Moravskoslezským hejtmanem se stal Novák z ČSSD, vadí další náměstek

  12:03aktualizováno  13:09
Hejtmanem Moravskoslezského kraje byl na ustavujícím zasedání zastupitelstva zvolen regionální lídr ČSSD, čtyřicetiletý Miroslav Novák. Na kraji dříve působil jako náměstek hejtmana pro oblast dopravy a životního prostředí. Novák ve funkci nahradí Jaroslava Palase, který již nekandidoval.

Nový moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (vpravo) se stranickým kolegou Svatoplukem Němečkem na ustavujícím krajském zastupitelstvu (9. listopadu 2012). | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Moravskoslezský kraj stejně jako v uplynulém období povede koalice ČSSD a KSČM, bude mít 44 z 65 hlasů.

Nový hejtman

Miroslav Novák se narodil 25. 6. 1972 v Bílovci.
V Ostravě absolvoval Střední průmyslovou školu stavební.
Od roku 1994 pracoval na finančním úřadu.

Patří mezi zakládající členy ČSSD v Ostravě
V roce 1998 se stal místostarostou Ostravy-Poruby, v letech 2002 - 2008 zde byl starostou. Od roku 2008 byl náměstkem hejtmana.

Pro Nováka kromě sociálních demokratů a komunistů hlasovali také Nezávislí v čele se starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky a bývalou senátorkou Lianou Janáčkovou.

Novák tak získal celkem 47 hlasů, proti jeho zvolení bylo sedm zastupitelů z KDU-ČSL. Zástupci ODS vůbec nehlasovali.

Novák: Kraj bude otevřený veřejnosti

"Mou ambicí je, abychom byli úspěšným krajem, abychom byli krajem, který je pyšný nejen na své umělce, sportovce a tradice, ale především na to, jakým způsobem dokážeme vytvářet podmínky pro školství, pro byznys, a jakým způsobem dokáže koordinovat různé události, které se tady dějí," uvedl těsně před svým zvolením Novák, který zároveň slíbil, že kraj bude otevřený veřejnosti.

Opozice během jednání kritizovala nejen spolupráci ČSSD s komunisty, ale i skutečnost, že kraj bude mít nově sedm náměstků.

Babka bude neuvolněným náměstkem

Šest jich bude uvolněných a jeden neuvolněný. Právě neuvolněným náměstkem se stal Josef Babka (KSČM), který navíc bude statutárním zástupcem hejtmana.

Nový moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (vlevo) s komunistou Josefem

Nový moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (vlevo) s komunistou Josefem Babkou, který obsadil nově vytvořenou náměstkovskou pozici. (9. listopadu 2012).

Babka, který působí jako předseda dozorčí rady akciové společnosti Vítkovice, odmítl výhrady opozice, která poukazovala na možný střet zájmů nebo skutečnost, že výkon funkce náměstka lze časově jen obtížně spojit s jeho civilním povoláním.

ČSSD povede resorty školství, jemuž bude i nadále šéfovat Věra Palková (63 let, Bohumín, na kandidátce druhá), a zdravotnictví, které bude řídit Jiří Martinek (37 let, OSVČ, Havířov, jedenáctý na kandidátce).

Oblast dopravy a životního prostředí získá na starosti nynější starosta Ludgeřovic, sociální demokrat Daniel Havlík (41 let, čtvrtý na kandidátce) a oblast regionálního rozvoje a evropských fondů pak Martin Sikora z Třince (41 let, obchodní manažer, Třinec, čtyřiadvacátý na kandidátce - poslední kandidát, co se za ČSSD dostal do zastupitelstva).

Přečtěte si on-line s Miroslavem Novákem

 KSČM pro příští čtyři roky zůstává oblast sociálních věcí a kultury, již stejně jako dosud povede Svatomír Recman (59 let, Frýdek-Místek, čtvrtý na kandidátce). Nově získala do své kompetence cestovní ruch a územní plánování - ty bude mít na starosti Ivan Strachoň (39 let, OSVČ, Ostrava, šestý na kandidátce).

V Ostravě se proti spojení ČSSD + KSČM neprotestovalo

Krajskou radu doplní karvinský primátor Tomáš Hanzel (36 let, osmý na kandidátce) a novojičínský starosta Jaroslav Dvořák (36 let, pátý na kandidátce), oba za ČSSD. Za komunisty obsadí zbývající křeslo radního krajský stranický šéf Karel Kuboš (64 let, Kopřivnice, dvojka kandidátky).

ČSSD má v krajském zastupitelstvu 24 mandátů, komunisté 20. ODS obsadila devět křesel, lidovci sedm a Nezávislí pět.

Na rozdíl od Zlínského kraje, kde proti spojení sociálních demokratů s komunisty prostestovaly tři stovky lidí (více zde), se v Ostravě nedělo nic. Před čtyřmi roky, kdy se komunisté dostali do vlády poprvé, se před úřadem sešlo několik demonstrantů (podrobněji zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Cyklistu v Ostravě rozzuřili troubící řidiči, jednomu ulomil stěrač

Rozzuřený cyklista ulomil řidiči stěrač

Policisté hledají cyklistu, který na konci dubna řádil na silnici v Ostravě. Jednomu ze šoférů, který se jej marně...

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

VIDEO: Štafle s sebou. Jízdní řády v Karviné visí dva a půl metru nad zemí

Přečíst odjezdy autobusů z takto umístěných jízdních řádů, je pro průměrně...

Vysocí se radují, menší kroutí hlavou. Jízdní řády na několika zastávkách v Karviné umístil dopravce zhruba dva a půl...

Další z rubriky

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Vědci zkoumali plyny z odvalů v příhraničí. Dopad na zdraví je malý

Slezská Ostrava s haldou Ema

I pro samotné vědce je to překvapení. Hořící haldy v českém a polském příhraničí škodí ovzduší méně, než předpokládali....

Před 80 lety hořely další synagogy, lidé prý bránili hasičům v záchraně

Synagoga ve Vítkovicích patřila mezi architektonické skvosty.

Před osmdesáti lety se stalo to, čeho se mnozí obávali. Takřka čtvrt roku po okupaci zbytku Československa a vzniku...

Najdete na iDNES.cz