Ďáblovy peníze nechceme, bojují města s hazardem. Zákon jde proti nim

  14:55aktualizováno  14:55
Miliony plynoucí do rozpočtu z hazardních her radnicím dříve nevadily. Naopak, peníze navíc vítaly. Dnes se mnohé chtějí zbavit výherních automatů i videoloterijních terminálů. Problém je však v legislativě, která jim v tom brání. Obce proto hledají různé cesty, jak na zákon vyzrát.
O peníze z hazardu některá města v Moravskoslezském kraji nestojí. (Ilustrační snímek)

O peníze z hazardu některá města v Moravskoslezském kraji nestojí. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

K městům, která se snaží výrazně omezit nebo zcela vymýtit ze svého území výherní hrací automaty i videoloterijní terminály, patří Frýdlant nad Ostravicí. Má ale smůlu. Brání mu v tom odpor podnikatelů i legislativa.

Jak chtějí města docílit zrušení videoterminálů

* Zastupitelé Frýdlantu ve čtvrtek odhlasovali, že podají ústavní stížnost na ministerstvo financí pro nečinnost – za to, že neruší licence umožňující provoz videoloterijních terminálů na území města.

* Radní Moravské Ostravy soudí, že je možné zrušit herny, v nichž převažují terminály nad automaty.

Mnohé radnice v regionu se s tím však nemíní smířit. Hledají cesty, jak docílit svého. Nápady mají různé. Které budou úspěšné, to ukáže čas.

Zastupitelé Frýdlantu se ve čtvrtek rozhodli zažalovat ministerstvo financí. To podle nich nedělá, co má – neruší vydaná povolení k provozu videloterijních terminálů.

"V prosinci jsme jednohlasně schválili vyhlášku regulující hazard. Povolení k provozu automatů, která vydávalo město, platila jen do konce roku, takže tím se problém vyřešil," řekl radní Frýdlantu Radim Petr.

"Dál je tu ale v provozu 170 videoloterijních terminálů, jejichž provoz povolilo ministerstvo financí na řadu let – nejdéle až do roku 2050. Očekávali jsme, že po schválení městské vyhlášky je ministerstvo začne postupně rušit. To se ale nestalo. Proto podáme ústavní stížnost na zásah do práva města spočívající v nečinnosti ministerstva," vysvětlil Petr.

"Města žijí v bludech"

Stejnou ústavní stížnost chtějí podat i další města, která se opírají o usnesení, jímž vláda uložila ministerstvu financí zahájit rušení licencí nejpozději do poloviny května. Jenže ministerstvo to odmítalo s odůvodněním, že samotné usnesení je v rozporu se zákony. A vláda ho nakonec zrušila.

"Města žijí v bludech, které šíří některá občanská sdružení. Ministerstvo financí postupuje ve shodě ze zákony. Města se opírají o zrušené usnesení vlády. Brzy zjistí, že není tak jednoduché zrušit licenci, kterou podnikatel získal v dobré víře," tvrdí výkonný ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Petr Vrzáň.

V úspěch a hlavně rychlý efekt takového postupu příliš nevěří ani radní Moravské Ostravy a Přívozu. Proto jdou jinou cestou.

"Ani my nechceme ďáblovy peníze. Hrací automaty mají na svědomí gamblery, zkrachované existence a rozvedená manželství. Společnost na tom víc prodělává než vydělává. To byl důvod, proč jsme loni přijali vyhlášku, která zakazuje automaty i terminály na celém území našeho městského obvodu," říká radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák.

Podnikatelé: Vyhláška je diskriminační

Jenže když se obvod nedočkal zrušení ani jednoho z 623 videoloterních terminálů, chce k tomu přinutit ministerstvo financí jiným způsobem. Ve čtvrtek radní oficiálně požádali město, aby vyzvalo ministerstvo financí k okamžitému zrušení téměř všech videoloterijních terminálů v obvodě proto, že majitelé heren porušují zákon.

"Podle paragrafu 17 zákona o loteriích jsou herny určeny především k provozování výherních hracích přístrojů. Těch je nyní v obvodě už jen 11, zákon tak naplňuje pouze jedna herna," říká Semerák s tím, že odůvodnění obvodu se opírá i o nález Ústavního soudu.

"To je další nesmysl," myslí si ale Vrzáň, jehož sdružení mimo jiné podá v nejbližších dnech žalobu na ostravský obvod Jih. Jeho novou vyhlášku, kterou budou příští týden schvalovat zastupitelé města, označují podnikatelé za diskriminační. "Vyhrožují od začátku. Neřešíme to," říká místostarosta Jihu Radim Miklas.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Další a další projekce. Příběh uhlím zničené Karvinné podeváté vyprodá kino

Amatérští filmaři při natáčení dokumentu O zaniklé Karvinné

Amatérští filmaři měli původně za to, že dokument O zaniklé Karvinné zaplní sál kina jen jednou. Jenže zájem místních...

Najdete na iDNES.cz