Na opravu kulturního domu dostala Opava 70 milionů. Čekala víc

  8:56aktualizováno  8:56
Opava získala 70 milionů korun na rekonstrukci kulturního domu Na Rybníčku. Potíž je ale v tom, že příspěvek od Evropské unie je výrazně nižší, než město očekávalo. Oprava totiž bude více než dvakrát dražší.
Vedení Opavy si muselo na financování rozjetých projektů půjčit. Splácet bude z peněz EU

Vedení Opavy si muselo na financování rozjetých projektů půjčit. Splácet bude z peněz EU | foto: Profimedia.cz

Nejdřív obecní dům, pak dům umění, divadlo a současně s ním i kulturní dům Na Rybníčku. Opavské kulturní stánky ožívají díky dotacím z Evropské unie. Jenže nespočet rozjetých investičních akcí dělá vrásky na čele novému vedení města.

Kulturní dům v opavě

Neorenesanční Rybníček pochází z 19. století. Původně byl vystavěn jako malá divadelní scéna se sálem, jevištěm a zázemím pro potřeby bývalého profesního spolku. Totalitní komunistický režim se opravám příliš nevěnoval, a když už k nim v roce 1965 přistoupil, neprovedl je zrovna šetrně. Navíc je - podle stavebního průzkumu - ani nedokončil. Po roce 1989 byl Rybníček v soukromých rukou. Od doby, kdy jej před několika lety město získalo, hledala radnice prostředky na opravu. Po rekonstrukci bude sloužit jako kongresové centrum pro zhruba 460 lidí. Hotovo má být na jaře roku 2012.

Jednu z nich představuje i kulturní dům Na Rybníčku. Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (SOS pro Opavu) totiž na něj dostali méně peněz, než se původně uvádělo.

True

"Ještě loni v srpnu na stránkách města bylo uvedeno, že spoluúčast města na tomto projektu bude osm procent. Ve skutečnosti ale město namísto osmi procent bude muset zaplatit 58 procent. Dozvěděli jsme se to, až když jsme v prosinci začali připravovat rozpočet. Přitom bývalé vedení už to dávno vědělo," nastínil Halátek.

Podle něj tak namísto 12 milionů korun zaplatí město necelých 58 milionů. Samotná rekonstrukce přijde na 153 milionů. Důvodem nižší dotace je skutečnost, že prostory budou sloužit ke komerčnímu využití.

"Bývalé vedení města neudělalo nic proto, aby se následky pro rozpočet nějakým způsobem zmírnily. Byla sice vypuštěna přístavba víceúčelového sálu, která by částku navýšila na 350 milionů korun, ale jinak se nehledaly vůbec žádné úspory," dodal Halátek.

Bývalé vedení: Peníze zůstanou na další projekt

Bývalý primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS) v tom problém nevidí. "Město získalo celkem 16,2 milionů eur, to je 420 milionů korun, v rámci integrovaného rozvoje města a teď tam dává jednotlivé projekty a odčerpává spoluúčasti. To znamená, že je jedno, jestli je na jednom projektu devadesát nebo šedesát. Pokud je na jednom dotace nižší, znamená to, že zůstane na další projekt," řekl bývalý primátor.

"Je důležité, že model, který jsme zvolili, to znamená, že po rekonstrukci budeme hledat nájemce celého prostoru, nám umožní odpočítat si DPH na vstupu, což je zhruba 25 milionů korun," dodal zároveň Stanjura.

True

Náměstek primátora Halátek ale upozorňuje na to, že městu v této chvíli chybějí peníze na profinancování těchto rozjetých projektů z Evropské unie.

"Dohromady je to skoro 500 milionů korun. Právě proto jsme schválili úvěr, abychom jím projekty zaplatili a evropskými penězi pak začali splácet úvěr," řekl Halátek s tím, že kvůli tomu zastavili všechny ostatní projekty. "Plány na rok 2012, 2013 v tuto chvíli nemáme, protože počítáme jen s penězi, které jsou vyčleněné na již rozběhnuté projekty," dodal.

Rekonstrukce kulturního domu má skončit v roce 2012, kdy začne sloužit jako velkokapacitní kongresové centrum. Vnitřní proměna se dotkne obou pater i podzemního podlaží.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Další z rubriky

Hrčava řeší obecní miliony. Podává trestní oznámení

Obec Hrčava.

Trestní oznámení na neznámého pachatele se rozhodli podat současní zastupitelé Hrčavy na Frýdecko-Místecku. Podezřívají...

VIDEO: Pávi jsou karvinskou atrakcí. Opustili oboru a toulají se po městě

Pětici pávů zachytili Karviňané v neděli při toulkách sídlištěm v Karviné-Ráji.

Na pětici pávů narazili v minulých dnech obyvatelé Karviné. Přestože je jejich domovem oplocený zookoutek v Parku...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Najdete na iDNES.cz