Nedoučeného kuchaře soudí za znásilnění. Hájí se, že měl opilecké okno

  12:23aktualizováno  12:23
Na první pohled vypadá jako student, který by se snad ostýchal vyřknout sprosté slovo. Jenže osmnáctiletý Matěj Hrabčák se před Krajským soudem v Ostravě zpovídá z pokusu znásilnění, ze kterého se oběť ani po pěti měsících psychicky nevzpamatovala. Mladík vinu odmítá a tvrdí, že si nic nepamatuje.

Obžalovaný Matěj Hrabčák si před fotografy skrýval tvář. Vlevo obhájce. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

První srpnový den loňského roku Hrabčák, tehdy ještě kuchařský učeň, popíjel s kamarádem v hospodě.

"Dal jsem si asi osm dvanáctistupňových piv a čtyři velké panáky zelené. Pak jsem ještě sám šel do jiné hospody, kde byla další piva, a nakonec jsem si koupil placačku vodky a tu také vypil," vypověděl Hrabčák už při policejním výslechu. Před soudem vypovídat odmítl.

Pak se ale verze obžaloby a obviněného rozcházejí. Žalobkyně sdělila, že notně opilý Hrabčák se nedaleko Výškovické ulice v Ostravě-Zábřehu poblíž garáží vrhl na kolemjdoucí 35letou ženu.

Obžalovaný Matěj Hrabčák se snažil před fotografy skrýt tvář.

Obžalovaný Matěj Hrabčák

Strhl ji ze svahu, lehl na ni a dožadoval se líbání. Když se žena bránila, strhl z ní oblečení včetně podprsenky a násilím jí až ke kotníkům vyhrnul kalhoty. Pokoušel se o pohlavní styk, pak ženu nutil k orálnímu sexu. Kvůli tomu ji odtáhl dále do křoví.

"Napadená se však bránila, a to i přes jeho opakované výhrůžky, že ji podřízne a tělo pak na opuštěném místě nikdo nenajde. Když začala volat o pomoc, udeřil ji do tváře, ať se mu podvolí," popsala státní zástupkyně. Napadená žena se nadala, nakonec se jí podařilo vysmeknout a utéci.

Někdo mi dal pěstí, líčí mladík

Ještě tentýž den Hrabčák seděl na policii na výslechu. Jenže jeho verze zněla zcela jinak. "Byl jsem opilý. Jen si pamatuji, že mi nějaký muž dal pěstí, až jsem omdlel, pak si už nic nepamatuji. Mám okno," vylíčil. Svou verzi několikrát zopakoval.

Policie ho obvinila z pokusu znásilnění a na její návrh soud poslal mladíka do vazby. Později byl z vazby propuštěn, a to za písemný slib, že se nebude vyšetřování bránit.

Na svobodu mu pomohlo i to, že jen tři měsíce před údajným zvrhlým činem završil plnoletost a slíbil dokončit učiliště, kde měl neomluvené hodiny a z praxe propadl. Jenže vyučeným kuchařem se stejně nestal a ze školy odešel. Nyní je nezaměstnaný, nepobírá žádný příspěvek a živí ho matka.

Ochraňte mě před dalšími útrapami, žádá napadená

Napadená žena se z drsného zážitku dosud nevzpamatovala. Od srpna je v pracovní neschopnosti, dochází k psychiatrovi a trpí depresemi. Písemně naléhavě žádá soudce, aby se její výslech uskutečnil nejen bez veřejnosti, ale také aby nemusela znovu vidět Hrabčáka.

"Ochraňte mě před dalšími útrapami, můj stav by se jistě zhoršil," uvedla žena, které se výjevy z útoku stále vybavují, špatně spí, trpí úzkostí a dalšími příznaky posttraumatického stresu.

Následky sexuálního útoku jsou vážné, proto pachateli hrozí pět až dvanáct let vězení. Pokud bude Hrabčák uznán vinným, přitížilo by mu zřejmě i to, že už byl jednou za násilný čin souzen, i když tehdy bez sexuálního podtextu.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Najdete na iDNES.cz