Boj v ČSSD? Ne, očista od mrtvých duší, říká ostravský šéf Rykala

  10:10aktualizováno  10:10
Napětí, které vrcholilo uvnitř ostravské ČSSD před parlamentními volbami, zjevně pokračuje. Ve straně končí desetina členů. Okresní výbor chce vědět, zda odejde i primátor Petr Kajnar.

Ač ostravská ČSSD v podzimních parlamentních volbách získala hodně hlasů, její šéf Adam Rykala (na snímku) byl z celostátních výsledků na rozpacích. A v rozpacích může být i z dění uvnitř své organizace, kterou tíží silné vnitřní rozpory. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Sociální demokracie v Ostravě zeštíhlila. Opustilo ji 117 lidí včetně všech pěti z malé organizace v Martinově. Nejvíc jich ale bylo z Výškovic a Zábřehu. Obě tamní organizace strana před časem i přes protesty řady členů zrušila.

O ukončení členství nezvykle velkého počtu straníků rozhodl v úterý večer okresní výkonný výbor ČSSD.

"Je to likvidace nepohodlných členů. Vyloučili desetinu celé členské základny ve městě," zlobí se někteří ostravští sociální demokraté, kteří nemají dobré vztahy s předsedou okresní organizace, poslancem Adamem Rykalou.

Ten ale oponuje: "Nejde o likvidaci, jen o očistu od mrtvých duší. Nikoho jsme však nevylučovali, pouze jsme tak jako vždy na začátku roku schvalovali zánik členství lidem, kteří do konce prosince nezaplatili stranické příspěvky. I tak jsme s počtem 1 014 členů stále největší okresní organizací v zemi."

"Příspěvek jsem zaplatil, členství mi doufám zrušili omylem"

K sociálním demokratům kvůli nezaplacení příspěvků už nepatří ani dvacetiletý student Filip Lahoda z Poruby. Ten se ale brání.

"Řekli mi to známí. Jsem v šoku. Členský příspěvek sto korun jsem totiž zaplatil už v dubnu. Peníze jsem dal tehdy před svědky v hotovosti stranickému kolegovi Jiřímu Maléřovi. Je běžné, že peníze posíláme přes prostředníka. Zřejmě je nepředal. Doufám, že omylem, jinak bych se musel bránit soudně," líčí naštvaný mladík.

"Mám kolem sebe pár lidí, od nichž vybírám členské příspěvky a nosím je do pokladny. Nedělám si ale jmenný seznam a mohlo se stát, že omylem jsem peníze od Filipa nepředal. Určitě se s ním spojím a dáme to do pořádku," slibuje Maléř.

Podle Rykaly není vyloučeno, že některá jména se na seznam dostala omylem.

"Nic se neděje. Každý má možnost na nejbližší schůzi znovu vstoupit do své organizace. Ani to, že v Martinově, kde organizace dlouhodobě nefungovala, nezbyl žádný člen, ještě neznamená její automatický zánik. Má rok času na to, aby nabrala nové členy," podotkl Rykala.

Okresní výkonný výbor strany si ale na úterní jednání pozval i ostravského primátora Petra Kajnara, jeho náměstka Tomáše Suchardu a starostku Radvanic a Bartovic Šárku Tekielovou.

Chtěli od nich slyšet, proč loni podali žaloby na sestavené parlamentní kandidátky a jak se postaví k usnesení okresní konference, jejíž delegáti je vyzvali k odchodu ze strany. Nikdo z trojice ale na jednání nepřišel.

"Okresní výkonný výbor dělá straně ostudu," řekl primátor

"Členská základna ani výkonný výbor dodnes nezná důvody, které je vedly k podání žalob. Poškodili stranu a členové se nás na to ptají. Proto všechny tři vyzveme k odpovědi dopisem," líčí Rykala.

"Z pracovních důvodů se omluvila jen starostka Tekielová. Důvody dalších dvou neznáme," dodal předseda.

Primátor Kajnar řekl, že je nemocný. Na otázku MF DNES, zda chce ze strany odejít, reagoval ostře: "Odejít by měli spíš oni. To současný okresní výkonný výbor dělá straně ostudu."

Tomáš Sucharda uvedl, že pozvání výboru na debatu o žalobách a odchodu ze strany, mu asistentka předala až ve středu, proto se omluvil dodatečně.

"Nesmíme to řešit s médii, nechci zavdat příčinu k účelovému vyloučení. Je pravda, že nás vyzvali k odchodu, ale existují také výzvy k odchodu lidí, kteří hlasovali proti předsedovi Sobotkovi, což se týká i Adama Rykaly. Jsem pro, abychom už výzev nechali a chystali se na volby," říká Sucharda.

S tím souhlasí i Rykala. "Nejsem pro rušení členství primátorovi a dalším dvěma členům, kteří poškodili ČSSD před volbami, ale pro stranu odvádějí dobrou práci v komunální politice. Jen musíme reagovat na dotazy členské základny. Pokud jde o mě, vzdal jsem se funkcí v předsednictvu strany, ale pracuji za ČSSD v komunální politice a nevidím důvod k odchodu. Už připravujeme program pro volby do zastupitelstva města a obvodů," dodal Adam Rykala.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz