Nemocnice na Ostravsku zahájily radikální lůžkovou a personální dietu

  10:08aktualizováno  10:08
Osm nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, má stamilionové dluhy. Na konci srpna chce najatý koordinátor Svatopluk Němeček předložit hotovou koncepci změn, které povedou k úsporám. Některá zařízení však šetří už teď - ruší lůžkové stanice i celá oddělení a propouštějí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jen z krajských nemocnic tak letos zmizí nejméně 200 lůžek a okolo 100 zaměstnanců. Změny ale chystá i fakultní nemocnice.

Zatím největší proměnou prošla Nemocnice v Karviné-Ráji, jejíž součástí je i Orlová. "V lednu jsme měli v obou zařízeních 715 lůžek. Na konci roku budeme mít o 96 akutních lůžek méně, ale získáme navíc 30 sociálních lůžek, celkem jich tedy bude 649," líčí mluvčí nemocnice Radmila Fleischerová.

Rušení lůžek

Karviná-Ráj Nemocnice měla v lednu 715 lůžek, v prosinci bude mít 649. Postupně zruší 96 akutních lůžek, zanikají samostatná oddělení ORL a plicní. V září otevře nové oddělení sociálních služeb se 30 lůžky a ambulantní péčí. Odejít musí 46 zaměstnanců.

Krnov Nemocnice měla v lednu 634 lůžek, v prosinci bude mít 540. Zruší 94 lůžek, z toho 65 následné péče. Zavírá Odborný léčebný ústav tuberkulózních a respiračních nemocí v Ježníku, část lůžek stěhuje do města Albrechtic. Za 35 zaměstnanců, kteří odejdou, nepřijme náhradu.

Opava Z 582 lůžek jich zmizí několik desítek, zanikne kožní oddělení, zredukuje se neurologie i gynekologie. Počet zaměstnanců by se měl snížit asi o 30.

Nemocnice ruší lůžka, aby ušetřily na nákladech, především na mzdách. Karvinská nemocnice už rozdala výpověď nebo neobnovila pracovní smlouvu 46 lidem.

Zatímco Orlová přišla jen o 10 akutních lůžek na ortopedii, Karviná omezila lůžka na interně, chirurgii, plicním, očním i dětském oddělení, v červenci navíc zrušila samostatné ušní, nosní a krční oddělení - spojila ho s chirurgií. Od září sloučí také plicní s internou.

Pacienti si nestěžují, lůžek je dost

Pacienti neprotestují. "Žádné stížnosti jsme nedostali," říká Fleischerová a potvrzuje to i Hana Buryová z krajského odboru zdravotnictví. Změny totiž nijak neomezily péči poskytovanou pacientům.

"Jsem tu spokojený. Sestry jsou hodné a šikovné," chválí karvinskou nemocnici její osmašedesátiletý pacient Erich Přibyla z Horní Suché. Má potíže se sluchem. Donedávna by proto ležel na oddělení ORL. Ale to už je teď součástí chirurgie. Leží tedy ve stejné budově, jen na jiném místě. "Jsem tu poprvé, nemůžu srovnávat. Ale je asi jedno, kde stojí postel," míní muž.

Podobné změny startují i jinde. Například krnovská nemocnice letos zruší celkem 94 lůžek, především plicních a následné péče.

Slezská nemocnice v Opavě zruší do konce srpna lůžkové kožní oddělení. Odbornost dermatovenerologie ale zachová. "Kožní ambulance pojedou dál beze změn, hospitalizované pacienty pak uložíme na interně," říká mluvčí nemocnice Daniel Svoboda.

Míst pro následnou péči na rozdíl od akutních přibývá

Nemocnice se chystá brzy zavřít i jednu ze tří lůžkových stanic gynekologicko-porodnického oddělení a do volných prostor přestěhuje na konci září okleštěnou neurologii. "V lednu měla nemocnice 582 lůžek. Do konce roku sice zrušíme několik desítek lůžek akutní péče, ale zároveň jednáme o možnosti zvýšit počet lůžek následné péče o 44," líčí Daniel Svoboda.

Ministr zdravotnictví chce snížit počet lůžek v zemi o tisíce. Mnohé nemocnice v našem kraji, hlavně soukromé, zeštíhlely už dřív, další změny teď nechystají.

Fakultní nemocnice vydělává, přesto zeštihluje

I státní fakultní nemocnice už redukovala, například před dvěma lety zrušila 146 lůžek onkologie, navíc prosperuje, přesto teď zruší dalších 54 lůžek. Do konce srpna zavře svou interní stanici D a zredukuje traumatologii i chirurgii.

"Všechny nemocnice ruší jen ta lůžka, která nejsou využitá. Změny probíhají v naprostém klidu. Věřím, že to tak i zůstane. Naším cílem není péči omezit, ale zefektivnit," ujistil Svatopluk Němeček, ředitel ostravské fakultní nemocnice a současně koordinátor krajských nemocnic.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Najdete na iDNES.cz