Střed Opavy se přesouvá do bývalého pivovaru. Otevře tam obchoďák

  18:07aktualizováno  18:07
Centrum Opavy se vylidňuje. Obchůdky se odtud přesouvají do prostor bývalého pivovaru, v němž se ve čtvrtek 15. listopadu otevře nové obchodní a společenské centrum. Uvnitř by mělo nabídnou své produkty a služby přes sto prodejen, minipivovar, šest kinosálů, banky i kavárny.

Část opavského pivovaru zůstala. V nové převažuje sklo a beton. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Nákladní ulici, kde bývalý pivovar stojí, se čeká pořádný nápor. "Příští týden budou hlídky z obvodního oddělení i dopravní policisté v pohotovosti. Ve spolupráci s městskou policií budeme dohlížet na kolize v dopravě na Nákladní," řekl opavský policejní mluvčí René Černohorský.

Fotogalerie

Už teď je totiž hlavní výpadovka na Krnov a Bruntál hodně přetížená, denně dvouproudovou silnicí projede na patnáct tisíc aut. Co s ní udělá sousedství obchodního centra Breda & Weinstein, do kterého se stahují obchodní místa z celého města, zatím nikdo neví.

"Dopravní situaci budeme dlouhodobě sledovat. Zejména jak se projeví na vytížených křižovatkách. Doprava na Nákladní bude pravděpodobně velmi intenzivní, žádnou projekci dopravy ale bohužel v ruce nemáme," řekl náměstek primátora Daniel Žídek.

Město vybuduje ostrůvek

Situace bude složitější nejen na nejrizikovější křižovatce ve městě Nákladní - Pekařská, ale také na křížení Nákladní ulice s Obloukovou. "Už teď je velký problém z ní na Nákladní vůbec odbočit," podotkl Žídek.

Nové odbočovací pruhy či změna značení se zatím neplánuje. "Čas ukáže, co bude potřeba. Zatím zůstáváme jen u vybudování nového ostrůvku jako ochrany pro chodce," uvedl vedoucí odboru dopravy Jaroslav Vávra.

Město pro první dny těsně před i po otevření obchodního centra vyjednalo také 70 parkovacích míst zdarma v areálu společnosti Abel, která sídlí nedaleko.

"Mohlo by to předejít nahromadění aut přímo před centrem," řekl Žídek. Na Nákladní ulici ústí nejen vjezd do podzemních garáží, ale i zásobovací rampy obchodního centra.

V centru bude také fitko

Do obchodního centra se z města stěhují obchůdky s oblečením, ale i banky. V pivovaru se objeví třeba pobočka České spořitelny či Komerční banky. Bankovní domy však zatím nechtějí potvrdit ani vyvrátit, zda to znamená konec malých poboček v Opavě. Bude tam také vyhlášené fitcentrum Pepa.

A možná přibude i Česká pošta. Ta hodlá opustit svou vlastní budovu, v níž sídlí od konce 19. století. Hlavním důvodem je dopravní nedostupnost v centru města. Ani poté, co s poštou začalo jednat vedení radnice, od svého záměru neustoupila. "Stále se rozhodujeme. Počítají se byznysplány, jak by se nám to vyplatilo," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Sociolog Jiří Siostrzonek předpokládá, že by Breda & Weinstein mohl změnit mentální mapu města. "Výrazně zahýbe pohybem lidí, budou se koncentrovat v okolí pivovaru. Důvod jít do středu města bude minimální," myslí si.

V dějinách Opavy by to nebylo poprvé. Už rozvoj obchodního domu Breda ve 20. letech dočasně přesunul život z Horního a Dolního náměstí o kousek vedle, na dnešní náměstí Republiky.

Autor:
  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Heřmanická halda je „čistá“, vyplývá z měření zdravotního ústavu

Mimořádné měření na haldě Heřmanice i v obydlené části Ostravy-Heřmanic podle státního podniku Diamo ukázalo, že sanace...

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Soutěž návrhů na velký parkovací dům v Ostravě vyhráli místní architekti

Nový parkovací dům pro 679 aut postaví Ostrava v proluce naproti kulturnímu domu a budoucí koncertní síni za zhruba 350...

Ostrava váhala, nakonec ale finančně podpoří sdílená kola i v příštím roce

Přesto, či právě proto, že sdílená kola slaví v Ostravě úspěch – lidé na nich letos ujedou půl milionu kilometrů, radní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz