(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Ceny za odpadky porostou. Havířov a Karviná chtějí lépe třídit

  • 2
Zástupci Havířova a Karviné se dohodli, že budou společně hledat nejlepší řešení třídění odpadů pro svá města. Přiměla je k tomu chystaná změna v nakládání s odpady, podle které nebude možné od roku 2024 skládkovat téměř nic a až 90 procent odpadu bude nutné zpracovat.

Aby města svoji dohodu potvrdila, podepsali jejich zástupci memorandum. 

„Pokud bychom zůstali u současného stylu skládkování, kdy devadesát procent odpadků vozíme na skládky a za tunu platíme zhruba tisíc korun, mohlo by se stát, že ta částka bude po roce 2024 i desetinásobná,“ vysvětlila důvody podpisu smlouvy havířovská primátorka Jana Feberová.

„Musíme najít nějaké řešení, abychom skládkování zbytečně nezdražovali. Zatím se nám jeví nejlepší společná třídírna odpadů, to ale právě chceme zjistit,“ poznamenal karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Rozsah zvýšení cen není ještě jasný

„V roce 2024 končí skládkování neupraveného směsného odpadu. Na skládky půjde uložit jen kolem deseti procent opravdu jinak nevyužitelného odpadu, například v podobě škváry a podobně. Vše ostatní se bude muset nějakým způsobem zpracovat. Recyklací to, co půjde, další odpad třeba spalováním,“ upřesňuje důvody podpisu memoranda Milan Chromík, ředitel společnosti Veolia Využití odpadů ČR.

„V podstatě to bude vypadat tak, že ministerstvo životního prostředí nebo Česká inspekce životního prostředí budou hlídat skládky, aby se tam neodváželo nic, co lze ještě nějak zpracovat. A skládky by za to případně dostávaly pokuty, což by se jim nevyplatilo. Ale separace a recyklace samozřejmě něco stojí, proto se cena za likvidaci odpadu zvýší,“ vysvětlil Chromík.

O kolik se cena za zpracování odpadů po roce 2024 zvýší, zatím není jasné. Zatímco politici hovoří i o možnosti desetinásobného navýšení cen, zástupce společnosti Veolia věří v menší růst.

„Chceme dát dohromady všechny dostupné údaje, abychom zjistili, jaké budou ekonomické dopady nového způsobu zpracování odpadů,“ vysvětlil Josef Novák, generální ředitel společnosti Veolia Energie ČR, která se společně s městy na memorandu podílí.

„V teplárnách vyrábíme jak teplo, tak elektřinu. Bohužel zatím neznáme ceny elektřiny, které za pár let budou, takže nemůžeme říct, jaké budou náklady na separaci a následné využití odpadů. Věřím ale, že bychom se mohli dostat na ceny, které by byly pro obyvatele měst a obcí přiměřené. Nemělo by jít o horentní částky,“ řekl Novák.

Obdobně jako na Karvinsku se na změnu chystají například v Ostravě, která plánuje vlastní třídicí linku, nebo v Opavě.

„Ve spolupráci s Vysokým učením technickým Brno zpracováváme studii možností nakládání s odpady. Podle výsledků této studie pak budeme pokračovat dále,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Marie Vavrečková.

Až na konečnou podobu zákona naopak čeká například vedení radnice v Bruntále.