Nejasnosti i půtky. V Ostravě není klid ani při skládání volebních komisí

  7:54aktualizováno  7:54
Přípravu voleb a hlavně ustavování volebních komisí provázejí zmatky. Za některé mohou vyhrocené vztahy mezi lídry politických stran. Většinou jde o nedorozumění, ale třeba situaci v ostravském obvodu Mariánské Hory bude nejspíš řešit i policie.
Volební komise mají velkou odpovědnost za bezchybný průběh voleb. (ilustrační snímek)

Volební komise mají velkou odpovědnost za bezchybný průběh voleb. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

I když radnice hlásí, že zatím nedostaly stížnost kvůli volbám, zmatků a sporů je dost.

V menších obcích se musely tisknout nové volební lístky. „Buď byly malé a text nečitelný, nebo byly na jednom lístku dva politické subjekty,“ říká mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Nejvíc problémů je ale kolem komisí v Ostravě. Zájem o funkci volebního komisaře byl tak velký, že mnozí nedostali šanci. A nejde jen o to. „Na inzerát se nám přihlásilo 300 zájemců. Do komisí jsme jich nominovali 200, ale kvůli různým zmatkům nevíme, kolik jich tam bude,“ popisuje Nela Lisková, lídryně ostravské městské kandidátky LEV 21.

„V Ostravě-Jihu nedostalo asi dvacet našich lidí pozvánku na ustavující schůzi komise se školením. V Ostravě-Porubě pro změnu členům komisí tvrdili, že nesmí volit. A těm, kteří se omlouvali, řekli, že slib, který je podmínkou členství, nemohou složit v náhradním termínu.“ Podle Liskové za tím mohou být spory mezi lídrem strany na Jihu Oldřichem Lahodou a porubským starostou Lumírem Palyzou, lídrem do města za ČSSD.

Řekli nám, že nesmíme volit, tvrdí člen komise

Obě radnice diskriminaci stran vylučují. Podle nich jde o nedorozumění i snahu strany se zviditelnit.

Například z pětice lidí, kteří údajně nedostali zvací dopisy na Jihu a redakce získala jejich jména, podle úřadu jeden nebyl delegován, další dostal pozvánku na adresu radnice, kde je trvale hlášený, třetí se omluvil, čtvrtý na komisi přišel a pátý byl pozván, ale nedostavil se.

Tajemník porubské radnice Václav Bukovský odmítá, že by lidem neumožnili složit slib či řekli členům komisí, že nesmí volit. „Byli jen upozorněni, že nemohou vykonávat funkci, pokud kandidují.“

Opak ale tvrdí Martin Peterek z Ostravy-Poruby, který na školení byl. „Jsem si jistý, že to nebylo špatně pochopeno. O kandidatuře nebyla zmínka, jen o tom, že nesmíme volit. Myslel jsem, že to tak je, až po školení jsme se o tom bavili s dalšími členy. Starší muž tvrdil, že je to nesmysl, tak jsem se o to začal zajímat,“ líčí osmnáctiletý mladík.

V Ostravě-Mariánských Horách se na přípravě voleb naplno projevily dlouhodobé spory mezi starostkou Lianou Janáčkovou, lídryní Nezávislých, a náměstkem primátora Tomášem Suchardou. Ten byl donedávna lídrem místní organizace ČSSD, ale těsně před odevzdáváním kandidátek se stal v obvodě kandidátem Ostravského fóra.

Práci bude mít asi i policie

„Chystám trestní oznámení, protože radnice porušila zákon, když na pozvánce uvedla, že kdo se nedostaví na ustavující schůzi se školením, nemůže být členem komise. Problémů je tam ale víc, takže i těch oznámení bude asi víc,“ tvrdí Sucharda, který pro členy komisí zorganizoval speciální školení. „Lidé si stěžovali na úroveň toho, které pořádal úřad,“ vysvětluje.

„Jsou to jen řeči,“ oponuje Janáčková. „Oficiální akci sice svolává obvod, ale školí Český statistický úřad. Když se nás členové komisí ptali, proč musí na další školení, informovali jsme je, že úřad už žádné neorganizuje. A Sucharda pak začal naší úřednici vyhrožovat žalobou za šíření poplašné zprávy. Raději jsme o tom sami informovali policii,“ dodává.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Silničáři v Novém Jičíně opraví vytížený průtah včetně pěti rondelů

Po silnici první třídy I/38 projede denně v obou směrech zhruba 7,5 tisíce...

Měsíční dopravní kalvárie čeká od poloviny března motoristy, kteří pojedou přes Nový Jičín. Ředitelství silnic a dálnic...

Růst cen zastavil v Hradci obnovu Národního domu. Lidé sepsali petici

V nevyužívaném podkroví Národního domu měly podle projektu vzniknout nové...

Devět podpisových míst s peticemi, letáky do všech domácností, speciální web. Lidé z Hradce nad Moravicí bojují za...

Moravskoslezští politici ANO v kraji dominují, ve vedení hnutí paběrkují

V nominacích se objevili také ostravský primátor Tomáš Macura (17. únor 2019)

Hejtmanství, ale také ostravský, havířovský i opavský magistrát a několik dalších radnic. Hnutí ANO obsadilo v...

Najdete na iDNES.cz