici domku, který dál obývají jako svůj majetek. "Pokud by OKD od těžby ustoupilo, podle horního zákona by asi museli peníze za důlní škody vracet, když by k nim nedošlo," nastínila Heisigová.

Chybí potřebná povolení

Sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem opakovaně poukazuje na to, že OKD se dostává do střetu se zákonem, když vyplácí odškodné dřív, než je jisté, že vůbec někdy bude moci pod vybranými lokalitami těžit. "Ještě nemají souhlas města ani další potřebné náležitosti," říká Heisigová.

To, že OKD nemá potřebná povolení, netají firma ani město.

"Zatím jsme si ústně vymínili, že těžba nezasáhne průmyslovou zónu Nové Pole, ale stále čekáme na písemné stanovisko OKD. Teprve pak bude možné pokročit dál v jednáních o rozšíření těžby," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Mluvčí OKD Sobol ujistil, že přípravy na rozšíření těžby pokračují. "Aktuálně pracujeme na dokumentaci EIA, v níž se musíme vypořádat s připomínkami k našemu záměru ze strany orgánů státní správy a samosprávy, občanských organizací a jednotlivců," uvedl.

A vysvětlil i "zmizení" horníků od hloubené jámy. "Společnost posuzovala několik variant rozšíření těžby. Po zvážení všech ekonomických dopadů, vlivu na životní prostředí a po dohodě s městem Karviná rozhodlo představenstvo o variantě, která nepočítá s těžbou pod průmyslovou zónou," řekl Sobol.

"Proto už není nutné pokračovat v hloubení jámy ČSA 2 Dolu Karviná, které mělo vést k otevření nového, dvanáctého patra," upřesnil důvod změn.

Místní lidé si myslí své. Moc nevěří tomu, že lze těžit uhlí jen pod domy ve Starém Městě, aniž by to narušilo průmyslovou zónu. "Počítá se s poklesy půdy až o 7 metrů, takže to zasáhne i průmyslovou zónu...," míní Heisigová.

Není jisté, zda vůbec změní územní plán

Podle odborníků to možné je. Věří tomu i město. "První etapa průmyslové zóny se stavěla v devadesátých letech v místě, kde už tehdy byly znát důlní vlivy, proto je celá zóna proti poklesům jištěná. Stojí na speciálním podloží," říká mluvčí Šárka Swiderová.

Podotkla ale, že město zatím nezměnilo územní plán tak, aby OKD mohlo rozšířit těžbu, a není zatím jisté, zda ho vůbec změní.

Pro obyvatele Starého Města ale znamená prodlužování nejistoty i prodlužování stresů. "Je to o nervy. Mnoha lidem se zastavil čas. Nemohou nic budovat ani se stěhovat, jen čekat," říká Heisigová. "Vykoupené pozemky navíc OKD nekosí a v opuštěných domech se rabuje," stěžuje si.

Mluvčí OKD to vidí jinak. "Už jsme se dohodli s více než 200 majiteli, to je mnohem větší počet, než jsme čekali," říká Vladislav Sobol s tím, že kromě pozemků, garáží či zahrad šlo o víc než 100 rodinných domů. "I přes škrty kvůli krizi splní OKD všechny své závazky i ohledně demolic či kosení pozemků," slíbil.