Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Nechtěla jsem se očkovat, ale... Mobilní týmy vyrazily do odlehlých oblastí

  14:14
Tým ostravských lékařů a sester dnes očkuje na Vítkovsku. Obyvatelé oblasti to mají do očkovacích center dál než odjinud, mohou se tak nechat naočkovat přímo na místě. Vybírají ze dvou vakcín. O očkování je od rána velký zájem.

V lednu Petr Palzer z Melče onemocněl koronavirem a už by to nechtěl zažít znovu. I proto zareagoval na zprávu, že do nedalekého Vítkova přijede mobilní očkovací tým ostravské fakultní nemocnice. A rovnou s sebou vzal i třináctiletého syna.

„Minulý týden to u nás v obci hlásili v rozhlase, proto jsme sem přijeli i se synem. Covid-19 bylo peklo, měl jsem těžší průběh, měsíc horečky, žádná chuť, žádný čich, všechno vás bolí, už nevíte, co máte dělat,“ popsal svou zkušenost s nemocí.

Právě mu končí období 180 dní po nemoci a očkování je pro něj jasnou volbou. „V očkovacím centru se musíte objednat a čekat. Sem za tři týdny přijdeme znovu a budeme mít všechno za sebou. Ani o očkování syna jsme nepochybovali,“ doplnil.

Příjezd mobilního očkovacího týmu do Vítkova přilákal ráno desítky lidí. (4.8.2021)

Stejně jako on možnosti využily desítky dalších. Už v osm hodin ráno, kdy očkování u kulturního domu ve Vítkově začínalo, čítala řada čekajících více než čtyři desítky. A neustále přibývali další příchozí.

Lidé na vakcínu čekali i přes hodinu. Nejprve je v kulturním domě sestry zapsaly a po pohovoru s lékařkou pak zamířili do přistavené sanitky k vakcinaci. Za tři týdny do Vítkova tým přijede znovu. Aby mohli naočkovaní dostat druhou dávku i aby si pro vakcínu mohli přijít další zájemci.

Také třicetiletý Patrik Matějek si očkování bez registrace vybral kvůli lepší dostupnosti. „Je to tady ve městě, jsem zdejší,“ konstatoval. Nemoc covid-19 měl a také mu končí lhůta 180 dní po nemoci. „Průběh jsem měl mírný, úplně lehký. Také lidé v mém okolí měli lehký průběh. Ale musel bych se pořád nechat testovat, proto jsem zvolil očkování,“ vysvětlil Matějek.

Jiní využili služeb mobilního týmu, protože se na ně zatím nedostalo u jejich praktického lékaře, ač čekají už několik týdnů, a do očkovacího centra nemají možnost si zajet. Přítomnost mobilního týmu přilákala i ty, kteří zpočátku očkování odmítali. „Nechtěla jsem, ale stát nám klade spoustu překážek. Testy už nebudou hrazené,“ řekla Lenka Hromčáková.

Místní musí za očkováním dojíždět

Jen za první hodinu a půl lékaři a sestry naočkovali třicet zájemců, z toho pět dětí. Lidé si mohli vybrat mezi vakcínami Pfizer a Johnson. Zájem o druh vakcíny je půl na půl,“ konstatovala Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava.

Starosta Vítkova Pavel Smolka odhadl, že by se celkem mohla nechat naočkovat i více než stovka lidí. „Informaci o příjezdu mobilního očkovacího týmu jsme předali starostům okolních obcí a zveřejnili na webu a prostřednictvím mobilního i veřejného rozhlasu. S doplňujícími dotazy mi volala spousta lidí, zájem určitě mají,“ odhadl starosta.

Doplnil, že možnost očkování přímo přímo ve městě a bez registrace je velkou pomocí. „Naše spádová oblast má 15 tisíc obyvatel a ne všichni jsou ochotní k očkování přistoupit aktivně. Dostupnost očkovacích center je také pro mnohé obtížnější, lidé se musí jezdit očkovat do Oder nebo do Opavy.“

Podle hejtmana Iva Vondráka je očkování prostřednictvím mobilních týmů cestou, jak ještě navýšit proočkovanost kraje. „S mobilními týmy jsme začínali úplně v začátcích, kdy jezdily do našich sociálních zařízení. Teď očkujeme v odloučených oblastech, odkud to lidé mají daleko do center. Chystáme také nový projekt, který bude se s očkováním dojíždět do více míst, kde je vyšší koncentrace lidí,“ avizoval hejtman.

Aktuálně je v kraji oběma dávkami naočkováno 43 procent obyvatel. Zájem o registraci v očkovacích centrech klesá, očkování bez registrace naopak boduje. Jen v ostravském obchodním centru Nová Karolina aktuálně bez registrace očkují 430 lidí denně.

Očkování v příhraničí přilákalo seniory i děti

Ačkoli město Jablunkov na Frýdecko-Místecku ani obec Osoblaha na Bruntálsku na tom nejsou s proočkovaností obyvatel proti koronaviru v kraji nejhůř, v úterý právě tam poprvé zastavily mobilní očkovací týmy. 

A na nezájem lidí o vakcínu si zdravotníci rozhodně nestěžovali. „Začali jsme v osm hodin a už tu stála fronta třiceti lidí. Za první dvě hodiny jsme naočkovali 65 zájemců všech věkových kategorií včetně dětí starších 12 let. V poledne už jich bylo asi 90. Přicházejí místní, ale přijíždějí i lidé z dalších obcí, kteří to mají do Osoblahy blíž než do Krnova nebo jiných očkovacích center v okrese,“ popsal dopolední situaci Jiří Krušina, mluvčí krnovské nemocnice, jejíž zaměstnanci v úterý očkovali neregistrované zájemce až do 17 hodin na náměstí před radnicí v Osoblaze. „V této obci je sice naočkovaných už přes 50 procent obyvatel, ale vybrali jsme ji společně s Jablunkovem a Vítkovem, kde se bude očkovat ve středu, jako centra odlehlejších oblastí kraje. Tam se mohou za mobilními očkovacími týmy dopravit i lidé z okolních obcí, kde je naočkovaných obyvatel méně,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. 

Nejnižší proočkovanost je v pohraničních obcích. Patří k nim například Slezské Pavlovice sousedící právě s Osoblahou. V malé vsi u hranice s Polskem žije 211 obyvatel. Vakcínu má v sobě zatím jen necelých 37 procent z nich. „Informaci o možnosti nechat se v úterý naočkovat v Osoblaze jsem zveřejnila, ale nevím, zda to někdo využije,“ řekla starostka Slezských Pavlovic Lenka Drozdová. 

„O epidemii se tu nikdo moc nebavil“

Podotkla, že se zatím nechali očkovat hlavně lidé, kteří jezdí nejen do Polska na nákupy a mají obavy z nákazy. „Ostatní to řeší testováním. Možná i proto, že za celou dobu tu covidem onemocněli jen čtyři lidé. Jsme stranou a místní, hlavně senioři, se pohybují převážně v obci,“ řekla Drozdová, proč se ona ani další lidé zatím do očkování nehrnou.

Ještě méně očkovaných je na horách v blízkosti polských i slovenských hranic. Například v Bukovci na Jablunkovsku: 35,3 procenta. Ani v této horské vesnici lidé infekční covid-19 nijak zvlášť neprožívají. „O epidemii se tu nikdo moc nahlas nebavil. Nevím o tom, že by někdo ze sousedství zemřel nebo měl těžký průběh covidu. A s lehčím průběhem se někteří lidé raději zavřeli doma a k lékaři ani na testy vůbec nešli,“ nastínil obyvatel obce, který si nepřál zveřejnit jméno. 

Trochu jiné je to v Horní Lomné na Jablunkovsku, která má nejméně naočkovaných v kraji: 33,2 procenta z 374 obyvatel obce. „Je pravda, že místní lidé včetně mě se do očkování nijak netlačí. Je to přece dobrovolné, tak je na každém, jak se rozhodne,“ zmínil starosta obce Kamil Kawulok. Podotkl, že Horní Lomná má vysoký věkový průměr obyvatel a senioři už nemají potřebu cestovat. Kromě toho se mnozí obávají vedlejších účinků vakcín. „Ale dalším důvodem toho, proč se naši lidé očkují méně než jinde, je to, že jsme promoření. Na jaře tu bylo nejvíc pozitivních v kraji v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Mnoha lidem tak ještě neuplynula ochranná půlroční lhůta doporučovaná mezi nákazou a očkováním,“ vylíčil Kawulok.

Vítězila jednorázová vakcína 

O očkování v parku za radnicí Jablunkova, kde v úterý celý den pracoval mobilní očkovací tým Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, ale zájem byl. I tam, tak jako v Osoblaze, od rána proudili lidé z horského regionu. 

Dopoledne tam stála fronta a parkoviště bylo plné. Až kolem poledne se situace uklidnila, ale stále přicházeli další zájemci. „Za první čtyři hodiny jsme naočkovali 89 lidí,“ řekla mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová. Podotkla, že až na výjimky chtěli všichni jednorázovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. První ze dvou dávek vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech chtělo dopoledne devět lidí.

V Moravskoslezském kraji nyní funguje 45 očkovacích center. Nově se lze přes registrační systém přihlásit i do očkovacího centra Ostravské univerzity, které se otevře prvním zájemcům 16. srpna v hlavní budově lékařské fakulty v Ostravě-Zábřehu. Zdravotníci naočkují zaměstnance, studenty i veřejnost. „Výhledově se plánuje uzavření velkokapacitního očkovací centra na výstavišti Černá louka. Až situace nastane, dokážeme suplovat sníženou kapacitu,“ uvedl děkan fakulty Rastislav Maďar. (les)

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Lubomír Zaorálek, Leo Luzar, Lubomír Volný, Ivo Vondrák, Tomio Okamura, Jiří Komárek, Zbyněk Stanjura, Lukáš Černohorský

  • Nejčtenější

Za žhářský útok s 11 mrtvými přijme obžalovaný doživotí, pokud kývne soud

Pětapadesátiletý Zdeněk Konopka, který podle obžaloby loni v srpnu zapálil byt v 11. poschodí panelového domu v...

Muž našel při stavbě pergoly poklad. Za tisíce grošů dostane půl milionu

Přes dva tisíce pražských grošů z dob Karla IV. a Václava IV. náhodně objevil muž v červnu 2016 na Vítkovsku. Po pěti...

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sen o semifinále ME se rozplynul. Slovinci nenechali volejbalistům ani set

Čeští volejbalisté si v semifinále mistrovství Evropy nezahrají. Ve čtvrtfinále v Ostravě prohráli se Slovinskem 0:3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V opavské škole mají už sedm tříd v karanténě, nakažení jsou i učitelé

Sedm tříd v karanténě, další čekají na výsledky testů. Dramatický začátek školního roku zažívá opavská základní škola...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Po Liberty roste napětí také v Tamehu, odbory se zlobí kvůli mzdám

Napjatá situace mezi zaměstnanci a vedením firmy panuje nejen v ostravské huti Liberty, kde je už několik měsíců...

Citibank přihlásila 10 miliard v pohledávkách za OKD oprávněně, řekl soud

Pohledávky za více než 10 miliard korun, které za OKD přihlásila britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom...

Ohnisky covidu v Moravskoslezském kraji jsou školy, očkování dětí pokračuje

Většinu aktivních ohnisek koronaviru v Moravskoslezském kraji tvoří školská zařízení. Covid-19 se šíří hlavně mezi...

Vznik krematoria pro zvířata v Ostravě se přiblížil, nepotřebuje studii EIA

Výrazného ulehčení příprav se dočkali majitelé společnosti Krematorium zvířat Brno, kteří chtějí v mariánskohorské...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...