Odvolaný šéf ostravské filharmonie žaluje město. Byl to komplot, tvrdí

  15:57aktualizováno  15:57
Především kvůli špatným ekonomickým výsledkům vzali zástupci města před více než půl rokem Peteru Krajniakovi post šéfa Janáčkovy filharmonie Ostrava. Kontrola hospodaření totiž odhalila vysoké škody. Krajniak však chyby odmítá a proti odvolání se brání soudně.

Janáčkovu filharmonii Ostrava brzy povede nový šéf. Bývalý ředitel byl odvolán hlavně kvůli špatným výsledkům auditu hospodaření. | foto: MF DNES

"Ztráta sponzorů, špatné výsledky hospodaření, snižující se počet koncertů i návštěvníků, žádná výhledová turné, na něž orchestr v minulosti často vyjížděl, neúčast na festivalech, to všechno byly důvody, které nás k rozhodnutí odvolat pana Krajniaka vedly," zdůvodnila loni v listopadu odvolání Petra Krajniaka náměstkyně primátora Simona Piperková.

Kdo je Peter Krajniak

Rodák z Bratislavy (1972) byl od roku 2005 ředitelem Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO). Dřív jako houslista působil v souborech VENI, Musica Aeterna a Komorní sólisté Bratislava, byl i koncertní mistr Bratislavského komorního orchestru. Loni ho radní Ostravy odvolali z postu šéfa JFO. Krajniak nesouhlasí s jejich důvody a vůči rozhodnutí se brání soudně.

Kontrola zadaná městem, která ve filharmonii proběhla na začátku roku, našla potíže v hospodaření z let 2010 a 2011. Zjistila mimo jiné problémy v oblasti nákupu výpočetní techniky pořízené na základě zfalšovaných daňových dokladů.

"Lze předpokládat, že organizaci vznikla škoda ve výši nejméně šest milionů korun," sdělili auditoři. S ohledem na zjištěné prohřešky předali zástupci magistrátu spis z kontroly státnímu zastupitelství a záležitost řeší policie.

"Věc prověřujeme jako přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku," řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková s tím, že policisté zatím nezačali nikoho stíhat. Zatím shromažďují listinné důkazy a vyslechli i několik lidí. Jeden zaměstnanec filharmonie byl kvůli chybám, jež zjistila kontrola, odvolán.

Exšéf míní, že důvody odvolání jsou pochybné

Peter Krajniak má ale na věc odlišný názor než zástupci města. Fakt, že musel opustit svou funkci šéfa filharmonie považuje za výsledek komplotu. Audit pak měl podle něj účelově potvrdit, že filharmonie za jeho vedení dosáhla špatných výsledků hospodaření. Cítí se poškozen.

Janáčkovu filharmonii a magistrát žaluje, aby se domohl zneplatnění svého odvolání a výpovědi. Jako opěrné body žaloby uvádí Krajniak fakt, že nikdy nepodepsal doklad o odvolání z funkce, a za neplatnou považuje i výpověď, již obdržel od Jana Hališky pověřeného vedením tělesa.

"Měli mi nabídnout adekvátní pracovní místo ve filharmonii, což neudělali, ač k dispozici bylo," podotkl. "Výpověď byla podle našich právníků v pořádku," namítla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

V komplotu se podle Krajniaka angažoval mimo jiné ředitel festivalu Ostravské dny Petr Kotík, po němž bývalé vedení filharmonie v roce 2011 požadovalo za desetidenní spolupráci s tělesem spjatou třeba s pronájmem Domu kultury města Ostravy s ohledem na zhoršené finanční podmínky organizace dvojnásobnou částku proti dřívějšku.

Hledá se nástupce

Jméno nového šéfa filharmonie může být známé už za pár dnů. O místo se uchází osm lidí.
"Během pohovorů budeme u uchazečů hodnotit mimo jiné i jejich koncepci dalšího uměleckého směřování filharmonie," řekl člen výběrové komise Jan Hališka, který filharmonii dočasně vede.

Víc peněz vydobyli. A Petr Kotík se kvůli tomu dle Krajniaka naštval. S odbory filharmonie sepsal dopis, jenž vedl k odvolání šéfa.

Konflikt při sepisování smlouvy na Ostravské dny 2011 nepopírá ani Kotík. Tehdejší požadavek vedení filharmonie na navýšení množství peněz dnes, stejně jako dřív, považuje za neadekvátní. Podotkl, že odboráři, kteří byli nespokojeni s ředitelem, se na něj obrátili sami. Peter Krajniak byl podle něj odvolán kvůli tomu, že vedení filharmonie nezvládal.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

Nové kamery dohlédnou v Opavě i na fotbalové fanoušky

Opavští fanoušci ženou své oblíbence v utkání proti Spartě.

Vytíženou okružní křižovatku u obchodního centra, okolí nočního podniku i místo průchodu fanoušků při fotbalových...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz