Nemocemi z povolání nejvíc trpí dělníci u pásů, bolí je svaly a šlachy

  9:59aktualizováno  9:59
Zaprášené plíce horníků dříve v Moravskoslezském kraji vedly žebříček nejčastějších nemocí z povolání. Dnes už jsou ale téměř stejně vzácné jako artróza baletek. Nejvíce trpí dělníci u výrobních linek. Desítky z nich mají nemoci nervů, svalů, kloubů a šlach.

Lidé jednotvárně pracující u pásů nejčastěji trpí nemocemi z povolání. (Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Nemusí to být ani dlouhodobé, stačí několik měsíců. Když se lokálně zatěžuje jen jedna svalová skupina, vede to k potížím. Nejhorší jsou titěrné, jemné pohyby, stále opakované dokola," říká o sílícím fenoménu mezi nemocemi z povolání vedoucí odboru hygieny práce a náměstek ředitelky Krajské hygienické stanice Ostrava Jiří Urbanec.

Vývoj počtu rizikových míst a nemocí z povolání

rok - zaměstnanci v riziku - nemoci z povolání

2009 - 84 037 - 289

2010 - 86 740 - 313

2011 - 89 373 - 326

2012 - 90 582 - 287

Zdroj: Krajská hygienická stanice Ostrava

Potíže způsobené lokální svalovou zátěží patří mezi takzvaná onemocnění způsobená fyzikálními faktory. Ta loni tvořila už 78 procent z celkového počtu přiznaných nemocí z povolání v kraji. Za jejich nárůstem stojí rozvoj průmyslových zón a neustálé přibývání montážních závodů, často navázaných na automobilový průmysl.

Kvůli tomu také stále roste počet lidí, kteří v kraji pracují v takzvaném riziku, tedy na pracovišti, kde je vyšší pravděpodobnost vzniku nemoci z povolání. Zatímco v roce 2009 v kraji pracovalo v riziku 84 tisíc lidí, letos je to 90,5 tisíce. Každý rok navíc přibývá tisíc až dva tisíce lidí na rizikových pracovních pozicích.

Moravskoslezský kraj je v jejich počtu v čele republikové tabulky, žije tady pětina všech českých zaměstnanců v riziku.

"V kraji nyní vzniká více než čtvrtina republikového počtu nemocí z povolání," přidává další republikové nej ředitelka ostravských hygieniků Helena Šebáková.

Typický pacient má potíže s pohybem

Z okresů je na tom nejhůře Ostrava, kde hygienici evidují celou třetinu z krajského počtu zaměstnanců v riziku. Frýdecko-Místecko a Karvinsko mají shodně po pětině. Tytéž okresy mají i nejvyšší počty nemocí z povolání.

Loni se poprvé rostoucí trend nemocí z povolání i počet prověřovaných případů ve srovnání s předchozím rokem v kraji snížil. Jestli jde jen o náhodný výkyv, nebo dobrou zprávu pro kraj a důkaz lepší péče podniků o zdraví zaměstnanců, ukážou teprve další léta.

Posuzování podmínek vzniku onemocnění z povolání je však stále ekonomicky velmi náročné. "Tvoří výrazný podíl požadavků na expertízy, v roce 2012 šlo o více než 2,4 milionu korun," uvádí ředitelka Šebáková. Typickým pacientem v ordinaci specialistů na nemoci z povolání je muž středního věku s potížemi pohybového aparátu.

Zvyšuje se i počet alergiků ve výrobě

"Nejčastěji jsou to dělníci z automobilového a těžkého průmyslu nebo zemědělství," říká primářka Oddělení pracovního a preventivního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Zdeňka Hajduková. Lékaři tam nejčastěji posuzují onemocnění nervů a kloubů na rukou.

Primářka Hajduková však upozorňuje na další rostoucí fenomén. Alergie. "Častým problémem jsou alergická onemocnění dýchacích cest a kůže. Na počtu přiznaných nemocí z povolání to však není vidět. Důvodem je složitý důkaz zavinění alergického onemocnění zaměstnavatelem," vysvětluje.

Spousta lidí už totiž do práce s dispozicí pro alergii přijde. Roste počet alergií u dětí a ti jako dospělí přicházejí do dělnických profesí, kde se jim dosud klidné alergické onemocnění zhorší. "Je pak problém tyto jedince zařadit do pracovního procesu," uzavírá Hajduková.

Kolik lidí s přiznanou nemocí z povolání v kraji celkem žije, se nesleduje. Odhadem může jít zhruba o deset tisíc obyvatel.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz