ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KKN

Některým nemocnicím v kraji už scházejí přístroje či lůžka intenzivní péče

  • 4
Ačkoli o víkendových dnech, kdy se méně testuje, klesl počet nových případů nákazy koronavirem pod tisíc a mírně ubylo i hospitalizovaných, situace v Moravskoslezském kraji není dobrá. Přibývá pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu. A bohužel i úmrtí.

Od jara se nakazilo již přes 103 tisíc obyvatel kraje, k pondělnímu dni je covid pozitivní téměř 24 tisíc lidí. V nemocnicích jich v pondělí ležela necelá tisícovka.

Minulý týden byl sice počet hospitalizovaných ještě o téměř 200 vyšší, problém ale je, že některým zdravotnickým zařízením už docházejí lůžka pro intenzivní péči o těžké případy a také kyslíkové přístroje či ventilátory.

V červených číslech, která značí vysoké naplnění kapacit, jsou nyní například nemocnice ve Frýdku-Místku, Opavě či Karviné-Ráji.

„Situace se stále zhoršuje. Původní kapacitu 50 standardních lůžek pro covid pacienty jsme museli zvýšit na 70. Nyní tam leží 63 lidí, dalších osm na ARO a JIP a dalších šest se doléčuje v Orlové. Máme i covid pozitivní rodičku. Jen za víkend nám přibylo devět nových covid pacientů. Každý, koho přiveze záchranka, potřebuje nemocniční péči. Problém je, že lidé se k nám dostávají s velmi rozvinutým zápalem plic a my už nemáme volná lůžka intenzivní péče. Proto se může stát, že některé pacienty budeme muset převážet jinam,“ popsala situaci například mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji Věra Murínová.

Podotkla, že nemocnici chybí téměř stovka nemocných zdravotníků, z toho téměř polovina je také nakažená, proto zbylý personál vítá pomoc vojáků i studentů. 

Nemocnici zbývá jediný ventilátor pro akutní pacienty

Ale chybí i přístroje pro vysokoprůtokovou kyslíkovou terapii. „Máme jich deset a minulý týden jsme požádali o dalších deset ze státních rezerv. Zatím čekáme,“ řekla mluvčí. 

Podobně je na tom frýdecko-místecká nemocnice. „Máme sto pacientů na standardních lůžkách, kde ještě volné kapacity jsou, ale máme již zcela zaplněná lůžka ARO a JIP, kde leží celkem 19 pacientů včetně covidových napojených na umělou plicní ventilaci. Zbývá nám tak jediný ventilátor pro akutní pacienty. Dříve jsme dostali celkem rychle další přístroje, ale teď čekáme už pět dní na rozhodnutí centrálních orgánů. Požádali jsme o další dva ventilátory,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal, podle kterého se může kdykoli stát, že kvůli naplnění kapacit bude nutný převoz pacientů do jiného zařízení.

Frýdecko-místecké nemocnici už nabídli pomoc kolegové z Krnova, v příštích dnech přijmou deset jejích necovidových pacientů na lůžka následné péče.

„Také u nás jsou obsazena již téměř všechna lůžka intenzivní péče, ale další jsme si zajistili vznikem osmilůžkové covidové stanice na jednotce DIOP, která byla přemístěna do Albrechtic. A také čekáme na dodávku čtyř dalších plicních ventilátorů,“ uvedl ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.

Hejtman: Můžeme očekávat nárůst nakažených

Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka je situace vážná, ale nehrozí kolaps nemocnic. „Některá lůžková zařízení jsou plnější, jiná ještě mají volné kapacity, například fakultní nemocnice. Zatím rozhodně nehrozí, že bychom museli pacienty vozit mimo kraj,“ ujistil Vondrák.

„Ale záleží na tom, jak se vyvine situace v dalších dnech. Reprodukční číslo R je 1,14. To znamená, že můžeme očekávat nárůst nakažených o 14 procent.“

Desítky zesnulých z Ostravy převezli ke zpopelnění jinam

Mimo kraj bylo o víkendu převezeno prvních 58 zesnulých na zpopelnění do Hustopečí na jižní Moravě. Ostravské krematorium, které je jediné v kraji, už totiž ani při nonstop provozu tří pecí nezvládá kremace zemřelých. Těch je nyní až o 60 procent víc.

Značná část úmrtí souvisí s koronavirem. Od jara v kraji zemřelo již přes 1 700 lidí. Potvrzují to i nemocnice, kterým také docházejí mrazírenské kapacity a často urgují pohřební služby, aby odvezly zesnulé.

„Nechci nikoho strašit, ale u nás umírá okolo 23 procent hospitalizovaných pacientů s covidem, nejčastěji jde o seniory,“ uvedl Stejskal.

Vzhledem k počtu hospitalizovaných jde o desítky lidí měsíčně.

A stejná situace je i jinde. Například v Karviné-Ráji zemřelo v prosinci 24 procent hospitalizovaných pacientů s covidem a v lednových dnech se zatím podíl zemřelých pohybuje kolem 27 procent.