Žáci si změří pohyb míče, univerzita je chce přitáhnout k přírodní vědě

  18:32aktualizováno  18:32
Vybrané školy v Moravskoslezském kraji začaly používat speciální ICT měřidla, která by měla dětem zpříjemnit pro ně často nudné hodiny fyziky a chemie. Profesoři Ostravské univerzity si od nich slibují větší zájem o předměty.

Žáci v Kunčicích pod Ondřejníkem s novým přístrojem. | foto: Blanka Zemánková

Klesající populační křivka nutí vysoké školy starat se o své budoucí studenty už v době, kdy o vysokém školství slyší jen ve večerních zprávách. Pokud je na ně rodiče nechají koukat.

Zatímco technické vysoké školy, jako je Vysoká škola báňská v Ostravě, vzaly boj o budoucí studenty z gruntu a snahu o získání budoucích posluchačů technických oborů zacílily ve spolupráci s místními podniky už na mateřské školy, zástupci Ostravské univerzity se zatím spokojili "jen" se žáky základních škol.

Co zařízení umí?

Žáci mohou zkoumat pohyb skákajícího míče, teplotu plamene svíčky, sledovat změny vlhkosti vzduchu, vypočítat ztrátu tekutiny v ovoci, určit kvalitu osvětlení, měřit koncentraci CO2 během klíčení rostlin, hoření, měřit hlasové projevy ptáků, sledovat kyselost dešťů, zjišťovat kvalitu vody a podobně.

"Děti už nebaví jen pasivní vzdělávání, a my nechceme, aby pro ně byly například hodiny fyziky nudou, která jim nic nedá," říká Martin Malčík z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. "Proto jsme se rozhodli zájem dětí o přírodní vědy, konkrétně o fyziku, podpořit," dodává.

Do patnácti škol v kraji se tak dostaly přístroje, díky kterým by měly být hodiny fyziky zajímavější.

"Jedná se o soustavu čidel s měřicí jednotkou, která se dá propojit s počítačem, takže žáci v názorném grafu vidí průběh i výsledky pokusu," vysvětlila Kateřina Piechowicz, která zajišťuje mediální prezentaci projektu.

"Je to důmyslná hračka, od které se dá jen těžko odtrhnout," přidává se Filip Gloszler z Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

"Vím to sám. Než jsme přístroje rozvezli po školách, s kolegyní jsme je otestovali a moc nás to bavilo. V předchozím projektu jsme třeba vyvezli měřicí soustavu lanovkou na Pustevny, abychom změřili změny teploty a tlaku vzhledem k nadmořské výšce. To je ale příklad. Můžeme měřit třeba množství prachu ve vzduchu, hluk, pH vody a mnoho dalších věcí,“ vyjmenovává další schopnosti krabičky, která by měla zpestřit hodiny výuky fyziky ve školách v kraji.

"Děti to s počítači umějí. Je to pro ně vlastně přirozenost. A navíc okamžitě vidí výsledek. To je pro ně atraktivnější než klasické pokusy," kvituje novou učební pomůcku ředitel kunčické základní školy Tomáš Kolesa.

Zdejší škola je jednou z patnácti vybraných, které už univerzální měřidlo, jehož nákup byl podpořen z prostředků Evropské unie, dostaly.

"Je výborné, že jsou výstupy v češtině. Nemuseli jsme nic luštit a rychle jsme se naučili ve výsledcích číst," přiblížila zájem dětí učitelka Blanka Zemánková ze stejné školy.

Podle autorů projektu umí zařízení změřit prakticky cokoliv. "Dá se změřit například intenzita dýchání rostlin. Přikryjete rostlinu poklopem, pod něj umístíte čidla a pak už na monitoru krásně čtete, kolik vyprodukovala oxidu uhličitého a spotřebovala kyslíku," představuje jeden z možných praktických pokusů Martin Malčík.

Do projektu bylo vybráno patnáct ze čtyř set padesáti základních škol. Do každé z nich putovala měřicí souprava se soustavou vyměnitelných čidel a počítačové vybavení, ke kterému lze ICT zařízení připojit.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Pod kůží je Ostrava fakt sexy, chválí výtvarník Forman

Výtvarník a básník Pavel Forman současnou Ostravu chválí, připomíná mu někdejší...

Berlín a Ostrava. Tato dvě města jsou podle výtvarníka a básníka Pavla Formana spojité nádoby. Do bývalého města...

Bruntálský lom u Marburku čeká obnova, ubývá tam vzácných živočichů

Opuštěný bruntálský lom u Marburku se během letoška promění. Na snímku je kuňka...

Odstraňování stromů, tvorba zimoviště i nové tůně, vytrhávání a kosení rostlin, likvidace nánosů listí. Opuštěný...

Za vraždu přítelkyně dostal muž 18 let, zabít sebe dvakrát nesvedl

Muž je podezřelý z vraždy bývalé přítelkyně

Pavel Mikulič dostal od Krajského soudu v Ostravě 18 let vězení za vraždu čtyřiadvacetileté ženy. Ta se s ním těsně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz