Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Moravskoslezské nemocnice zahltil covid, omezují operace i jinou péči

  14:20
Někteří senioři v ortopedických ambulancích brečí bolestí i frustrací, když zjistí, že zákrok, na který čekají už dlouho, se opět odkládá. Nemocnicím ale nezbývá nic jiného, než postupně rušit plánované operace i omezovat jinou péči, protože se musí starat o pacienty s infekcí covid-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Koronavirová epidemie v Moravskoslezském kraji stále sílí. Kvůli velkému množství koronavirových pacientů nemocnice postupně omezují chod některých oddělení i operačních sálů a jejich zaměstnanci pomáhají na covidových stanicích. S čím byste měli jako necovidoví pacienti počítat v jednotlivých zdravotnických zařízeních v regionu, zjistíte v následujícím přehledu.

„Fakultka“ už omezila péči na polovinu

Ve Fakultní nemocnici Ostrava covidoví pacienti na standardních lůžkách leží nejen na infekčním, ale také na kožním, očním, kardiovaskulárním, plicním a stomatochirurgickém oddělení, někteří i na gynekologicko-porodnickém a dětském a další covidovou stanici má nemocnice ve své léčebně dlouhodobě nemocných v Klokočově na Vítkovsku.

Minulý týden fakultní nemocnice omezila plánované operace o 20 procent, ale tento týden již o 50 procent.

„Zrušili jsme běžný provoz ve čtyřech operačních sálech. Jeden je vyhrazený pro covidové pacienty, personál dalších tří pomáhá v covidových stanicích,“ řekla mluvčí fakultní nemocnice Petra Petlachová.

Upřesnila, že na polovinu snížili počet odložitelných plánovaných operací a zákroků zejména v oborech ortopedie, plastická chirurgie, chirurgie, urologie, stomatochirurgie a ORL. Akutní operativy, neodkladných zákroků, onkologických a dětských pacientů se však podle ní omezení ani u těchto oborů nedotkne. A dosud se omezení netýká ani provozu ambulancí.

Nejede polovina operačních sálů

Ačkoli Městská nemocnice Ostrava nemá klasické infekční oddělení, aktuálně se stará o více než stovku covidových pacientů. Kvůli tomu musela omezit plánované operace a další odkladnou péči u všech oborů včetně provozu některých ambulancí. 

„V tuto chvíli nám nejede polovina operačních sálů a ambulance, ve kterých případná odložená diagnostika neohrozí pacienta na životě, například kolonoskopie, gastroskopie či fyzioterapie,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. I tam se ale situace bude patrně ještě měnit.

V Karviné zrušili všechny plánované zákroky

Nemocnice v Karviné-Ráji, kde aktuálně leží 56 pacientů s covidem, už musela zcela zrušit všechny plánované zákroky.

„Někteří pacienti v seniorském věku brečí bolestí i frustrací, když se v naší ortopedické ambulanci dozvědí, že jejich termín výměny kloubu se opět ruší a operace odkládá. U některých je to již potřetí. Byli objednáni loni, pak se termín posunul na jaro, pak na podzim a teď znovu na neurčito,“ popsala mluvčí nemocnice Věra Murínová.

Zdravotnické zařízení zatím neomezilo provoz specializovaných ambulancí, ale už zavřelo všech pět operačních sálů určených pro plánované zákroky. „Žádné výměny kloubů ani odkladné chirurgické operace, například žlučníku, křečových žil nebo kýly, teď neděláme. Zachovali jsme jen jednodenní operativu v očním centru a bez omezení operujeme akutní pacienty, prioritně onkologické, pro které máme v provozu tři sály. Personál pěti zavřených operačních sálů vypomáhá v covidových stanicích,“ řekla mluvčí.

Zajímavá je situace v Karvinské hornické nemocnici, která se specializuje na operace páteře a ortopedii. Zatímco jiné nemocnice v regionu omezily či zastavily především výměnu velkých kloubů, tamní lékaři naopak zastavili malé ortopedické zákroky, například artroskopie. S totálními endoprotézami pokračují dál a pomáhají pacientům s urputnými bolestmi kloubů bez ohledu na místo bydliště. „Zachovali jsme zatím i operace páteře,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vargová.

Podotkla, že v nemocnici leží aktuálně 16 nakažených pacientů na covidové jednotce s 25 lůžky, která vznikla z celého rehabilitačního oddělení. „Pacienty z rehabilitace jsme propustili a dočasně tuto lůžkovou péči neposkytujeme,“ dodala mluvčí.

V Havířově už platí krizový plán

V havířovské nemocnici pečují o téměř 90 pacientů, z toho do deseti potřebuje intenzivní péči. „Elektivní operativu jsme zatím snížili o 30 až 50 procent, podle oborů. Ale provoz ambulancí zatím neomezujeme,“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong. V zařízení již vstoupil v platnost krizový pandemický plán. Podle něj je nyní ve třetím krizovém stupni z pěti, ale do čtvrtého se může dostat už brzy.

„Znamená to připravit se až na 120 pacientů na standardu a do 20 na intenzivní péči. Zažili jsme to v lednu. V takovém případě budeme rušit všechny odkladné zákroky. A může být ještě hůř,“ obává se Schellong, a upozorňuje, že kdyby se nemocnice dostala do pátého krizového stupně, což dosud v praxi nezažila, znamenalo by to, že kromě péče o covidové pacienty by poskytovala jen základní péči v oborech chirurgie a vnitřní lékařství plus porody. Operovala by jen superakutní případy a omezila ambulantní péči o chronické pacienty.

V Opavě se na omezení teprve chystají

V Opavě, kde je jedno ze tří infekčních oddělení v kraji, se aktuálně starají o 55 covidových pacientů, z toho šest potřebuje intenzivní péči. Nemocnice má nyní celkem 68 covidových lůžek na infekčním a plicním oddělení. „Již ale připravujeme další covidovou jednotku na interně,“ uvedla mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Monika Kunčarová.

„Od pondělí 29. listopadu začneme také omezovat plánovanou operativu s výjimkou onkologických pacientů. Momentálně nedokážeme posoudit, kolika pacientů se to dotkne. Nevíme, jak dlouho budou přijatá opatření platit. Akutní operace však budeme i nadále provádět v plném rozsahu,“ řekla mluvčí.

Krnov se snažil udržet ortopedii co nejdéle

Vysoký počet pacientů hospitalizovaných s covidem donutil i vedení Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov k zastavení veškerých plánovaných operací. Aktuálně tam pečují o 77 pacientů, z toho je osm ve velmi těžkém stavu. 

„Aktuální situace dopadá na chod celé nemocnice. Byli jsme nuceni zastavit veškerou plánovanou ortopedickou i chirurgickou operativu,“ informoval ve čtvrtek uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. Podle něj dojde zejména u ortopedických pacientů k prodlužování čekacích lhůt na výměnu velkých kloubů. 

Plánované operační zákroky už zastavila i Nemocnice ve Frýdku-Místku, kde aktuálně pečují zdravotníci o osm desítek covidových pacientů. Dvě stanice pro nakažené jsou v provizorním infekčním pavilonu, jedna na neurologii, další na oddělení následné péče a vyhrazená pro infekční pacienty jsou i lůžka na ARO. Na zmíněných pracovištích je proto snížená kapacita pro necovidové pacienty. „Ambulance zatím jedou v plném provozu a o jejich omezení se neuvažuje,“ zmínila mluvčí nemocnice Jana Březinová.

Nový Jičín potřebuje zásoby krve

V Nemocnici Agel Nový Jičín aktuálně leží 98 pacientů s nemocí covid-19, z toho 14 vyžaduje intenzivní péči. „Vzhledem k situaci musela nemocnice omezit operační výkony, provoz rehabilitací a také ambulantní provoz je nyní vyhrazen pouze pro akutní péči,“ uvedl mluvčí holdingu Agel Adam Knesl. Podotkl ale, že nemocnice stále potřebuje zásoby krve, proto dělá maximum, aby dárci mohli na transfuzní oddělení stále docházet.

Nemocnice Agel Ostrava-Vítkovice hospitalizuje 41 covidových pacientů, z toho čtyři ve vážném stavu. Standardní lůžka pro infekční pacienty má nyní nemocnice na chirurgickém oddělení, neurologii a gynekologii. „Proto musela omezit plánovanou péči a mnoha pacientům zrušit naplánované operační výkony,“ uvedl Knesl.

V Bruntále padly všechny plánované operace

Aktuálně je v Podhorské nemocnici v Bruntále 30 covidových pacientů, z toho čtyři na JIP, kromě toho také 15 lůžek na rýmařovském oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny vyčlenili pro nakažené klienty oddělení sociální péče, pacienty akutní lůžkové péče interny, chirurgie a oddělení ošetřovatelské péče. Neinfekční pacienti se teď léčí na oddělení chirurgie a gynekologie. „V tuto chvíli je pozastavena veškerá plánovaná operativa a omezen provoz lůžkové rehabilitace. Ambulantní péče prozatím funguje bez omezení za zvýšených hygienických podmínek,“ uvedl mluvčí Agelu. Nemocnice naopak navýšila kapacity očkování na 204 slotů na den a kapacitu pro PCR testování na 300 osob za den.

V Nemocnici Agel Český Těšín nyní neomezují provoz ambulancí, ani oddělení následné péče, naopak začali v omezené míře přijímat nové pacienty. Omezený je pouze provoz tamního denního stacionáře.

Také Nemocnice Třinec, kde se aktuálně starají o 57 nakažených pacientů, přistoupila ve čtvrtek k omezení plánovaných operačních zákroků s nutností následné hospitalizace. Jde například o výměnu kyčelních a kolenních kloubů, artroskopie kloubů, operace žlučníku, kýly, střev, křečových žil, krčních mandlí, gynekologické operace i zákroky plastické chirurgie.

„Zachována zůstane pouze onkologická operativa. Akutní péče i ambulantní sektor jede zatím v normálním režimu bez omezení,“ uvedla mluvčí zařízení Irena Sikorová Nožková.

I v malé Městské nemocnici v Odrách leží aktuálně 15 covidových pacientů s lehkým až středně těžkým průběhem, kteří vyžadující léčbu kyslíkem.

„Proto i u nás dochází k omezení poskytovaných služeb: v následné péči a rehabilitaci asi na polovinu. Na ostatních pracovištích se snažíme akutní péči udržet v původním rozsahu, nicméně pokles je znatelný i tam,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Šmaus. „Řešíme pouze podstatné, akutní a neodkladné záležitosti,“ dodal.

  • Nejčtenější

Vykašlal se na doktorát na matfyzu a začal stavět unikátní kamna

Jeho kamna váží tři tuny a stojí tolik jako nové auto. Jejich tvůrce Jan Křivonožka z Fulneku původně vystudoval...

Loprais dokázal rozsvítit Tatru. Lidé se loučili s šestinásobným vítězem Dakaru

Rodina i veřejnost se dnes ve Frenštátu pod Radhoštěm naposledy rozloučili s šestinásobným vítězem Rallye Dakar Karlem...

Plekanec hattrickem dotáhl Kladno k výhře, Vary zvládly nádherné derby

44. kolo hokejové extraligy z původně plánovaných šesti zápasů nabídlo vzhledem k několika týmovým karanténám jen jeden...

V Ostravě hořelo v bytovém domě. Seniorka zemřela, šest lidí se zranilo

V Ostravě-Porubě ve středu večer hořelo v bytovém domě. Nepřežila 79letá žena, kterou hasiči nalezli v bytě, kde požár...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sor téměř slávistou. Talent odletěl z kempu Baníku, přestup je blízko

Fotbalová Slavia je blízko k získání další posily. Jedenadvacetiletý křídelník Yira Sor opustil soustředění ostravského...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Za schvalování teroristického útoku přijal muž z Ostravy podmínku na 2,5 roku

Michal Hroch z Ostravy, který na internetu schvaloval teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi, se...

Strážníci se chystají na zabavování registračních značek za nezaplacené pokuty

Strážníci městské policie mohou řidičům od začátku ledna za nezaplacené pokuty zabavovat registrační značky jejich...

Řidič na Karvinsku se asi chtěl na silnici otočit. Střet vozidel nepřežil

Tragicky skončila v pátek odpoledne nehoda v katastru obce Těrlicko na Karvinsku. Při srážce dvou vozidel zemřel 69letý...

Kvůli covidu chybí v Moravskoslezském kraji řidiči, učitelé i zdravotníci

Ačkoli v Moravskoslezském kraji přibývá v přepočtu na obyvatele druhý nejnižší počet nakažených, i tam epidemie...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...