Náměstek Madej může na ministerstvo. Ekologové jsou z toho rozpačití

  8:05aktualizováno  8:05
Náměstek ostravského primátora Dalibor Madej má šanci na funkci náměstka ministra životního prostředí. Politik má v Ostravě na starosti i čistotu ovzduší a právě kvůli tomu nejsou ekologové z Ostravska z jeho možného povýšení nadšení. Říkají, že mohl udělat znatelně více.

Dalibor Madej (vpravo) s ostravským primátorem Petrem Kajnarem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Měl bych být jedním z kandidátů na náměstka ministra životního prostředí." Tato slova v úterý slyšeli od Dalibora Madeje ostravští radní.

Pokud oficiální nabídka jít na ministerstvo přijde, Madej by ji podle svého sdělení na radě "ač nerad, akceptoval". O možnosti, že by Dalibor Madej mohl být ministerským náměstkem, jako první informoval Deník. Dalibor Madej MF DNES řekl, že oficiální nabídku od ministra zatím nedostal. Slyšel ale, že se uvažuje o jeho jméně.

Dalibor Madej

48letý náměstek primátora Ostravy je členem ODS. Ve vedení města má na starosti životní prostředí. Říká, že pro lepší ovzduší v Ostravě dělá maximum, kritici ale namítají, že to není pravda.

Kvalita ovzduší ve městě se za jeho více než čtyřleté působení na postu náměstka primátora nezlepšila. Vystudoval VŠB-TU, má dvě děti.

"Pokud ta nabídka přijde, myslím, že je to dobrá zpráva pro Ostravu," řekl Dalibor Madej.

Informace o jeho možném přesunu na ministerstvo některé potěšila, jiní ji nevítají - Madej podle nich, přestože sám tvrdí opak, neudělal dost pro lepší ovzduší.

Primátor: Bylo by to dobře

Radost by ze jmenování Madeje náměstkem ministra měl třeba primátor Petr Kajnar. "Bylo by dobře, kdyby Ostrava měla na ministerstvu zástupce. Zvýšila by se tak úspěšnost vyjednávání," myslí si.

Jeho názor ale nesdílí třeba Vendula Krčmářová ze sdružení Arnika. Její komentář k možnému jmenování Dalibora Madeje náměstkem ministra by podle ní byl nepublikovatelný. Myslí si totiž, že Madej není vhodný kandidát. Připomněla, že dosud neudělal dost pro čistší vzduch.

"Proslavil" se mimo jiné tím, když loni žádal po vědcích z Akademie věd omluvu za to, že zveřejnili výsledky svých zkoumání. V nich sami na sobě zjistili, že jim jedy v ovzduší za tři týdny na Ostravsku poškodily DNA. "Je to šíření poplašné zprávy. Žádám veřejnou omluvu," zlobil se Dalibor Madej. Vědcům hrozil i žalobou. Pak od ní ustoupil.

Mluvčí ministerstva Michaela Jendeková nepotvrdila, že by se o Daliboru Madejovi uvažovalo jako o náměstkovi ministra. "Co se týče personálních změn na ministerstvu, zatím nemohu potvrdit nic," uvedla.

Zástupce Ostravy ano, ale Madej je sporný kandidát

Vhodným kandidátem na post náměstka ministra by Dalibor Madej nebyl ani podle dětské lékařky a zastupitelky Ostravy Evy Schallerové. "Po zkušenostech, které s panem náměstkem Madejem mám a které se týkají třeba jeho přístupu k vědeckým informacím, nevěřím, že chce skutečně pomoct zlepšit ovzduší na Ostravsku," uvedla Eva Schallerová.

Podle Pavly Skýbové ze sdružení Vzduch by bylo dobře, kdyby na pozici náměstka pro životní prostředí byl Ostravan. Zvlášť za současné situace, kdy se ministři životního prostředí střídají co chvíli. "I proto, že jsme přišli o Pavla Drobila, od kterého jsme čekali nějaké výsledky, by bylo dobře, kdyby někdo z Ostravy na ministerstvu byl a snažil se prosazovat její zájmy," myslí si Pavla Skýbová.

Dalibor Madej by ale podle ní musel přestat prohlašovat, že zdroje znečištění ovzduší v Ostravě se dělí na třetiny. Musel by se zaměřit hlavně na průmysl.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Najdete na iDNES.cz