Kamil Himler v muzeu 2. světové války v Chuchelné na Hlučínsku. I tam museli zvládnout nucené uzavření a další protikoronavirová opatření.

Kamil Himler v muzeu 2. světové války v Chuchelné na Hlučínsku. I tam museli zvládnout nucené uzavření a další protikoronavirová opatření. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Malá muzea těžkou covidovou dobu zvládla velmi dobře, mají i další vize

  • 0
Malá muzea v Moravskoslezském kraji covidová opatření včetně nuceného uzavření překonala jen s malými ztrátami. Pomohly nízké provozní náklady a chuť pokračovat. Neplánované přestávky jejich provozovatelé využili například k rozšíření expozic.

Muzeum vidlí z Lichnova na Bruntálsku funguje úspěšně už deset let a počtem exponátů, mnohdy velmi neobvyklých, se blíží tisícovce.

„Sice nám bylo líto, že jsme museli mít zavřeno, ale nějaké větší problémy pandemie nezpůsobila. Ostatně už dříve jsme kvůli mému zaměstnání museli omezit otevírací dobu z podstatě nepřetržitého provozu jen na víkendy a svátky, případně po domluvě,“ přiblížil správce neobvyklé expozice Jan Gemela.

Vidle podle něj uspěly i ve velmi náročné době. „Lidem se nařizovalo, aby si dodržovali odstup dva metry, přičemž těm venkovským se někdy doporučovalo, aby k přibližnému vymezení rozestupů posloužily ideálně vidle. Jsme prostě progresivní,“ zasmál se.

Hamrozi v klášterní kapli vybudoval unikátní Světové muzeum a knihovnu Bible.

Obdobně zareagoval i na dotaz ohledně poskytnutých dotací. „Ty nemáme, je to jen takové hobby muzeum. A tím, že ho nemáme ekonomicky nasměrované, tak se umíme přizpůsobit čemukoli,“ vysvětlil Gemela a opět s úsměvem dodal. „Ani vstupné nám nijak výrazně nechybělo, protože ho máme dobrovolné a důchodci mají ještě slevu.“

Nyní už má muzeum otevřeno a Gemela poukázal na to, že k nim jezdí lidé z celé České republiky. „Potvrzuje se, že hodně lidí tráví volný čas objevováním v rámci republiky,“ podotkl.

Například minulý měsíc do kuriózního muzea přijel i pražský primátor Zdeněk Hřib, a to v rámci své dovolené v Jeseníkách.

Muzeum vidlí se nyní chystá zejména na svátek svatého Václava, při němž uspořádá čepování piva s názvem Vidle a slavnostně zprovozní pípu ve tvaru vidlí.

Granty pro malá muzea zatím nejsou

V obci stejného názvu, v Lichnově, jenže na Novojičínsku, mají muzeum vystěhovalectví lidí z Frenštátska do amerického Texasu, zejména ve druhé polovině 19. století.

„Muzeum ještě obsahuje expozici o historii obce a nyní i přes padesát kreseb znaků a erbů obcí a měst Novojičínska. A chystáme výstavu moduritových hub,“ vypočítala Alena Dobečková z lichnovského muzea.

V době uzavření prezentovala třeba výstavu betlémů na Facebooku, nyní má zařízení otevřeno odpoledne každou první a třetí neděli v měsíci, přičemž Dobečková doporučuje i telefonickou rezervaci.

„Vycházelo to dobře, objednávali se většinou lidé v rámci jedné rodiny, samozřejmě všichni měli roušky. Zrovna dnes tady mám zájemce z nedaleké Kopřivnice,“ dodala správkyně muzea s tím, že příští týden chystá akci pro děti z příměstského tábora.

Muzeum financuje zejména obecní úřad. „To jsou prostředky na takové jednodušší opravy, ale chtěli bychom zvládnout něco většího. Tak čekáme na nabídku grantů, ale pro malá muzea pořád nic není,“ povzdychla si.

Návštěvníci z Polska přestali jezdit

V Jablunkově na Třinecku funguje zařízení s názvem Světové muzeum a knihovna Bible, jež schraňuje obsáhlou sbírku Biblí a jiné křesťanské literatury. Ředitel Petr Hamrozi přiznal, že covidové restrikce způsobily určité problémy.

„Například jsme přišli o návštěvníky z Polska, kterých k nám jezdilo poměrně hodně. Ale nějak jsme to museli zvládnout, a nyní nás těší, že hodně přijíždějí návštěvníci z celé republiky. Je znát, že hodně lidí radši vynechalo cestu do zahraničí,“ popsal nabyté zkušenosti.

Jediné tuzemské muzeum s takovým zaměřením muselo pozastavit i několik mezinárodních projektů. ale Hamroziho alespoň těší úspěch Cyrilometodějské stezky vedoucí také přes Jablunkov. Rada Evropy totiž trasu zařadila do systému mezinárodních kulturních stezek.

Za muzeem stojí občanský spolek. „Takže financovaní jsme z různých darů a příspěvků, dotace jsou totiž velmi komplikované,“ vysvětlil Hamrozi. Na další měsíce muzeum nic mimořádného nechystá. „Uvidíme, co pandemická situace dovolí, zatím moc neplánujeme.“

Nové expozice ukazují Berlín i Stalingrad

Muzeum z Chuchelné na Opavsku, které se zaměřuje na 2. světovou válku, nucenou přestávku dokonce možná i trochu přivítalo.

„Pandemii jsme zvládli na jedničku, protože byl čas na vytvoření dvou nových expozic,“ zmínil zakladatel muzea Kamil Himler nová lákadla, a to scenérie zdecimované podoby Berlína v roce 1945 a bitvy o Stalingrad.

S financováním pomáhá obec Chuchelná, muzeum má otevřeno o víkendech. A největší akcí zbývajícího roku se bezesporu stane podzimní Halloween v muzeu. „Loni jsme ho museli odpískat, tak se letos určitě nenecháme zahanbit. Věřte, že bude stát za návštěvu,“ zakončil Kamil Himler (o Halloweenu z roku 2018 zde).

Halloween v Muzeu vojenství v Chuchelné na Hlučínsku 

4. listopadu 2018