Nejen Prostějov. Náš starosta u nás nebydlí, stěžují si i jinde

  20:30aktualizováno  20:30
Žijí jinde, než kandidovali. Hned dva starostové v Moravskoslezském kraji nebydlí ve městech, jímž vládnou. A podobně jako v předchozích případech si tu drží trvalé bydliště jen formálně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Bývalého ostravského primátora Petra Kajnara vítal svého času na Místecké ulici billboard s nápisem Dobré ráno, pane primátore. Jeho odpůrci tak reagovali na informace, že tehdejší první muž města častěji pobýval v domě v beskydské obci Malenovice než na adrese svého trvalého bydliště v Ostravě-Porubě.

A po podzimních komunálních volbách se objevili další starostové s obdobným problémem. Ve městech, kterým vládnou, nežijí podle informací MF DNES minimálně dva z nich - bílovecký Pavel Mrva (ČSSD) a novojičínský Jaroslav Dvořák (ČSSD).

„Stejně jako ve Frýdku-Místku a v Prostějově jsou také v Bílovci hned dva zastupitelé, kteří ve městě nebydlí,“ reagoval na nedávné články v MF DNES jednapadesátiletý Petr Zátopek z Bílovce. „Jedním je Miroslav Brímus (ODS), druhým pak samotný starosta Pavel Mrva. Oba sice mají napsáno trvalé bydliště v Bílovci, ale ve skutečnosti bydlí ve Velkých Albrechticích. Starosta má napsáno trvalé bydliště u rodičů, pan Brímus pak v domku, který pronajímá.“

Bydlím pár metrů od hranic města, hájí se Mrva

Starosta sice přiznává, že s rodinou žije v sousedních Velkých Albrechticích, ale volební zákon podle svých slov neporušuje. „Jednačtyřicet let žiju v Bílovci, pracuji tady a s městem jsou spojeny veškeré mé aktivity, mám tady trvalé bydliště,“ vysvětluje Pavel Mrva.

„Když se mi rozrostla rodina, musel jsem hledat řešení. Bohužel jsem neměl 1,5 milionu korun na pozemek přímo v Bílovci, tak jsem koupil parcelu několik metrů za hranicemi katastru, ve Velkých Albrechticích, které kdysi byly součástí Bílovce. Ale stále jsem Bílovečák.“

Bílovecký starosta si navíc myslí, že výhrady vůči jeho bydlišti přišly až od současných politických oponentů. „Ve Velkých Albrechticích bydlím už druhé volební období. Dokud jsem ovšem nebyl starostou, nikomu to nevadilo, až teď. Zákon podle mne nijak neporušuji. Obdobně jsou na tom například lidé, kteří mají trvalé bydliště v Bílovci, ale žijí v Praze a domů jezdí třeba jen k volbám. Také by měli přijít o své volební právo?“ ptá se Pavel Mrva.

V obdobné situaci je i starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák. Oficiálně je sice přihlášen v bytě na novojičínském sídlišti, neoficiálně ovšem žije v nedaleké Libhošti, která také byla ještě před několika lety součástí města.

„Víme o tom a nelíbí se nám to,“ vyjádřil se k tomu lídr opoziční ODS v Novém Jičíně Ivan Týle. „Starosta ve svém bytě 0+1 na sídlišti se svou rodinou nebydlí, žije v Libhošti, kam každý den dojíždí. My budeme zjišťovat, jak na to zákon pohlíží, a podle toho, co zjistíme, pak budeme reagovat. Každopádně jde o zneužívání a obcházení zákona.“

Jaroslav Dvořák ale podobná obvinění odmítá. „Žiju v Novém Jičíně, mám zde trvalé bydliště, žádný zákon jsem tudíž neporušil,“ sdělil již dříve redakci MF DNES.

„Trvalým pobytem je třeba rozumět pobyt v místě stálého bydliště člověka, to je zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání a v němž se také zdržuje s úmyslem zdržovat se trvale,“ vysvětluje tiskový mluvčí Ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

„V případě, že člen zastupitelstva přestane být volitelný, například je v obci přihlášen k trvalému pobytu pouze formálně a účelově - a teď se nevyjadřuji k žádnému konkrétnímu případu - mělo by zastupitelstvo vyjádřit zánik mandátu takového člena zastupitelstva,“ popisuje mluvčí možné řešení.

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty

Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a...

Další z rubriky

Správce zaplatil přes 53 milionů z dluhu OKD, zahájení sporu je ohrožené

U Krajského soudu v Ostravě začalo ve středu přezkumné jednání v insolvenčním...

Zahájení projednávání sporu o deset miliard korun mezi insolvenčním správcem OKD a společností Citibank, které mělo...

Před Tonak se vrátí busta kloboučnického továrníka. Kopii našli v Německu

Novojičínský parčík s památníkem Augustina Hückela po jeho odhalení ve 30....

Po více než šedesáti letech se do parčíku před výrobce klobouků Tonak v Novém Jičíně vrátí busta spoluzakladatele firmy...

„Ajťák“ z Ostravy se svou chilli omáčkou uspěl i na soutěži v USA

Radovan Fron a jeho chilli omáčky. S příchutí „Rozpálený ananas“ uspěl i v USA.

Tchán pěstuje papričky, manželka s dcerou a jejím přítelem mají na starost logistiku a Radovan Fron, ten vaří. Rodinná...

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz