Areál Skalka prošel modernizací a milovníci zimních sportů se začali vracet.

Areál Skalka prošel modernizací a milovníci zimních sportů se začali vracet. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na lyže tramvají? V Ostravě hned na dvě sjezdovky

  • 3
Skalka a Vaňkův kopec. Dva lyžařské areály v bezprostřední blízkosti Ostravy. A oba jsou svým způsobem unikátní. Jen málokterý ski areál v České republice se může pochlubit tím, že je jen pár stovek metrů od tramvajové zastávky.

Máte chuť zalyžovat si a nechce se vám jezdit nikam daleko? Ostrava nabízí hned dvě místa, která jsou v bezprostředním okolí města a navíc se skoro až ke sjezdovkám dá dojet tramvají. A lidé levnou dopravu poměrně často využívají.

"Na Skalku jezdím odmala a snad nikdy jsme tam nejeli autem. Vždycky jen tramvají. Je sice trošku nepohodlné tahat se s lyžemi, ale je to kousek a hlavně je to levné. Letos jsem tam byl zatím jen jednou a je fajn, že to tam opravili. Konečně to tam vypadá dobře a večerní lyžování je fantastické," řekl Petr Horký z Ostravy-Poruby.

Ski Areál Skalka

Délka sjezdovky: 660 metrů
Počet vleků: 2
Služby: lyžařská škola
Skipas: 200 Kč na dvě hodiny, děti 150 Kč
Zázemí: restaurace, půjčovna lyží, bar, dětský sněžný koutek Vzdálenost od tramvaje: 600 m

Výhodu blízkosti tramvajové zastávky přiznává i vedoucí areálu Skalka Blahoslav Lacman. "Pro nás to je obrovská výhoda. Lidé sednou na pětku a vystoupí u porubského koupaliště. A odtamtud to mají nějakých deset minut pěšky," řekl Lacman.

Nově rekonstruovaný areál spustil vleky teprve před pár týdny a lyžaři si na sjezdovku zatím hledají cestu. "Návštěvy jsou slabší, ale o víkendech se tady vystřídá tak tisíc lidí, což už je docela slušné číslo. A podle mých odhadů takových třicet procent přijede tramvají. A nejsou to jen mladí lidé, často přicházejí třeba i důchodci," uvedl správce areálu.

Skalku loni koupil nový majitel a kompletně ji zrekonstruoval. Od letošní zimy tak areál nabízí velmi slušný komfort. "Pořídili jsme zcela nový vlek, který má kapacitu 850 lidí za hodinu a opravili ten starý. Máme tady umělé osvětlení, takže lyžovat se dá i večer. A lyžařům se snažíme poskytnout co největší komfort v restauraci a baru. Nechybí samozřejmě ani půjčovna lyží," řekl Lacman.

O lyžařskou školičku je velký zájem

Skalka se profiluje jako rodinný příměstský areál. A proto klade velký důraz na děti. "Máme tady dětský koutek, kde na ně čeká maskot Skaláček a je pro ně připraveno spousta podjezdů a nejrůznějších atrakcí. A samozřejmě provozujeme i lyžařskou školičku, zájem o ní je opravdu veliký," dodal Lacman.

Vaňkův kopec

Délka sjezdovky: 600 metrů
Počet vleků: 3
Služby: lyžařská škola
Skipas: 250 Kč na dvě hodiny, děti 160 Kč
Zázemí: bistro, půjčovna lyží, dětský koutek, baby kolotoč
Vzdálenost od tramvaje: 800 m

Jen o několik kilometrů dále je druhý areál, Vaňkův kopec. Od konečné tramvaje je to tam asi osm set metrů. "Aby se skoro až ke sjezdovce dalo dojet tramvají, to je možné snad jen v Ostravě. Aspoň nevím o žádném jiném městě, kde by to šlo. Je to pro nás velká výhoda a lidé toho využívají," řekl správce sjezdovky na Vaňkově kopci Václav Kurka.

Na rozdíl od Skalky se tam lyžuje už od konce prosince a přes víkendy se na sjezdovce vystřídá přes tisíc lidí. "Těžko se to odhaduje, protože lidé si nejčastěji kupují dvouhodinové permanentky a během dne se střídají. V jeden okamžik tu bývá tak čtyři sta lyžařů," uvedl Kurka.

Příměstské sjezdovky se zaměřují na rodiny

Vaňkův kopec se stejně jako Skalka zaměřuje na rodiny s dětmi. "Nemáme nejdelší sjezdovky v kraji, v tom například Beskydům konkurovat nemůžeme. Takže se snažíme těžit z toho, že jsme tak blízko Ostravy a zaměřili jsme se právě na rodiny. Ty aspoň nemusí jezdit nikam daleko a u nás dostanou veškerý servis," konstatoval správce Vaňkova kopce.

Na Vaňkově kopci funguje lyžařská školka.

Na Vaňkově kopci funguje lyžařská školka.

"Abychom dětem co nejvíce usnadnili pobyt, obsluhy máme dole i nahoře, kde jim pomůžou z vleků a nasměrují je na sjezdovku. Samozřejmostí je i dětský koutek a škola, kde se můžou naučit lyžovat pod dozorem zkušených instruktorů," dodal Kurka.

Oba areály jsou nejvytíženější během zimy, ale návštěvníky zvou i po zbytek roku. Na Vaňkův kopec si můžete zajít na zorbing, děti poslat do lanového centra nebo na trampolínu.

Anebo si zalyžovat na travních lyžích. Skalku první letní sezona po rekonstrukci teprve čeká. "Plánujeme minizoo a nejrůznější aktivity pro děti. Chceme prostě být střediskem, kam se lidé budou jezdit bavit po celý rok," uvedla spolumajitelka Skalky Tereza Friedrichová.