„Zastupitelé města Ostravy již na svém červnovém zasedání schválili uzavření memoranda o spolupráci při vybudování muzea. Na zářijovém zasedání pak zastupitelé schválili dotaci jednoho milionu korun na náklady spojené se studií proveditelnosti projektu, záměrem je revitalizace části národní kulturní památky v areálu Dolní oblasti Vítkovice,“ přiblížila mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.
Samotné umístění Národního hasičského muzea je na jednu stranu atraktivní, na druhou stranu ale může znamenat problém.
„Jedná se o prostory bývalé třídírny uhlí nad dolem Hlubina, v podstatě naproti Národnímu zemědělskému muzeu Ostrava – muzeu potravin a zemědělských strojů a v těsném sousedství současného objektu Futureum,“ upřesnila umístění muzea Klára Ochmanová, tisková mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.
Národní hasičské muzeum má vzniknout v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Problém umístění může spočívat ve faktu, že samotná třídírna uhlí patří mezi chráněné památky, a to včetně jejího zařízení, které by adaptací na muzeum mohlo dojít úhony.
Památkářů se na jejich názor ale zatím nikdo neptal. „Záměr nebyl s Národním památkovým ústavem dosud projednán,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí ostravské pobočky Národního památkového ústavu Petra Batková.
„Je nutno připomenout, že jde o objekty a prostředí památky národního významu, které spočívají především v uceleném technologickém procesu od těžby uhlí až po výrobu železa. Zachování těchto hodnot bude ze strany památkové péče při případné konverzi některého z objektů vyžadováno,“ dodala mluvčí moravskoslezských památkářů.
10. června 2018 |