Některým stavebním firmám z Moravskoslezského kraje se i přes krizi daří. (Ilustrační foto)

Některým stavebním firmám z Moravskoslezského kraje se i přes krizi daří. (Ilustrační foto) | foto: AP

Daří se jim i v krizi. Vyrábějí pro těžaře ropy nebo jaderné elektrárny

  • 3
Ne všude v Moravskoslezském kraji musí v současnosti manažeři firem vymýšlet, jakým způsobem se co nejelegantněji zbavit zaměstnanců. O jejich výrobky je zájem a mohou i v hospodářské krizi růst.

Investice za půl miliardy, o polovinu vyšší počet zaměstnanců a další by chtěli přijmout. Takové jsou poslední dva roky sviadnovské společnosti Huisman.

"I v oblasti těžby ropy a zemního plynu se sice projevila recese, v našem případě ale hlavně v tlaku na vyšší efektivitu," přibližuje pozadí úspěchu firmy vyrábějící těžní zařízení ředitel společnosti Huisman Roman Stankovič.

Kvůli zájmu o své výrobky musela firma rozšířit svůj areál. Novou halu a další prostory za téměř půl miliardy korun chce zaplnit i novými zaměstnanci.

"Dostavba haly nám umožní navýšit výrobní kapacity o třicet procent. Máme nasmlouvány zakázky na systémy pro pokládku potrubí na mořské dno, lodní jeřáby a dlouhodobě pracujeme i na novém konceptu mobilní vrtné soupravy. I proto jsme už přijali okolo 170 nových zaměstnanců, další hledáme," dodal Roman Stankovič.

Ostravská firma bude udržovat železnice na Slovensku

Na více než 200 milionů korun si přijde v nejbližších dvou letech ostravská firma Traťová strojní společnost, která zvítězila ve výběrovém řízení na údržbu slovenských železnic.

"Vyhráli jsme v elektronické aukci a jsme před podpisem kontraktu," vysvětluje obchodní ředitelka Ivana Dlabajová. "Je to pro nás stálý přísun práce na tři roky, kdy budeme moci využívat naše zaměstnance, kterých je okolo 350. Pokud se nám podaří uspět i v dalších soutěžích, museli bychom nabírat další," dodala pozitivní zprávu obchodní ředitelka.

V zahraničí uspěla i další firma z regionu, dolnobenešovská firma Armatury group. Ta získala kontrakt za více než sto milionů korun v Alžírsku.

"Bylo to hodně náročné. Než jsme zakázku získali, museli jsme projít pěti tendry," přibližuje pozadí úspěchu předseda představenstva Petr Holeček s tím, že pro firmu šlo o první obchod v severoafrické zemi, na který by chtěla navázat. Už v minulosti se prosadila při dodávkách do Maroka, Egypta, Nigérie nebo Ugandy.

S armaturami se na zahraničních trzích daří prosazovat také další společnosti z Moravskoslezského kraje, opavskému Araku, a to hlavně na ruském trhu, kde dodává zařízení například pro jaderné elektrárny.

"V nejbližší době očekáváme podpis smlouvy na zařízení pro druhý blok Novovoroněžské jaderné elektrárny s českými společnostmi Arako a Armatury Group na dodávku armatur a kulových ventilů," předpověděl další exportní úspěch moravskoslezských firem Ivan Dybov ze společnosti JSC Rusatom Overseas.

Vše ale bude záviset ve velké míře na tom, zda se česká vláda a společnost ČEZ rozhodnou pro dostavbu Temelína. V tom případě by do kraje mohly zamířit zakázky v objemu miliard korun.

Na zahraničních trzích se ale už nyní úspěšně prosazuje i společnost Gaskontrol spoluvlastněná moravskoslezským Podnikatelem roku 2012 Mieczyslawem Molendou. Podařilo se jí prorazit i v ruské Soči, kde za pár měsíců proběhne zimní olympiáda.

"V Soči jsme postavili speciální energocentrum za zhruba 200 milionů korun, které bude dodávat elektřinu, teplo i chlad nově vybudovanému komplexu budov, včetně nákupního centra Nový věk," přiblížil úspěch ředitel společnosti Mieczyslaw Molenda. "Zakázku jsme projektovali na míru - od návrhu přes dodávku zařízení až po samotnou stavbu a uvedení do provozu," dodal.