Orlovská nemocnice prodělává. Kvůli přesunu lůžek budou lidé protestovat

  8:59aktualizováno  8:59
V roce 2010 organizoval tehdejší radní Orlové Tomáš Kuča petici za zachování tamní nemocnice. Teď řeší totéž jeho syn – starosta. Podobně jako tehdy chce kraj stěhovat prodělečná akutní lůžka do Karviné-Ráje. Lidé nesouhlasí. Ve středu budou ve městě demonstrovat za záchranu nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Vnímáme to stále stejně. Nemocnice je základ každého města,“ říká starosta Tomáš Kuča (ČSSD).

„Místní nemocnice už prošla řadou změn i redukcí lůžek. Je tam stabilizovaný tým. A dosud nikdo nesdělil, že prodělává. Jde o součást karvinské nemocnice. Patří kraji a ten rozhodne o jejím osudu. Ale měli nás předem informovat, což se nestalo. Proto jsme teď požádali hejtmana i jeho náměstka pro zdravotnictví o společné jednání. Zatím totiž nemáme žádné oficiální informace,“ dodal naštvaně starosta.

To vadí i zdravotníkům. „Nic nevíme. Prý sloučí naši a karvinskou internu, ale bez ní se neobejde chirurgie ani ortopedie. Proto podepisujeme petici za zachování akutních lůžek v Orlové a ve středu budeme demonstrovat,“ říká zdravotní sestra z ortopedického oddělení, které se má také stěhovat do Karviné.

„Nikdo tam nechce. Máme dvě oddělení a JIP. V Karviné pro nás nejsou podmínky, není tam ani dostatek operačních sálů. Jestli se oddělení přestěhuje, hodně lidí si najde práci jinde,“ míní zdravotnice.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer (ANO) říká, že kraj se nemocnici v Orlové snaží zachránit.

„Všechny nemocnice řeší dva velké problémy: personální a ekonomický. Orlová loni prodělala 30 milionů a letos to bude asi ještě víc. Pokud ji nechceme za dva tři roky úplně zavřít, změny jsou nevyhnutelné. Sloučíme interní a chirurgická oddělení tak, že lůžka budou jen v Karviné. Přestěhujeme tam i celou ortopedii. Pro pacienty se toho ale moc nezmění: v Orlové zůstanou všechny ambulance. Internista i chirurg budou dostupní nonstop,“ argumentuje Gebauer.

Sestry dostanou 100 tisíc korun

Senátor Radek Sušil (ČSSD), který pracuje jako lékař v karvinské nemocnici a dříve byl i jejím náměstkem pro léčebnou péči, postoje Orlovanů chápe. I on si ale myslí, že nazrál čas situaci řešit. „Je dobře, že politici našli odvahu o tom mluvit. Kraj musí říci, jakou síť nemocnic chce a kolik je do ní ochotný investovat. V našem regionu je nemocniční síť velkorysá a hustota na Karvinsku obrovská,“ řekl Sušil.

Podotkl ale, že pro ortopedii nejsou v Karviné kapacity. Vhodnější se mu zdá přesun do Havířova. Kraj má ale plány, jak situaci vyřešit.

„Nejdříve musíme jednat s lékaři a sestrami z Orlové. Zeptáme se na ochotu přejít do Karviné. Sestrám nabídneme stabilizační příplatek: padesát tisíc korun po přestupu a dalších padesát tisíc po třech letech. V září uvidíme, jak situace vypadá. Pokud většina zdravotníků přejde do Karviné, v říjnu či listopadu začne stěhování a také rekonstrukce operačních sálů,“ líčí Gebauer s tím, že vzniknou dva nové. Jeden na očním oddělení. Ortopedům a chirurgům pak budou sloužit čtyři sály.

Se záměrem kraje souhlasí i Jiří Matěj, ředitel nemocnic v Karviné-Ráji a Orlové. „Pro obě pracoviště to bude jen dobře. Obě se potýkají s nedostatkem personálu a jsou od sebe vzdálená jen čtrnáct kilometrů.“

Nemocnice v Orlové se má změnit v zařízení následné péče. Zdravotní pojišťovny asi nebudou proti.

„O záměru kraje přesunout akutní oddělení z Orlové jinam už jednáme. Jsme připraveni nasmlouvat rozšíření následné péče, pokud ale dojde k redukci jiných lůžek,“ nastínil šéf ostravské Všeobecné zdravotní pojišťovny Aleš Zbožínek.

Petice už vznikla i v Bílovci

Kraj chystá změny i v dalších svých nemocnicích a velké rozhořčení kvůli tomu panuje i v Bílovci. Místním vadí záměr zrušit lůžkovou internu a chirurgickou péči zredukovat na jednodenní zákroky.

Politici si stěžují, že to kraj předem neprojednal s nimi ani s vedením nemocnice a že vycházel ze starých údajů z doby, kdy měla nemocnice ekonomické potíže. Lidé sepsali petici za zachování stávající péče, kterou po získání tisíce podpisů předají zastupitelům kraje.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz