Od šesti do čtrnácti na směnu. Města ženou lidi z ubytoven do práce

  9:50aktualizováno  9:50
Žijí na ubytovně, trvale pobírají dávky. V Karviné, Havířově a Bohumíně teď ale vůči mnoha z nich přitvrdili. Hlavně sociálně slabým, kteří dlouhodobě nepracují, dali ultimátum: buď půjdete dělat veřejně prospěšné práce, nebo přijdete o příspěvky od státu.
Tři města na Karvinsku se snaží, aby dlouhodobě nezaměstnaní neztratili, případně získali, pracovní návyky. (ilustrační snímek)

Tři města na Karvinsku se snaží, aby dlouhodobě nezaměstnaní neztratili, případně získali, pracovní návyky. (ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Už dlouho nepracovali. Ale teď musí. Jinak přijdou o dávky. V Bohumíně, Havířově a Karviné v posledních týdnech přibyly desítky lidí nově najatých na veřejně prospěšné práce.

Na společném postupu se radní trojice měst dohodli na jaře. Chtějí tak znovu oživit pracovní návyky u trvale nezaměstnaných, kteří se práci někdy vyhýbají, a krom jiného třeba i snížit kriminalitu.

V Karviné tak počet veřejně prospěšných pracovníků od června stoupl o dvacet, v Havířově o padesát a v Bohumíně dokonce o sto lidí, kteří bydlí ve zdejších ubytovnách. „O čistotu města se od prázdnin stará 230 dlouhodobě nezaměstnaných,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová s tím, že počet je v Česku rekordní.

Nejspolehlivější řídí práci ostatním

Nováčky, kteří v Bohumíně uklízejí ulice, sekají trávu, odstraňují černé skládky nebo například čistí potoky, městu pomáhali vybírat zástupci úřadu práce.

Ti přednostně vytipovávali obyvatele ubytoven. „Chtěli jsme, aby se už celý den nepoflakovali a nedráždili pracující, a aby si zasloužili peníze, které dostávají od státu na sociálních dávkách či dávkách na ubytování,“ vysvětlil starosta Bohumína Petr Vícha.

Bohumínská městská firma BM servis, která na veřejně prospěšné práce dohlíží, musela přílivu nových zaměstnanců přizpůsobit svou organizační strukturu.

„O nové pracovníky se stará celý štáb lidí v čele s mistry, předáky a ‚podpředáky‘. Někteří z těchto vedoucích pracovníků se rekrutují z řad samotných veřejně prospěšných pracovníků - těch, na které je spolehnutí a kteří sami projevují ochotu aktivně spolupracovat,“ popsal ředitel BM servisu Marek Pieklo.

Práce má i výchovný efekt

Mezi nováčky, kteří v Bohumíně dělají veřejně prospěšné práce, jsou podle Piekla stejně jako v kterékoli jiné firmě ti, kteří odvádějí svou práci dobře, ale i tací, co potřebují zvýšený dohled.

Za hrubé porušení pracovní kázně muselo vedení BM servisu dokonce s několika veřejně prospěšnými pracovníky ukončit spolupráci. „Jsem přesvědčený, že zapojení do veřejně prospěšných prací může dlouhodobě nezaměstnaným pomoci získat nebo v některých případech jen obnovit pracovní návyky. Ti lidé mají určené konkrétní úkoly a stanovenou pracovní dobu, na jejímž začátku, v průběhu a na konci se hlásí u nadřízených. Vliv to musí mít i na jejich příbuzné, hlavně děti, které vidí, že otec, matka nebo třeba bratr každý den odcházejí plnit svoje povinnosti a nemohou si dělat, co chtějí," zauvažoval Pieklo.

Považujete za správné, aby dlouhodobě nezaměstnaní museli vykonávat veřejně prospěšné práce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 2406
Ne 57

Podobný druh činností jako v Bohumíně dělají veřejně prospěšní pracovníci i v Karviné a Havířově. V prvním z měst by se jejich celkový počet měl vyšplhat na stovku, ve druhém pak na sto osmdesát lidí.

Za veřejně prospěšnou práci obvykle dostávají minimální mzdu, tedy 8,5 tisíce korun. „Do veřejně prospěšných prací jsme chtěli ve větší míře zapojit ty, kteří se práci programově vyhýbají, ale také ty, kteří by rádi pracovali i za minimální mzdu, protože trvale práci najít nemohou,“ vysvětlil karvinský primátor Tomáš Hanzel.

V Havířově se veřejně prospěšní pracovníci krom uklízení chodníků, péče o zeleň nebo například úklidu psích exkrementů od letoška starají třeba i o čistotu nových veřejných toalet v centru města a na sídlišti Šumbark.

Trojice měst z Karvinska už letos na jaře požádala stát, aby jí pro nábor nových veřejně prospěšných pracovníků uvolnil peníze navíc.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

V Mošnově vznikl obří sklad a doplní ho další, práci najdou stovky lidí

Letiště Ostrava - Mošnov

Na dvě stovky lidí by mohly najít do konce tohoto roku práci v logistickém centru Ostrava Airport Multimodal Park. Jeho...

Vzniká dokument o beskydském extrémním závodě, který lidem mění život

Podstatnou část Beskydské sedmičky absolvovali závodníci v noci.

Dokument o jednom z nejnáročnějších horských závodů, který se každoročně koná v Beskydech, chystají nezávislý filmař...

Adecco spol. s r.o.
FAKTURANT/KA S FRANCOUZŠTINOU + ANGLIČTINOU

Adecco spol. s r.o.
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz