Po roce a půl oprav je Orlová stále bez náměstí. Chce hledat nové stavaře

  16:47aktualizováno  16:47
Trable se stavbou orlovského náměstí pokračují. Spory mezi stavebními firmami a investory, kterými jsou orlovská radnice a ministerstvo financí, dospěly do stadia, kdy vše směřuje k ukončení smlouvy.

Rekonstrukce náměstí v Orlové se zastavila. (9. května 2018) | foto: Městský úřad Orlová

Zhotovitel si totiž podle informací orlovského magistrátu naúčtoval oproti původním plánům dalších 58 milionů z důvodu nárůstu cen významných dodávek a víceprací. To orlovští nechtějí akceptovat.

„Protože zhotovitel na svých požadavcích trvá, je jediným řešením ukončení stávající smlouvy,“ uvedla Martina Szotkowská z odboru rozvoje a investic města Orlové.

Fotogalerie

O tom, zda smlouvu s firmou ukončí investor dohodou, nebo vypoví, jednali v pondělí tamní zastupitelé. Ti se nakonec přiklonili ke smířlivější variantě. 

„Při ukončení smlouvy dohodou se město pokusí vyjednat alespoň dokončení některých částí stavby tak, aby se v centru města zlepšil komfort pro občany,“ vysvětlil starosta Orlové Tomáš Kuča.

To znamená, že firma by měla dokončit například parkoviště před městským úřadem či autobusovou zastávku včetně chodníku. „Tyto práce budou hrazeny za podmínek stanovených smlouvou,“ zdůraznil Tomáš Kuča.

Stavbaři: Nechceme utéct jako zloději

Spory přiznala orlovská radnice už na květnové tiskové konferenci v návaznosti na společné prohlášení firem KR Ostrava a Stamont. Firmy v něm uvedly, že se rozhodly přerušit práce v centru města a zvažují i možnost odstoupení od smlouvy.

Zdůvodnily to například chybějícími dodatky ke smlouvě na přepojení přeložky plynovodu i dalšími komplikacemi, které vyvstaly na stavbě. Za tím si zástupci zhotovitele i po dvou měsících stojí. „Pracovalo se 14 dní, pak se zjistil nějaký problém a museli jsme práce zastavit, než se dle zákona odsouhlasil další postup. Takhle se to dělo ve 12 případech. To nás brzdilo a stálo hodně peněz, navíc projekt byl více než 10 let starý a neodpovídal současnému stavu,“ podotkl ředitel KR Ostrava Štefan Polák.

I podle něj je ukončení smlouvy dohodou za současné situace nejlepší možnou variantou. „Nechceme odtamtud utéct jako zloději, chceme dokončit to, co je teď pro lidi nejdůležitější. Zpřístupnit jim průchody, zastávky, parkoviště. Pak bude nutné přeprojektovat stavbu a vypsat nové výběrové řízení,“ míní Štefan Polák s tím, že jeho firma se jej již nezúčastní.

Ministerstvo zatím trvá na obnovení prací

Úmysly vedení města a zhotovitelů ale bude muset ještě posvětit ministerstvo financí. To zatím neobdrželo konkrétní návrhy rozsahu dohody o redukci či ukončení smlouvy. „Až je ministerstvo obdrží, zaujme k nim závazné stanovisko. V současné době platí, že ministerstvo na základě uzavřené smlouvy trvá na obnovení prací v plném rozsahu,“ uvedl mluvčí Zdeněk Vojtěch. 

V případě, že se ministerstvo přikloní k variantě ukončení smlouvy dohodou, přeprojektování a vyhlášení nového výběrového řízení, může se stavba orlovského náměstí protáhnout až o několik dalších let. „Přeprojektování a vyhlášení výběrového řízení může trvat až dva roky, samotné dokončení stavby zhruba nějakých 15 měsíců,“ odhadl Štefan Polák. 

Podle původních plánů mělo být přitom orlovské náměstí hotovo na přelomu letošního a příštího roku.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Najdete na iDNES.cz