Ostravská nemocnice modernizovala příjem, dá klid pacientům i lékařům

  13:10aktualizováno  13:10
Jedním z nejmodernějších oddělení centrálního příjmu se může nově pochlubit ostravská nemocnice. Pacienti všechny výhody nové podoby tohoto pracoviště ocení od začátku listopadu. Přestavba trvala zhruba tři roky a stála téměř 100 milionů korun.

Přednosta oddělení centrálního příjmu Stanislav Jelen (vlevo) při otevření nových prostor v ostravské fakultní nemocnici. | foto: Jiří Zerzoň

"Přestavba a modernizace začaly v říjnu 2009 a za plného provozu probíhaly tři roky. Šlo o nejnáročnější, největší a nejdelší rekonstrukci ve stoleté historii nemocnice," říká ředitel zařízení Svatopluk Němeček.

Přestavba stála 99 milionů korun, z toho dvě třetiny spolkly stavební práce, zbytek technika a vybavení. Původně měla skončit už před čtyřmi měsíci. Jenže v lednu ze staveniště záhadně zmizeli dělníci. Brzy se ukázala příčina: stavební firma Eiffage Construction zkrachovala.

"Rekonstruovali jsme po etapách, takže jsme zaplatili jen za hotové práce. Na dokončení poslední etapy jsme si pak najali jinou firmu. Museli jsme ale nejdříve udělat výběrové řízení, proto to zdržení," vysvětlil náměstek ředitele nemocnice Ivo Žolnerčík.

Přednosta oddělení centrálního příjmu Stanislav Jelen připomněl, že před 18 lety začínali v jedné ambulanci, dnes má pracoviště 100 zaměstnanců. Pacientům nyní nabídnou ještě rychlejší a komfortnější péči.

"Máme šest nových pozorovacích lůžek, kde mohou lidé ležet až osm hodin, než rozhodneme o další léčbě," líčí Jelen.

Nový sál s pozorovacími lůžky je ve fakultní nemocnici naprostou novinkou, po níž lékaři dlouho toužili. První pacienti ho ale začnou plnit až na přelomu října a listopadu. V té době už by měl být plně vybavený. Pacienty s vážnými zdravotními problémy či úrazy, které do nemocnice přiveze záchranná služba, zatím mohou lékaři položit jen na lůžka v příjmových ambulancích.

V každé je ale jen jedno. Pokud jsou plná, další pacienti musí vydržet v čekárně, pokud jim nejde o život. "Na pozorovacích lůžkách budou moci lidé strávit až osm hodin. Do té doby budeme znát výsledky vyšetření a rozhodneme, zda potřebují hospitalizaci a na kterém oddělení, vysvětluje Jelen.

Výsledek modernizace centrálního příjmu ve fakultní nemocnici ocenil i ředitel krajské záchranné služby Roman Gřegoř. "Když to zjednoduším, dřív jezdily naše sanitky s pacienty do dvou dveří, kdežto teď je mohou předávat na jednom místě. Celý proces je rychlejší a hlavně pro pacienta výhodnější," míní.

Nový sál s pozorovacími lůžky velmi usnadní lékařům situaci a zrychlí péči o pacienty v případě hromadných havárií, jakými bylo například vykolejení vlaku ve Studence nad Odrou či srážka tramvají ve Vřesině. Místo dlouhého vysedávání v čekárně se zranění lidé rychleji dostanou na lůžko.

Autor:

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Další z rubriky

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz