„S tříděným odpadem už lidé nebudou muset chodit na sběrná místa. Naopak směsný nebude svážen jednou týdně, ale jednou za 14 dní,“ nastínila mluvčí krnovské radnice Dita Círová. Změna bude platit pro rodinné a menší bytové domy.
Zákon o odpadech totiž od roku 2030 počítá se zákazem skládkování všeho, co lze využít, a stanovuje i třídicí cíle – za dva roky musí obce třídit nejméně 60 procent komunálních odpadů. „V současné době přitom třídíme pouze na 33 procent,“ řekla Pavla Hájková z krnovského oddělení komunálních služeb.
Velkou roli hrají i peníze, poplatky za uložení odpadu na skládku rostou. „Dnes peníze vybrané od občanů v podobě poplatku za odpad náklady pokryjí z necelé poloviny. Zbytek město doplácí,“ dodala Hájková. I proto se v Krnově letos poplatek zvýšil z 540 na 780 korun.
Konec skládek? Odpad půjde do tepláren. Pomůže to i v krizi, říká technolog![]() |
Problém řeší obce napříč krajem. Bohumín začal svážet tříděný odpad „door to door“ od ledna. „Smyslem je přimět obyvatele města k důslednému třídění,“ konstatoval místostarosta Bohumína Lumír Macura. Na sídlištích zároveň město rozmístilo další stovku kontejnerů na plasty a papír. Aktuálně se v Bohumíně vytřídí zhruba 35 procent celkového objemu odpadu.
Odpady a legislativa
|
Kopřivnice dům do domu sváží tříděný odpad od předloňska, zavedla sběr jedlých olejů a tuků, loni v září i gastroodpadu a má nové re-use centrum. Havířov, který aktuálně vytřídí 31 procent celkového objemu odpadu, loni zprovoznil třetí sběrný dvůr a zvlášť na sídliště rozmístil stovky nádob na tříděný odpad včetně kovů či bioodpadu.
Plošně se omezují i svozy směsného odpadu. Týdenní cyklus za dvoutýdenní teď od května vyměnil Budišov nad Budišovkou, ve dvou vlnách od února a dubna Opava. Už loni v létě k témuž přistoupil Petřvald. „Máme méně tun směsného odpadu. Úspory jsou především za dopravu,“ popsal starosta Jiří Lukša. Jen za letní období takto Petřvald ušetřil přes půl milionu.
Množství odpadu se nedaří snížit
Kraj v součtu vyprodukuje stovky tisíc tun komunálního odpadu a v posledních deseti letech množství stagnuje. Například v roce 2021 bylo 655 tisíc tun, což je asi 555 kilogramů na osobu. Na skládky zamířilo 57,7 procenta. Tento podíl se za posledních deset let nedaří stlačit dolů, od roku 2011 stagnuje na úrovni 55 až 60 procent.
„Dlouhodobě problematické jsou odklon bioodpadu ze skládek a navýšení recyklace u komunálních odpadů na více než 55 procent,“ konstatovala mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Doplnila, že v kraji se chystají další automatické linky na třídění směsného odpadu, které vytřídí materiálově a energeticky využitelné složky. Jedna republikově unikátní linka vzniká v Ostravě, v provozu bude ještě letos.
„Dokáže roztřídit veškerý směsný komunální odpad na jednotlivé druhy, včetně biologicky rozložitelného odpadu odloženého občany do nádob na směsný odpad,“ uvedl Pavel Valerián, vedoucí odboru ochrany životního prostředí ostravského magistrátu. Ostrava už teď třídí 54 procent celkového objemu komunálního odpadu.
19. září 2019 |