Nezaměstnanost klesá, Moravskoslezský kraj je na úrovni prosince 1996

  16:05aktualizováno  16:05
Pod čtyřicet tisíc klesl v říjnu počet lidí bez práce registrovaných pracovními úřady v Moravskoslezském kraji. Bez práce bylo v kraji 4,4 procenta lidí. Loni v říjnu to přitom bylo 5,6 procenta.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Ke konci října evidovala krajská pobočka Úřadu práce ČR v Ostravě celkem 38 082 uchazečů o zaměstnání,“ řekla Dagmar Habiňáková z krajského úřadu práce. Jejich počet byl o 1 433 nižší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku klesl o 10 938 osob.

Naposledy úřady práce v kraji zaznamenaly podobně nízký počet nezaměstnaných v prosinci roku 1996, tedy před dvaadvaceti lety.

„Jsme na úrovni prosince 1996, ale o absolutní rekord zatím rozhodně nejde,“ vysvětlila Vladana Piskořová z ostravské krajské pobočky úřadu práce.

„Za kraj se tato čísla sledují od roku 1995, absolutní minimum jsme zaznamenali v květnu roku 1996, kdy bylo bez práce jen 29 218 lidí,“ řekla Piskořová.

K absolutnímu rekordu tedy schází téměř devět tisíc lidí. Volných pracovních pozic je stále dostatek. Firmy v kraji jich nabízejí 17 938. A často mají problém zaměstnance najít. Například v okrese Nový Jičín převýšil počet nabízených volných pracovních míst počet lidí bez práce.

„Na jedno volné pracovní místo v kraji v říjnu připadalo v průměru 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná 5,1, Bruntál 2,6 a Ostrava 1,9,“ poznamenala Habiňáková. 

V poněkud horší situaci jsou nezaměstnaní se zdravotním postižením. „Pro ně bylo vhodných 1 314 volných pracovních míst, na jedno přitom připadalo 5,3 osob se zdravotním postižením,“ konstatovala Habiňáková.

Pro absolventy a mladistvé registrovaly úřady práce 4 635 volných míst, na jedno volné pracovní místo tak připadalo pouze 0,4 uchazeče.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Najdete na iDNES.cz