ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Ostravský Tameh míří do stávky, odboráři bojují za zvýšení mezd

  • 2
Čas do 13. ledna dávají odboráři vedení společnosti Tameh, dodávající huti Liberty elektřinu i jiná média, na to, aby se s nimi dohodlo na nové podobě mzdového dodatku kolektivní smlouvy. Ten stávající totiž vypršel na konci minulého roku.

„Dosavadní průběh jednání nepřinesl žádnou reálnou domluvu a je nutno říci, že především vinou současného vedení společnosti Tameh,“ tvrdí Alena Sobolová, členka vyjednávacího týmu odborů. „Odborové organizace předložily svůj návrh již před dvěma měsíci, ale dodnes se nic pozitivního nestalo, návrh zaměstnavatele počítá s nulovým růstem mezd.“

To je pro odboráře nepřijatelná varianta. Zvláště pak poté, co se jejich kolegové z někdejší Nové huti, dnes společnosti Liberty Ostrava, s vedením firmy na nárůstu mezd dohodli už v prosinci.

„Dohoda počítá s růstem o 2,4 procenta od dubna 2021 a jednorázovou odměnou ve výši 7 500 korun na zaměstnance, která byla vyplacena v prosinci,“ přiblížila dohodu o růstu mezd v ostravské huti její mluvčí Barbora Černá Dvořáková. 

Pokud se obě strany nedomluví, chystají odboráři vyhlášení stávkové pohotovosti. „Mohli bychom podle zákona vyhlásit stávkovou pohotovost už v pondělí, ale počkáme do 13. ledna, jestli nám vedení firmy nepředstaví přijatelnější nabídku,“ přiblížila plán odborů Alena Sobolová.

Vedení Tamehu reagovalo na dotazy MF DNES jen krátce.

„Jednání o kolektivní smlouvě probíhají, máme zájem na rozumné dohodě. S ohledem na aktuální situaci v České republice to není nic neobvyklého. V předchozích letech jsme pravidelně zvyšovali mzdy, abychom zabránili snížení reálné mzdy našich zaměstnanců,“ řekl Patrik Schober, mluvčí Tamehu.

V dopise zaměstnancům vedení Tamehu minulý týden mimo jiné napsalo, že se obává ekonomické situace v roce 2021. Nejen kvůli pandemii koronaviru, ale zvláště pak proto, že firma stále nemá podepsanou smlouvu se svým jediným odběratelem, společností Liberty.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.