Hodně tristní současný stav Hückelových vil.

Hodně tristní současný stav Hückelových vil. | foto: Městský úřad Nový Jičín

Nový Jičín chce vily kloboučnických továrníků. Záchrana bude drahá

  • 1
Zastupitelé Nového Jičína rozhodují, zda koupí dvě zchátralé Hückelovy vily. Pokud odmítnou, památky od zániku prý nic nezachrání. Jejich obnova však přijde na zhruba dvě stě milionů.

Vypadá to jako snadná volba. Koupit, nebo se smířit s koncem kdysi přepychových vil. Jenže souhlas současně znamená obrovský závazek a zřejmě i velkou rozpočtovou zátěž na mnoho let.

Dvě vily postavené v letech 1880 až 1890 podle návrhů známého vídeňského architekta Otto Thienemanna patřily rodině Hückelů, majitelům sousední továrny na klobouky (současný TONAK).

Po druhé světové válce honosné objekty připadly státu, který v jedné vile zřídil dětskou ozdravovnu, ve druhé fungovalo kožní oddělení.

Odhadované celkové náklady činí 195 milionů

V roce 1990 získal areál okresní úřad a postupně v prostorách působila řada podnikatelů, fungoval tam dokonce i sklad pneumatik. Do majetku nakonec budovy dostala novojičínská nemocnice, spadající pod krajský úřad.

Honosná minulost

Zcela unikátní záběr na Hückelovy vily krátce po své dostavbě v roce 1882
Hückelovy vily v době největšího rozvoje a péče, tedy v časech, kdy je obývali...
Hückelovy vily v Novém Jičíně v dobách největší slávy
Hückelovy vily v dobách dětské ozdravovny

Ani ten nenašel využití a v roce 2008 vily v dražbě za 13,5 milionu získala severočeská developerská společnost JTH. A za stejnou sumu firma nyní nabízí městu odkoupení vil. Ale už v mnohem horším stavu.

„Přes střechu zatéká, stropy a podlahy jsou poničené, stav obou vil je velmi špatný. Přesto je určitě ještě co zachraňovat,“ řekl Pavel Pazdziora z architektonického ateliéru Rusticus, který pro město zpracovával odhad nákladů na záchranu a obnovu.

Záchranné práce by přišly na zhruba 37 milionů, obnova obou vil na dalších asi sto milionů. Když architekti připočetli venkovní úpravy a náklady na nové využití, došli k částce 195 milionů korun. I tu ale lidé znalí stavebních prací označují za optimistickou.

Když ne město, tak další podnikatelé

Místostarosta Nového Jičína Pavel Bártek (Strana zelených) při úterním veřejném projednávání odkupu vil sdělil, že město požadovaného 13,5 milionu korun v případě souhlasu zastupitelů zaplatí z peněz ušetřených při rekonstrukci krytého bazénu.

„O jednu vilu už má zájem zdravotnická společnost, jejíž jméno ještě nemohu sdělit. Uvnitř by zřídila ambulance,“ nastínil místostarosta. Druhá vila by podle předběžných představ sloužila zejména kultuře, například Pavel Wessely z Klubu rodáků a přátel Nového Jičína navrhuje zřízení městské galerie.

Pak by město čekalo úmorné shánění dotací, přeměna místa by podle odhadu trvala asi sedm let.

Smutná současnost

Současný majitel Jaroslav Třešňák z firmy JTH uvedl, že v současnosti investuje zejména v domovských Teplicích a na Nový Jičín, kde nedávno dokončil demolici opuštěné tabákové továrny s přeměnou na obchodní centrum, už nemá kapacity.

„Ještě se snažím zaplnit prostor vedle supermarketu. mělo tam být hobby centrum, ale nevím, jestli se to podaří. Každopádně ale nechci, ať tam je taková pláň.“

K Hückelovým vilám řekl, že do nich investoval asi dva miliony a původně v jedné z nich chtěl zřídit sanatorium pro neplodné páry.

„Bohužel se mi to nepovedlo, protože i bývalé vedení města nedodrželo například souhlas s tím, abych mohl v okolí vil stavět, a že mi nebude dělat problémy s tabačkou,“ tvrdí podnikatel.

Jak radní Miroslav Rešl (ČSSD) upozornil, Třešňák není na městském souhlasu závislý. „Když nekoupí město, tak podle jeho slov mají zájem firmy, které staví bytové domy a satelitní městečka,“ naznačil, že pak by vily nejspíše čekal rychlý a definitivní zánik.