Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Nepřizpůsobiví „vyhánějí“ starousedlíky. Řešte to, žádají města poslance

  12:05
Lidé z vedení Karviné, Orlové, Bruntálu, Sokolova a obvodu Ostrava-jih žádají poslance a stát, aby rychle řešili současný stav v sociálně vyloučených lokalitách. Původní obyvatelé si stěžují na nepřizpůsobivé sousedy. Situace se zhoršila, když Ústavní soud zrušil bezdoplatkové zóny.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Hluk, nepořádek i zvýšení kriminality. A klid původců těchto potíží. Naproti tomu zoufalství starousedlíků, kteří se často raději odstěhují.

Tak to podle radních vypadá v lokalitách s vysokou koncentrací sociálně slabých a nepřizpůsobivých v Karviné, Orlové, Bruntálu, Ostravě-Jih, což je obvod s více než stovkou tisíc obyvatel, a také v Sokolově v Karlovarském kraji.

Situace se údajně zhoršila poté, co Ústavní soud v srpnu zrušil bezdoplatkové zóny, tedy lokality, kde města nevyplácela sociální doplatky na úhradu nájemného.

Starostové zmíněných čtyř měst a ostravského obvodu proto nyní podepsali výzvu novým poslancům i státu, aby tíživou situaci začali co nejdříve řešit.

„Obchod s chudobou je problém, který je nutné řešit systémově. Zatím ze strany státu není vůbec řešen, nebo jsou přijatá řešení, která jdou na úkor lidí žijících dlouhodobě v dané lokalitě, případně na úkor měst a obcí,“ konstatoval starosta Orlové Miroslav Chlubna.

Podle místa podepsání se iniciativa nazývá Orlovská petice a podle Chlubny je rovněž cílem připojení dalších měst s tímto problémem.

„Za klíčové považujeme nutnost nalezení účinného nástroje k tomu, aby obec měla možnost ovlivnit, kdo se stane jejím občanem v případě, že tento je plně závislý na formách podpory státu,“ vysvětlil primátor Karviné Jan Wolf.

Možností zkušební přechodný pobyt

Tím by podle jeho přesvědčení byla zajištěna motivace lidí přicházejících do měst či obcí, aby dodržovali zákony a pravidla soužití.

Primátor zmínil například souhlas obce s umístěním v dotovaném sociálním bydlení nebo na ubytovnách.

„Možnou alternativou je i opětovné zavedení přechodného pobytu a zavedení zkušební doby, například na tři roky, pro získání trvalého pobytu, a to po vyjádření obce,“ nastínil primátor s tím, že stejně tomu je například v Německu nebo v Nizozemsku.

Města mrzí konec bezdoplatkových zón

Bezdoplatkové zóny podle komunálních politiků situaci alespoň trochu stabilizovaly a daly možnost vyloučené lokality regulovat.

„Ústavní soud však rozhodl bez znalosti dané situace. Bezdoplatkové zóny byly jedinou pákou, kterou jsme měli v ruce,“ připomněl místostarosta Orlové Miroslav Koláček.

Místostarostka Orlové Naděžda Kubalová popsala, co se v takových místech často děje, například mejdany až do rána, krádeže ze zahrádek nebo ze sklepů. „Starousedlíci, kteří žili v dané lokalitě od narození, vše si vybudovali vlastníma rukama, poctivě chodí do práce, chovají se slušně a k sousedům ohleduplně, jsou mnohdy nuceni opustit svůj rodný dům a odstěhovat se,“ říká.

Přitom však mají problém vůbec svou nemovitost prodat. „Snad jen dalšímu takzvanému obchodníkovi s chudobou,“ povzdychla si místostarostka.

Mezi adresáty Orlovské výzvy patří i nový poslanec Jiří Navrátil (KDU-ČSL), současně náměstek hejtmana pro sociální věci.

Poslanec chce problém řešit komplexně

Ten řekl, že bezdoplatkové zóny kromě toho, že byly neústavní, řešily jen následek, nikoliv příčiny.

„Iniciativu obcí však chápu a je pochopitelná. Vzhledem k obrovskému vlivu bydlení na všechny aspekty kvality života se tímto nelze nezabývat,“ řekl Jiří Navrátil.

Podle něj posílením sociální práce a zejména požadovaným systémovým řešením lze aktivity byznysu s chudobou narušit.

„Bohužel v mnoha případech tyto podnikatelské nabídky představují pro některé rodiny či jednotlivce jediný způsob získání střechy nad hlavou. Problematika bydlení však s sebou neodlučitelně nese práva i povinnosti,“ souhlasil Navrátil.

Doplnil, že například to, že je někdo chudý, a odkázaný na pomoc státu, nemá být kritériem pro místo, které si zvolí k životu. „Problematika se nedá vyřešit jedním nařízením či zákonem, řešení musí být komplexní. Stále více osob či rodin se potýká s nejistým či ohroženým bydlením, nejedná se jenom o osoby bez příjmů, ale i o osoby s hendikepem, nízkopříjmové skupiny obyvatel či seniory nebo mladé dospělé, opouštějící ústavní péči.“

Agentura chce jednat s novou vládou

Agentura pro sociální začleňování vnímá městskou výzvu jako příspěvek do debaty o budoucnosti sociálního systému.

„Upozorňujeme pouze, že navrhovaná řešení by měla být předtím, než budou vtělena do zákonů, prodiskutována z hlediska toho, nakolik jsou v souladu s ústavou. A také z hlediska toho, jaký skutečně mají potenciál tento problém zmírňovat,“ poznamenala mluvčí agentury Libuše Rudinská.

Upozornila však, že návrhy řešení by agentura ráda prodiskutovala po nástupu nové vlády nejprve interně, nikoliv přes média.

Autor:
  • Nejčtenější

Sparta zvládla šlágr, znovu slaví i Třinec s lídrem. Kladno rychle opustilo dno

Hned šesti duely pokračovala hokejová extraliga v úterý. Program 23. kola zakončil šlágr mezi Spartou a Litvínovem...

Huť Liberty Ostrava stojí na okraji propasti, požádala o ochranu před věřiteli

Tři měsíce má jedna ze dvou největších hutí v republice Liberty Ostrava na vyřešení svých dluhů vůči společnosti Tameh....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec dál natahuje sérii, Kladno zdolalo Litvínov. Boleslav schytala debakl

Hokejová extraliga nabídla v pátek netradičně zúžený, pouze čtyřzápasový program. Čtyřiadvacáté kolo načali čtyřnásobní...

Mueller končí na vlastní žádost ve Vítkovicích. Šokovalo nás to, říká Lakatoš

Americký útočník Peter Mueller končí ve Vítkovicích, se kterými se domluvil na vzájemném rozvázání smlouvy. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh komplikuje dopravu v Moravskoslezském kraji, bouraly desítky řidičů

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po pátečním a sobotním sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Opavsku se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Dolní Oblast Vítkovice září, světelné objekty zvou do fantaskního světa

Několik tisíc LED diod ozařuje Dolní oblast Vítkovice, celý areál opanovala výstava Světla vyprávějí. Vytvářejí více...

Dvě stě let starý dopis líčí Vánoce na zámku, je to první doklad dnešních oslav

Premium „Moje milá maminko! Děkuji ti, že jsi mi už připravila vánoční stromeček,“ psal na Štědrý den roku 1822 tehdy osmiletý...

Horská služba se stěhuje do moderních základen, v Beskydech se chystá Javorový

Horští záchranáři budou v Jeseníkách i v Beskydech vyjíždět ze stanic, které budou lépe vyhovovat současným požadavkům....

ODS a komunisté mění lídry krajských voleb, lidovci a Piráti sází na jistotu

Po letošní pauze, kdy se na podzim nekonaly žádné volby, se členové stran a hnutí v Moravskoslezském kraji už chystají...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...