Násilník přepadl vozíčkáře. Kandidát ANO pak rozpoutal emotivní diskuzi

  7:55aktualizováno  7:55
Traumatický zážitek má za sebou třiadvacetiletý Lukáš Král z Ostravy, kterého ve středu před polednem na tramvajové zastávce přepadl osmnáctiletý muž a ukradl mu mobil. Král, který je rovněž na kandidátce hnutí ANO, pak vše napsal na Facebook, čímž vyvolal emotivní diskuze a vysloužil si i obvinění z rasismu.

Lukáš Král z Ostravy se stal cílem zbabělého násilníka, který ho přepadl a obral o mobil. (2. října 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Čekal jsem na zastávce na tramvaj a najednou mě někdo chytil zezadu za vlasy a udeřil mi hlavou o zadní madlo vozíku," popisuje útok Lukáš Král. Kvůli nemoci se mu prakticky nevyvinuly krční svaly a tak neměl žádnou šanci ránu zmírnit.

"Pak mi vzal z ruky mobil a utekl pryč. Byl jsem úplně v šoku, možná i pár vteřin v bezvědomí, pomohl mi až řidič přijíždějící tramvaje."

O útoku okamžitě informoval policisty. Ti na místo vyslali několik vozů, jedna z hlídek po chvilce útočníka podle popisu našla. "Všimli si mladíka v doprovodu ženy, který přesně odpovídal popisu útočníka. Během kontroly obou vyšlo najevo, že žena u sebe skrývá mobilní telefon, který nepatřil ani jednomu z nich, ale přepadenému muži," řekla ostravská policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Král zveřejnil i fotografii násilníka

"V současnosti je osmnáctiletý muž obviněn z trestného činu loupeže a jeho sedmačtyřicetiletá společnice z trestného činu podílnictví. Kriminalisté v tuto chvíli podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obou obviněných do vazby."

Lukáš Král ale na závěry vyšetřování nečekal. Ještě ve středu vytvořil stránku na Facebooku  popisující jak samotný útok, i útočníka, včetně jeho jména a fotografie. A komentáře pod jeho příspěvky začaly rychle nabírat na drsnosti. Velká část příspěvků byla výrazně protiromsky laděna a necitovatelná.

Lukáš Král se proti těmto příspěvkům nijak nevymezoval, naopak žádal o sdílení a šíření.

A to popudilo aktivisty bojující proti rasismu. A z Lukáše Krále se rázem stal v jejich očích rasista vyzývající k protiromským akcím.

Politoložka: Reakci po útoku lze pochopit

Ostravská politoložka Jiřina Pavlíková je ale jiného názoru. "To co se stalo, je příšerné, zaútočit na vozíčkáře přece nemůže být normální," říká. "S ohledem na způsob útoku se dá plně pochopit i následná reakce a vytvoření internetových stránek. Byl plný emocí, navíc se člověk na vozíku nemůže takovému ataku nijak bránit, takové věci se hluboko zarývají i do zdravých lidí".

Snaha o využití útoku v předvolební kampani ale může Lukáši Královi podle politoložky vyjít. "S ohledem na to, jaká je v současné Ostravě atmosféra, by zveřejnění jeho případu mohlo pomoci," komentovala fakt, že Lukáš Král sám přiznal, že informace o svém napadení rozšiřoval i s myšlenkami na předvolební kampaň.

"Násilné přepadení je odsouzeníhodný čin. Tím spíš, že se jedná o člověka upoutaného na invalidní vozík, který se nemůže nijak bránit. Následná reakce Lukáše Krále nebyla adekvátní, což sám s odstupem času přiznává, vznikla však jako důsledek vypjaté situace a strachu o život," řekl volební lídr hnutí ANO Tomáš Macura.

Kandidát ANO kampaň rozdmýchal až příliš

Drsné přepadení chtěl v předvolebním boji využít třiadvacetiletý kandidát hnutí ANO Lukáš Král. Jeho sólová marketingová akce se mu ale vymkla z ruky a pomalu se měnila v protiromskou kampaň.

„Byl jsem napaden zezadu Romem za cílem ukradení mobilního telefonu. Mám lehký otřes mozku a policejní ochranu,“ napsal ve středu novinářům třiadvacetiletý vozíčkář Lukáš Král, nasazený na ostravské kandidátce hnutí ANO na pátém místě.

Současně začínající politik založil facebookovou stránku, věnovanou incidentu. A uvedenou slovy „... násilní romové se mají bát nás!!! ne my jich“. Diskuse na ní se postupně začala zvrhávat v drsnou protiromskou kampaň.

Ještě v průběhu čtvrtka Lukáš Král  stránku zrušil.

O útoku, při němž vám násilník ukradl mobil, jste rozeslal informaci novinářům a vyvěsil ji i na sociální sítě. Byl v tom záměr?
Byl. Chtěl jsem informovat o tom, co se mi stalo, aby to takový člověk nemohl hned tak opakovat. Protože jsem marketér, dělám reklamu, tak jsem udělal to, co umím nejlépe a trochu jsem ten případ rozdmýchal.

Ale reklama by měla být pravdivá a vy jste tam až tak úplně pravdu nepsal. Do zprávy rozeslané novinářům jste třeba napsal, že máte policejní ochranku. Přitom nám policisté potvrdili, že žádnou ochranu v tomto týdnu nepřidělovali.
To je pravda. Ochranku budu mít asi od pátku (rozhovor vznikal ve čtvrtek - pozn. red.). Jsem domluvený s kriminalisty, že mi ji zítra přidělí. Zda ji dostanu, se nyní rozhoduje.

Ale vy jste napsal už ve středu, že policejní ochranu už máte.
Tak to se omlouvám, možná jsem poněkud předbíhal událostem. Já jsem policistům vyjádřil pocit, že se bojím, momentálně se o tom rozhoduje. Doteď tu situaci nezvládám, stále mám pocit, že je někdo za mnou, mám strach.

Dále jste psal, že máte otřes mozku. Ale z lékařské zprávy, jejíž fotokopii jste k mailu přiložil, nevyplývá, že byste otřes mozku měl.
Já jsem kdysi spadl a otřes mozku jsem měl. A mé současné pocity jsou obdobné. Myslel jsem to spíše  jako subjektivní vnímání mého stavu.

Ale vy ve své tiskové zprávě píšete, že vám lékař konstatoval otřes mozku.
Bylo to napsáno jen pár hodin po přepadení, v době, kdy jsem byl v největším hněvu, možná jsem to bral trochu subjektivně. Za to se omlouvám.

Dále jste psal, že chcete vytvořit tlak veřejného mínění na soud, aby útočník dostal maximální trest. Ale u nás je justice nezávislá.
Tím jsem chtěl předejít tomu, co se děje u soudů, že tam přijde rodina obžalovaného a dělá tam chaos tak, aby on vypadal jako největší chudák. Tak jsem chtěl získat skupinu na svou stranu.

Jenže vy jste politik. A ten by měl nastavovat mantinely chování. A vy tady chcete ovlivňovat soud.
Já nejsem politik.

Jste, kandidujete na vysokém místě kandidátky. Nechal jste se slyšet, že byste chtěl dělat náměstka primátora. A tady říkáte „vytvořte tlak na soud“. A nepsal jste pravdu o policejní ochrance a svém zranění. Jak vám mají lidé potom věřit, když jim budete říkat něco například z pozice náměstka primátora?
Asi se ještě budu muset učit být politikem. I když bych jím být nechtěl. Ve chvíli, kdy jsem to posílal, jsem byl hodně rozrušený. Jsem rád, že jsem nenapsal něco ještě horšího, byť by to v tom okamžiku byla pravda, bylo by to to, co si myslím. Ten zážitek byl strašný. Prostě jsem nedokázal správně vyhodnotit dopad svých slov. Byla to prostě lidská reakce. Jako politik bych asi měl reagovat jinak, ale v té situaci jsem prostě udělal to co jsem udělal. Byla to asi chyba, po které následovala ještě větší chyba. Je možné, že mě za to společnost odsoudí, ale zatím cítím podporu ze svého okolí i ze strany veřejnosti, doufám, že to tak vydrží i nadále.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Najdete na iDNES.cz