Orlovská nemocnice prodělává. Kvůli přesunu lůžek budou lidé protestovat

  8:59aktualizováno  8:59
V roce 2010 organizoval tehdejší radní Orlové Tomáš Kuča petici za zachování tamní nemocnice. Teď řeší totéž jeho syn – starosta. Podobně jako tehdy chce kraj stěhovat prodělečná akutní lůžka do Karviné-Ráje. Lidé nesouhlasí. Ve středu budou ve městě demonstrovat za záchranu nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Vnímáme to stále stejně. Nemocnice je základ každého města,“ říká starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

„Místní nemocnice už prošla řadou změn i redukcí lůžek. Je tam stabilizovaný tým. A dosud nikdo nesdělil, že prodělává. Jde o součást karvinské nemocnice. Patří kraji a ten rozhodne o jejím osudu. Ale měli nás předem informovat, což se nestalo. Proto jsme teď požádali hejtmana i jeho náměstka pro zdravotnictví o společné jednání. Zatím totiž nemáme žádné oficiální informace,“ dodal naštvaně starosta.

To vadí i zdravotníkům. „Nic nevíme. Prý sloučí naši a karvinskou internu, ale bez ní se neobejde chirurgie ani ortopedie. Proto podepisujeme petici za zachování akutních lůžek v Orlové a ve středu budeme demonstrovat,“ říká zdravotní sestra z ortopedického oddělení, které se má také stěhovat do Karviné.

„Nikdo tam nechce. Máme dvě oddělení a JIP. V Karviné pro nás nejsou podmínky, není tam ani dostatek operačních sálů. Jestli se oddělení přestěhuje, hodně lidí si najde práci jinde,“ míní zdravotnice.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO) říká, že kraj se nemocnici v Orlové snaží zachránit.

„Všechny nemocnice řeší dva velké problémy: personální a ekonomický. Orlová loni prodělala 30 milionů a letos to bude asi ještě víc. Pokud ji nechceme za dva tři roky úplně zavřít, změny jsou nevyhnutelné. Sloučíme interní a chirurgická oddělení tak, že lůžka budou jen v Karviné. Přestěhujeme tam i celou ortopedii. Pro pacienty se toho ale moc nezmění: v Orlové zůstanou všechny ambulance. Internista i chirurg budou dostupní nonstop,“ argumentuje Gebauer.

Sestry dostanou 100 tisíc korun

Senátor Radek Sušil (ČSSD), který pracuje jako lékař v karvinské nemocnici a dříve byl i jejím náměstkem pro léčebnou péči, postoje Orlovanů chápe. I on si ale myslí, že nazrál čas situaci řešit. „Je dobře, že politici našli odvahu o tom mluvit. Kraj musí říci, jakou síť nemocnic chce a kolik je do ní ochotný investovat. V našem regionu je nemocniční síť velkorysá a hustota na Karvinsku obrovská,“ řekl Sušil.

Podotkl ale, že pro ortopedii nejsou v Karviné kapacity. Vhodnější se mu zdá přesun do Havířova. Kraj má ale plány, jak situaci vyřešit.

„Nejdříve musíme jednat s lékaři a sestrami z Orlové. Zeptáme se na ochotu přejít do Karviné. Sestrám nabídneme stabilizační příplatek: padesát tisíc korun po přestupu a dalších padesát tisíc po třech letech. V září uvidíme, jak situace vypadá. Pokud většina zdravotníků přejde do Karviné, v říjnu či listopadu začne stěhování a také rekonstrukce operačních sálů,“ líčí Gebauer s tím, že vzniknou dva nové. Jeden na očním oddělení. Ortopedům a chirurgům pak budou sloužit čtyři sály.

Se záměrem kraje souhlasí i Jiří Matěj, ředitel nemocnic v Karviné-Ráji a Orlové. „Pro obě pracoviště to bude jen dobře. Obě se potýkají s nedostatkem personálu a jsou od sebe vzdálená jen čtrnáct kilometrů.“

Nemocnice v Orlové se má změnit v zařízení následné péče. Zdravotní pojišťovny asi nebudou proti.

„O záměru kraje přesunout akutní oddělení z Orlové jinam už jednáme. Jsme připraveni nasmlouvat rozšíření následné péče, pokud ale dojde k redukci jiných lůžek,“ nastínil šéf ostravské Všeobecné zdravotní pojišťovny Aleš Zbožínek.

Petice už vznikla i v Bílovci

Kraj chystá změny i v dalších svých nemocnicích a velké rozhořčení kvůli tomu panuje i v Bílovci. Místním vadí záměr zrušit lůžkovou internu a chirurgickou péči zredukovat na jednodenní zákroky.

Politici si stěžují, že to kraj předem neprojednal s nimi ani s vedením nemocnice a že vycházel ze starých údajů z doby, kdy měla nemocnice ekonomické potíže. Lidé sepsali petici za zachování stávající péče, kterou po získání tisíce podpisů předají zastupitelům kraje.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

AAA Auto International a.s.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉ LINKY S POLŠTINOU – OSTRAVA

AAA Auto International a.s.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz