(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Výběrová řízení vypisují obce opakovaně. Těžce hledají zhotovitele

  • 2
Sehnat peníze na rekonstrukce nebo nové stavby není v poslední době pro starosty obcí a měst v Moravskoslezském kraji jediným oříškem. Stále složitější je totiž i najít stavební firmu, která zakázku vezme. Především menší obce vypisují výběrová řízení i několikrát za sebou.

Soutěže na investice letošního roku tak už mnohde vypsali. Například Bohumín také kvůli tomu schválil rozpočet dříve, tamní zastupitelé o něm hlasovali už v půlce listopadu.

„Důvody jsou jasné, chceme začít co nejdříve s vypisováním výběrových řízení. Už máme vyzkoušeno, že v zimě firmy ještě nemají dostatek zakázek,“ vysvětloval bohumínský starosta Petr Vícha.

Město díky tomu bude vybírat z většího množství nabídek a může stlačit dolů cenu a zároveň mít jistotu, že se někdo přihlásí. Například do soutěže na proměnu bohumínské smuteční obřadní síně se totiž minulý rok na podzim nepřihlásil nikdo.

„Firmy jsou zasekané na rozjetých zakázkách a nemají prostor na to, aby podávaly další nabídky. Problém nedostatku lidí ve stavebnictví se u nás projevil i zpožděním prací při opravách panelových domů, za které teď musí stavební firmy zaplatit více než milionové penále,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Kvalitní firmu získají, když jednají s předstihem

Stejně tak nenechala uskutečnění letos plánovaných investic náhodě Opava. S vypisováním výběrových řízení na první přípravné práce plánovaných staveb začala ještě dříve, než tamní zastupitelé schválili rozpočet.

„Stavební firmy na přelomu roku začínají plánovat nadcházející rok a kvalitní stavební firmy ještě nemají plný kalendář. Díky včasnému vypsání soutěží tak dokážeme získat lepší firmy a lepší ceny,“ uvedl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. Opava už teď soutěží i stavby, které plánuje zahájit až v létě či později.

Jak moc rozhoduje doba vypsání soutěže o získání stavební firmy, si před několika týdny vyzkoušely také Bolatice na Hlučínsku. Tamní hřbitov postupně dosloužil a obec plánuje jeho rozšíření. Vše má připraveno, včetně peněz. Už na podzim chtěla začít, ale nesehnala zhotovitele.

„Nehlásili se, protože měli moc jiných zakázek. Na konci roku jsme uspořádali nové výběrové řízení a dopadlo to výborně. Máme šest zájemců,“ popsal rozdíl starosta Bolatic Herbert Pavera s tím, že hřbitov se díky tomu bude rozšiřovat co nejdříve.

Starostové malých obcí ale zároveň avizují, že současná situace je pro ně velmi nevýhodná. Nemůžou totiž vypsat výběrová řízení na všechny naplánované stavební akce hned začátkem roku, protože čekají, zda na své investice získají dotace.

Čekají na rozhodnutí o dotaci

„Především v malých obcích jde o velký problém. Jsme odkázaní na zisk dotace. Když není dotace, investice se neuskuteční. Letos plánujeme dva projekty a výběrová řízení vyhlásíme až po oficiálním stanovisku o získání dotace,“ upřesnil starosta Rohova na Hlučínsku Daniel Procházka.

Dodal, že takovou situaci za patnáct let, co stojí v čele obce, nepamatuje. Rohov například loni hledal zhotovitele stavby hned několikrát.

„Oslovili jsme devět firem a získali jednu nabídku. Soutěž jsme zrušili, vyhlásili znovu a přišly dvě nabídky, z nichž jsme ale jednu museli vyřadit, protože nesplnila podmínky zadávacího řízení,“ popsal Procházka.

Statistiky úřadu práce potvrzují dlouhodobý hlad po zaměstnancích ve stavebnictví. Například v Ostravě podle ředitele tamního úřadu práce Petra Prokopa patří zedníci k nejpoptávanějším povoláním mezi profesemi se středním odborným vzděláním a zaměstnavatelům často stačí i základní vzdělání budoucích zaměstnanců na této pozici.