Na severu Moravy ubývá pracovních míst. Volná firmy hlásit nemusí

  16:55aktualizováno  16:55
Najít v Moravskoslezském kraji zaměstnání je stále těžší. Výpovědi se množí, kdežto volných míst ubývá. Třeba na Bruntálsku se o každé volné místo uchází v průměru padesát lidí. Navíc chybí databáze volných pozic, firmy už je nemusí hlásit úřadu.
Firmy nemají za povinnost hlásit volná místa úřadům práce. Dle mínění hejtmana je to chyba a zákon by se měl změnit. (Ilustrační snímek)

Firmy nemají za povinnost hlásit volná místa úřadům práce. Dle mínění hejtmana je to chyba a zákon by se měl změnit. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Je jí téměř padesát let, má doma dva malé školáky a k tomu velký problém: je zase bez práce.

"Denně posílám v průměru tři odpovědi na inzeráty včetně životopisů. Odpověď ale dostanu tak na jeden ze sedmi a pozvání na konkurz je ještě méně. Nicméně za necelé dva poslední měsíce jsem jich absolvovala osm - v Ostravě, Frýdku-Místku i Novém Jičíně. Jenže přednost obvykle dostali lidé mladší, častěji muži nebo ti, kteří mají vysokou školu a umí cizí jazyky. Já mám jen maturitu a řeči neovládám," líčí žena. Nechce zveřejnit své jméno, aby neměla potíže.

Počty uchazečů na jedno volné pracovní místo

Ostrava* 15,6

Nový Jičín 17,3

Frýdek-Místek 18,3

Opava 21,9

Karviná 49

Bruntál 49,7

*Zatímco na Bruntálsku se situace nemění, v Ostravě počet míst klesá, loni bylo "jen" 10 uchazečů na 1 místo.

Na mateřskou šla pozdě. Pak už neměla šanci vrátit se do školství, kde léta působila jako mistrová odborného výcviku. Práce se nebojí, vystřídala různé pozice. Naposledy pracovala několik let v průmyslové zóně ve firmě, která se v létě přestěhovala z Ostravy do Třince.

Protože žena nemá auto, bydlí za Ostravou a děti vychovává sama, kvůli dlouhému dojíždění do Třince vzala raději odstupné a začala v předstihu hledat novou práci.

"Přijala mě agentura pro novou firmu Ufi Filters, která zahajuje výrobu filtrů v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové. Tvrdili, že nástup bude v červenci, ale dodnes jsem doma a nikdo mi není schopný říci, co vlastně bude," vysvětluje bezradně.

Od začátku srpna proto usilovně hledá práci i jinde, ale zatím marně. "Volných míst ubývá, nezaměstnaných naopak. Města by měla podporovat vznik dalších průmyslových zón," míní žena.

Za pravdu jí dávají statistická čísla o nezaměstnanosti v kraji za srpen, která začátkem týdne vydal úřad práce. "Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji vzrostl ke konci srpna na 83 854 osob, což je o 10 458 víc než před rokem. Naopak počet volných pracovních míst se snížil na 3 707," uvedla ředitelka ostravské pobočky úřadu práce Yvona Jungová.

V posledních měsících roste nezaměstnanost nejrychleji na Ostravsku a Karvinsku. Zatímco loni v srpnu připadalo v Ostravě na jedno evidované volné pracovní místo deset uchazečů, letos v červenci jedenáct, tak v srpnu už jejich počet stoupl na 15,6. "Jedná se o nejhorší letošní výsledek," připomíná Jungová.

Zahraniční firma tají základní informace

Problém ale je, že jde o čísla hypotetická, protože už druhým rokem neplatí pro firmy povinnost hlásit volná místa úřadu práce. "My bychom samozřejmě uvítali, kdyby ta povinnost opět platila," říká Vladana Piskořová, která má na ostravském pracovním úřadu na starosti právě trh práce.

Kvůli změně zákonů teď ale vůbec netuší například to, že do Ostravy přichází zahraniční firma Ufi Filters, které pronajala prostory v Hrabové společnost CTP Invest. Nemůže tak případným zájemcům sdělit žádné informace o tom, kdy začne firma vyrábět a kolik lidí chce nabrat...

Podle neověřených informací by měla výroba začít v polovině září a firma by mohla zpočátku chtít několik desítek lidí. Nic z toho se ale dosud nepodařilo redakci MF DNES ověřit ani u mediálního zástupce firmy CTP Invest, ani u pracovní agentury Grafton Recruitment, která pro firmu hledá zaměstnance.

Pracovnice agentury Grafton se sice snažila ve firmě zjistit, zda vůbec a kdo o tom smí mluvit, ale nakonec byla stručná. "Je mi líto, ale tyto informace nemůžeme o zahraničním klientovi poskytovat," sdělila.

Současná praxe, kdy firmy nemusí hlásit volná pracovní místa, překvapila hejtmana kraje, který se o ní náhodně dozvěděl teprve před pár dny od ředitelky Jungové.

"Je to chyba. Někdo zřejmě navrhl změnu legislativy, aby ulehčil situaci firmám, ale už nedomyslel následky. Ztížil tak situaci nezaměstnaným i úřadu práce, jehož hlavní náplní by přece mělo být zprostředkování práce," míní hejtman Miroslav Novák.

Dodal, že zkusí dát podnět ke změně legislativy tak, aby hlášení volných míst bylo pro firmy opět povinností.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz