„Určili jsme dvaačtyřicet společenských, kulturních a sportovních akcí, jejichž organizátoři nemusí po dobu dvaašedesáti nocí, během nichž se tyto mítinky budou konat, respektovat noční klid. Je to obdobný počet nocí jako v předešlých dvou letech,“ uvedla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Ovšem schválení novelizace městské vyhlášky o nočním klidu předcházela na včerejším jednání zastupitelstva poměrně bouřlivá diskuse.
„Z výjimky se udělalo pravidlo“
Opozice, konkrétně exprimátor Tomáš Macura a bývalá náměstkyně Zuzana Bajgarová, byli proti. „V minulosti jsme se dohodli, že vícedenní akce mohou mít výjimku v nočním klidu, ale maximálně v délce tří dnů. Jen výjimečně jsme udělovali dny čtyři. Teď se z výjimky udělalo pravidlo,“ argumentoval Macura, jemuž se nelíbilo, že dvěma největším festivalům - Colours od Ostrava a Beats for Love - bylo umožněno rušit noční klid po čtyři dny.
„Hluková zátěž by se měla snižovat,“ konstatoval Macura.
„Při výběru jsme se mimo jiné zaměřili také na to, že jsme porušení hluku v danou noc nepovolili organizátorům v celém obvodě, kde se akce bude konat, ale snažili jsme se vymezit oblast, která bude hlukem zasažena,“ uvedla Baránková Vilamová.
Kam s velkými festivaly?
Tím podle ní chtějí zastupitelé eliminovat možnost, že by ve stejný den uspořádal akci ještě někdo další na opačném konci obvodu, což se v minulosti údajně běžně stávalo.
„Výjimku dostali jen organizátoři tradičních akcí, kteří je v Ostravě v posledních deseti letech uspořádali alespoň pětkrát, a podstatné bylo i to, co tyto akce Ostravě přinášejí,“ doplnila náměstkyně.
V případě festivalů v Dolních Vítkovcích zastupitelé napříč politickým spektrem připustili, že časem budou muset řešit otázku, kde se tyto festivaly budou konat. Aktuálně však nikdo alternativní areál nenavrhl.
10. července 2023 |