„Je v dezolátním stavu, připomíná zločinný režim, který se provinil hospodářským a morálním úpadkem i justičními zločiny, v jeho okolí je nepořádek,“ argumentovali autoři petice.
„A co ho raději opravit? Ale zničit je jednodušší. Je to kus historie, ať se komu politicky hodí, nebo ne,“ oponovali jim odpůrci nápadu.
Emotivní debata se hlavně na sociálních sítích opět rozproudila poté, co radní Jihu nedávno oznámili, že plánují prodat nevyužívané pozemky o rozloze deset tisíc metrů čtverečních v Plzeňské ulici zájemci, který tam postaví komerční objekt.
Jde totiž o veřejné prostranství, kterému dominuje právě zmíněný památník. A záměr prodeje schválili před pár dny i zastupitelé města.
„Chceme pro území najít smysluplné využití. Požadovaná cena je nejméně 1 500 korun za metr čtvereční plus DPH. Plochu bude město nabízet tak dlouho, než najde investora se zajímavým a lokálně vhodným architektonickým návrhem,“ řekl starosta Jihu Martin Bednář.
Opět se ozvali kritici. Někteří hájí zeleň, jiní památník. O osudu soch rozhodne i kupec. Každý zájemce musí totiž ve svém projektu navrhnout, zda památník v lokalitě zůstane, nebo bude přemístěn.
Sousoší stojí vedle velmi frekventované Plzeňské ulice, blízko sídla obvodního úřadu.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz