Nefunkční srdeční chlopeň nahradili lékaři z Třince šetrnější novinkou

  11:30aktualizováno  11:30
Lékaři třineckého kardiocentra tento týden implantovali první srdeční chlopeň nové generace. Dostala ji žena, jejíž původní náhrada už dosloužila. Operace je pro pacientku mnohem šetrnější, také lékařům přináší více možností.

Lékaři třineckého kardiocentra implantovali pacientce první srdeční chlopeň nové generace. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bez výměny aortální srdeční chlopně by brzy zemřela. Jenže chirurgické otevření hrudníku by pro 86letou ženu bylo riskantní. A zbytečné. Stovkám seniorů ročně už totiž prodlužují čeští lékaři život šetrnějším způsobem. Chlopně jim vyměňují pomocí katetru zavedeného do tepny.

Zákrok v Nemocnici Podlesí byl stejný, ale přesto unikátní. Třinečtí lékaři jako první v zemi použili chlopeň nové generace, která posouvá možnosti kardiologie o kus dál.

Výměna chlopní

Lékaři v Třinci vloží každý rok do srdce 150 lidí nezničitelnou kovovou náhradu chlopně. To nejde jinak než velkou chirurgickou operací přes otevřený hrudník, která stojí čtvrt milionu.

Od roku 2009 do včerejška 297 seniorům implantovali miniinvazivně, pomocí katetru zavedeného do tepny, biochlopeň všitou do stentu. Zákrok stojí asi 750 tisíc korun.

Náhrada ale vydrží jen kolem 10 let, proto není vhodná pro mladé lidi. Novou generaci stentů lze opakovaně složit a rozvinout v těle, to umožní přesné umístění a lepší funkci chlopně.

„Teď přichází nejdramatičtější okamžik celého zákroku, upozornil primář Marian Branny diváky v jiné místnosti, kteří sledovali první zákrok svého druhu v přímém přenosu. Na obrazovce bylo vidět, jak se v aortě uspané pacientky pomalu rozevírá stent - miniaturní trubička z kovové síťky, ve které je všitá náhradní biochlopeň.

Dva lékaři se předtím snažili stent dostat pomocí speciálního vodiče na správné místo. „Jde o milimetry,“ vysvětloval Branny s tím, že pacientka už před sedmi lety dostala biologickou náhradu stejné chlopně. Ta ale dosloužila. A lékaři teď potřebovali novou náhradu umístit dovnitř té staré tak přesně, aby mohla fungovat jako jednocestný ventil - dobře propouštět krev z levé srdeční komory do aorty, ale zároveň těsnit a nedovolit krvi vracet se zpátky nebo proudit kolem. Napoprvé se to nepovedlo.

Nepovedlo se. Nevadí, stent lze vtáhnout zpět

„Neplánovali jsme to, ale stent není dost vysoko. Musíme se poradit, co dál,“ přiznal po chvíli Branny a zastavil další rozevírání kovové síťky. Dřív měli lékaři v takové situaci jen dvě možnosti. A žádnou ideální. Buď museli nechat stent tam, kde je - i s rizikem, že nebude fungovat dokonale. Nebo mohli stent vytáhnout v poloroztažené pozici, riskovat tím poškození tepny pacienta i chlopně za půl milionu korun, která pak mnohdy putovala do koše.

Druhou variantu proto logicky volili jen ve výjimečných situacích. „Letos se nám to stalo jednou, loni dvakrát, ale když jsme začínali, bylo to častější,“ přiznal Branny.

Nyní byli lékaři v klidu, i když viděli, že je zle. „Výhodou umělé chlopně nové generace je totiž možnost rozevřený stent vtáhnout zpět do transportního nástroje a bezpečně posunout na správné místo,“ líčil pokrok v léčbě kardiolog Miroslav Hudec.

Lékaři na sále se rozhodli pro tento postup. Během chvilky stočili kovovou síťku do tenké trubičky a posunuli výš. „Teď je to dobře,“ hlásil spokojeně Branny.

Unikátní operace

Zákrok sledovala i pacientka nemocnice, 74letá Emílie Voznicová z Dětmarovic na Karvinsku. „Jsem dojatá a vděčná lékařům,“ svěřila se energická seniorka. Její hlas jihl, v očích se leskly slzy.

Sama už totiž v Třinci absolvovala dvě výměny chlopní. „Před devíti lety mi otevřeli hrudník, rozsekli kost a vyměnili mitrální chlopeň. Bolelo to. V nemocnici jsem byla asi měsíc. Pak následovala dlouhá rekonvalescence včetně rehabilitace a lázní,“ vzpomíná.

Před rokem se její stav znovu zhoršil. Ušla pár kroků a nemohla dýchat. „Vyjít sedm schodů pro mě bylo jako zdolat velehory,“ líčí žena, které nezbylo než se smířit s další operací.

Potřebovala novou aortální chlopeň. „Podstoupila bych cokoli, protože můj život byl v troskách. Ale měla jsem štěstí. V srpnu mi v Podlesí vyměnili chlopeň katetrizační metodou, jen šlo o starší typ stentu. Bolesti minimální, domů jsem šla za deset dní a dnes je mi fajn. Jsem šťastná, že bez potíží vyjdu dvě patra schodů,“ usmívá se žena.

Nový typ chlopně zatím třinečtí lékaři použili jen jednou. V nabídce jsou totiž jen stenty s malým průměrem. Od nového roku budou ale k mání i větší a dočká se jich tak více nemocných.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

V Mošnově vznikl obří sklad a doplní ho další, práci najdou stovky lidí

Letiště Ostrava - Mošnov

Na dvě stovky lidí by mohly najít do konce tohoto roku práci v logistickém centru Ostrava Airport Multimodal Park. Jeho...

Číňané byli ochotní za poštovního holuba zaplatit i milion, říká chovatel

Chovatel holubů Josef Blokeš

Dříve byl na vesnicích holubník pomalu v každé druhé chalupě, dnes se spíš musí hledat obec, kde ještě nějaký zůstal....

Ostravské stopy: Ostrava? Pro dítě z vesnice velkoměsto, vzpomíná Dita Pepe

Fotografka Dita Pepe v roce 2012 získala ocenění Osobnost české fotografie a o...

Fotografka Dita Pepe se věnuje zejména portrétní fotografii. Nejznámější je její dlouhodobý cyklus Autoportréty, kde se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz