Vysokou pec v Dolních Vítkovicích natáhli k obloze. Bude z ní vyhlídka

  17:55aktualizováno  17:55
Na vysokou pec v oblasti Dolní oblasti Vítkovice v úterý jeřáb nasadil tři masivní ocelovo-skleněné kruhové díly. Uvnitř nástavby ve tvaru šroubovice vznikne kavárna, klub a nejvyšší vyhlídka na Ostravu. Stále vylepšované industriální památky navíc v pondělí spojí s městem nová část Ruské ulice.

V Dolních Vítkovicích vynáší jeřáb nástavbu na vysokou pec číslo 1. Bude z ní nejvyšší vyhlídka na Ostravu. | foto: Jiří Zerzoň

Žádný plot, ani vrátnice, kterou museli vstupovat do bývalého závodu Vítkovických železáren v Ostravě všichni zaměstnanci či návštěvníci... To vše je už minulostí. Stejně jako výroba.

Vysoká pec č. 1, která je dnes chráněnou památkou, vyhasla po posledním odpichu před šestnácti lety. Poslední dva roky je vyhledávanou turistickou atrakcí.

Fotogalerie

V úterý jí provozovatel „nasadil korunu“. Od osmi hodin ráno zvedal jeřáb na vrchol vysoké pece postupně tři hlavní díly nástavby. Ostrava tak získala novou dominantu města. Druhou nejvyšší po věži Nové radnice.

„Vysoká pec, která je od jara do konce září zpřístupněná návštěvníkům, se díky nástavbě vyprojektované týmem našeho dvorního architekta Josefa Pleskota protáhla ze 60 na téměř 78 metrů. V moderním tubusu bude klub a kavárna, kolem něj vyhlídková trasa z děrované oceli, přes kterou uvidí turisté na zem z výšky 71,5 metru,“ líčí ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Věž Nové radnice měří 85,6 metru a vyhlídková terasa je ve výšce 73 metrů.

Koudela tvrdí, že nechtějí s radnicí soupeřit, přesto slibuje, že vysoká pec nabídne lidem pohled z nejvyššího bodu v Ostravě. „Konstrukce Vysoké pece není nejvyšší v absolutních číslech, ale vezmeme-li v úvahu nadmořskou výšku, tak ano. Radnice stojí u řeky, která leží níž.“

První návštěvníci na vyhlídku vystoupají na jaře

Do kavárny a na novou vyhlídkovou trasu se první návštěvníci podívají na jaře. Ve stejné době, kdy začne nová sezona Vysoké pece č. 1. I v zimě si ale mohou prohlédnout Gong, Malý či Velký svět techniky, který se veřejnosti otevřel teprve před měsícem a půl, ale už láme návštěvnické rekordy a sbírá ocenění.

Dolní oblast Vítkovice

  • Jsou největším tuzemským brownfieldem, pro který se povedlo najít nové využití po vyhasnutí vysokých pecí.
  • V březnu 2012 byla otevřena opravená Vysoká pec č. 1, v květnu multifunkční aula Gong vybudovaná z plynojemu a v říjnu Malý svět techniky v VI. energetické ústředně. Letos v září přibyl Velký svět techniky, 11. listopadu nástavba Vysoké pece č. 1 s kavárnou a vyhlídkou na město. V pondělí 17. listopadu se otevře prodloužená Ruská ulice, která propojí industriální areál s městem.
  • Proměna bývalého hutního závodu i sousedního Dolu Hlubina bude dál pokračovat.

Nová budova Světa techniky se zrcadlovou fasádou, v níž se podle představ architekta Pleskota zrcadlí staré industriální památky, získala minulý měsíc titul Stavba roku ČR 2014 díky hlasování veřejnosti z celé země - vybralo ji 22 tisíc lidí. A s rostoucí popularitou novinky roste i její návštěvnost.

„Průměrně přichází 600 návštěvníků denně. Celkem už jich tu bylo přes 30 tisíc. Předpokládáme, že do konce roku se číslo zdvojnásobí. Největší nával čekáme o vánočních prázdninách. Připravíme takový program, aby se bavily nejen děti, ale i jejich rodiče,“ říká ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Silnice propojí areál s Novou Karolinou

Národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice a Hornické muzeum na Landeku v Petřkovicích letos navštívilo už rekordních 723 tisíc návštěvníků, do konce roku by jich mělo být nejméně 800 tisíc (více čtěte zde). Pomůže tomu i prodloužená Ruská ulice, kterou vybudovalo město za 173 milionů korun.

„Slavnostní zahájení provozu plánujeme na pondělí dopoledne,“ říká mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. „Silnice propojí Dolní oblast s Novou Karolinou a výhledově se počítá i s výstavbou okružní křižovatky s ulicemi Místeckou, Vítkovickou a Železárenskou.“

Nová silnice, díky níž dříve oddělený industriální areál sroste s městem, je pro Dolní Vítkovice dalším milníkem, který nezůstane bez oslavy.

„V pondělí dopoledne bude speciální program v Malém i Velkém světě techniky. Nabídneme tematické přednášky, ale také zábavnou formou ukážeme hlavně mladým lidem, jak se změnila technika za posledních 25 let. Návštěvníci uvidí kromě stálých expozic a přírodovědných filmů v 3D kině také výstavu starých počítačů, televizorů a další techniky,“ líčí Jakub Švrček.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Bombový útočník na radnici v Rýmařově stíhání unikne, je nepříčetný

V přízemí budovy byla po výbuchu vytlučená okna.

Strůjce dubnového výbuchu na rýmařovské radnici nebude souzen pro trestný čin. Podle znaleckého posudku je totiž...

Pálenice spustily kotle, slivovice však po rekordní sezoně poteče méně

Roman Rajský z pěstitelské pálenice v Ostravě-Plesné při destilaci třešňového...

Konec hojných časů. Poté, co loni na podzim a letos na jaře pěstitelské pálenice doslova zavalily ovocné kvasy,...

Majitelku domu vylekala v noci sova. Koukala na ni z proskleného krbu

Po záchraně sovy stihli hasiči pořídit fotografii. Pak už ji pustili na svobodu.

Ze šoku museli hasiči dostat majitelku rodinného domu okrajové části ostravské Poruby poté, co na ni nad ránem za...

Najdete na iDNES.cz