Obyvatelé Oldřišova na Opavsku v referendu odmítli sklad hnojiv

  20:04aktualizováno  20:04
Lidé z Oldřišova na Opavsku v místním referendu odmítli možnost stavby skladu hnojiv a prostředků na ochranu rostlin v průmyslové zóně na okraji obce. S možností prodeje obecního pozemku nesouhlasilo 400 voličů z 1076. Pro bylo 89 obyvatel obce na česko-polském pomezí.

Organická hnojiva | foto: Agronatura.cz

"Hlasovalo víc jak 45 procent oprávněných osob. Minimální počet hlasů pro závaznost byl 269," uvedla v závěrečném protokolu předsedkyně komise Jana Zechová. Referendum v Oldřišově je tak platné a rozhodnutí občanů závazné.

"Zastupitelstvo bude muset výsledek respektovat," řekl starosta Petr Toman (Sdružení pro změnu).

Aby referendum bylo platné, musí podle zákona k urně přijít alespoň 35 procent oprávněných voličů. Další podmínkou je, aby se minimálně 25 procent oprávněných voličů přiklonilo na některou ze stran.

Podnikatele Vladana Šafarčíka, který záměr prosazoval, výsledek překvapil. Sklady chtěla v obci postavit jeho firma OPA REAL.

"Nečekali jsme tak vysokou účast. A také ne tak jednoznačnou nevoli. Vždyť na katastru obce podnikáme už 20 let," řekl ČTK. Dodal, že sklady jsou pro jeho firmu důležité.

"Pokud nenajdeme v Oldřišově vhodnou lokalitu, přesuneme celou firmu jinam," řekl. Podle Tomana nyní bude muset jednat se soukromými vlastníky. "Obec jiné vhodné pozemky nemá," řekl.

Lidé se bojí zamoření půdy chemikáliemi

Záměr rozdělil obyvatele obce na dvě části. Odpůrci projektu se obávají zamoření půdy chemikáliemi. Jeho zastánci naopak vidí přínos pro obec, která by prodejem pozemků vydělala kolem pěti milionů korun. Na postoji ke stavbě skladu se neshodli ani samotni zastupitelé.

"Někteří byli pro, jiní proti. V létě se tady objevila občanská iniciativa usilující o zastavení projektu společnosti OPA REAL. Proto jsme se rozhodli vyhlásit referendum," řekl dnes ČTK místostarosta Oldřišova Radim Lokoč (Sdružení pro změnu). On sám by sklad hnojiv v obci viděl jen nerad.

V referendu se lidé měli vyjádřit k možnému prodeji dvou hektarů obecních pozemků a záměru na pozemku postavit sklady. Pozemky nyní jako pastviny využívá místní zemědělec.

Mezi prvními přišel svůj názor dnes ráno vyjádřit pětašedesátiletý muž, který nechtěl zveřejnit své jméno. "Je to špatný nápad. Problém vidím v tom, že se tam budou chemikálie skladovat ve velkém. Látky se můžou dostat do půdy a pak i do vody," řekl.

Podle něj by navíc hrozilo to, že provozovatelé by ke skladu nedaleko centra obce později přestěhovali i výrobu. Ta je nyní na samém katastrálním okraji Oldřichova.

True

Úplně opačný názor má Hana Cimingová. "Když vidím, jaká svinstva se lijí na pole, tak se toho skladu nebojím," řekla ČTK. Projekt jí nevadí. "A to bydlím v těsném sousedství lokality, kde by měly vyrůst dvě skladovací haly. Měla bych to k nim jen pár desítek metrů," řekla.

Sklady by kromě rodinné společnosti OPA REAL využívala i další firma stejné rodiny AgroBio, která se specializuje na distribuci zahradnických potřeb, převážně hnojiv a ochranných prostředků.

Její jednatel Vladan Šafarčík se už dříve o stavbu skladovacích hal pokoušel na třech místech. Nikde zatím neuspěl. Jednou byly na vině nedořešené restituce, v dalším případě se nedohodl s majitelem a ve třetím řekli stop záměru obyvatelé sousedního Chlebičova.

AgroBio zaměstnává 45 lidí a má nyní na okraji Oldřišova provozovnu, kde hnojiva a další přípravky balí do spotřebitelských balení

Autor:

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Najdete na iDNES.cz