„Chceme představit místní firmy, které rychle rostou, stavějí na moderních technologiích a mají potenciál brzy prorazit do světa,“ doplnil za Patrioty MSK Jan Valtr.
Celkově bylo v rámci večera vyzdviženo osm firem, shodou okolností po čtyřech z každé kategorie. „Oslovili jsme přibližně 180 firem, do užšího výběru se dostalo zhruba 20 společností, z nichž jsme pak společně s expertním týmem vybrali osm nejvýraznějších,“ vysvětlila Adéla Píchová. Do kategorie startupů se tak dostala čtveřice projektů, jejichž zástupci se shodují v tom, že už mají první zákazníky, ale stále hledají cestu k širšímu uplatnění.
Například aplikace MyRepair.app je určena pro menší opravny elektroniky a má umožnit řídit zakázky včetně evidence náhradních dílů a stavu oprav. A brzy má vzniknout i veřejný portál. „Dnes je problém najít, kdo vám opraví rozbitý ovladač nebo telefon. Chci, aby člověk zadal, co potřebuje opravit, a hned věděl, kdo, kde a za kolik to zvládne,“ objasnil majitel startupu Milan Wagner.
Společnost PeopleBoard se zaměřuje na řízení lidí v obchodních týmech na základě dat. Pomocí AI ukazuje firmám, co zaměstnance motivuje, co je brzdí a jak přizpůsobit týmové řízení. Na hráče i herní vývojáře je zaměřena analytická platforma Rankacy, Ta uživatelům nabízí herní statistiky, vývojářům pak zpětnou vazbu o chování hráčů. Podle MSIC má aplikace přes 30 tisíc uživatelů, přesto že je zatím jen v alfa verzi. Startup ZenAlgo se pak věnuje pokročilé analýze burzovních dat.
Spektrum firem bylo pestré
Na rozdíl od startupů už mají scaleupy a jejich majitelé i zaměstnanci něco za sebou. Mezi oceněnými se po čtvrtečním vyhlášení ocitly firmy širokého rozsahu. Od těch zajišťujících kontrolu výrobků, až po rozvoz pizzy.
Například společnost 24 Vision vyvíjí software, který na výrobních linkách nahrazuje lidskou vizuální kontrolu. „Kontrolujeme třeba celé automobily, ale třeba i jen palubní desky před odesláním zákazníkovi. Dnes ji běžně sleduje operátor, který musí během pár vteřin spočítat přes sto komponent. My to zvládneme přesněji a bez únavy,“ přiblížil nabízené služby své firmy její ředitel Martin Hriško.
Firma dodává své služby jak automobilkám jako jsou Škoda, nebo Hyundai, tak i dalším firmám. „V posledních čtyřech letech rosteme zhruba o 50 procent ročně,“ pochvaluje si.
Do Mošnova míří BMW, haly staví v průmyslové zóně u ostravského letiště![]() |
BrainMarket staví na kombinaci vývoje vlastních doplňků stravy a edukace zákazníků v oblasti zdravého životního stylu. Produkty prodává přes e-shop i specializovanou síť a podle MSIC patří ke klíčovým zástupcům sektoru healthtech v kraji.
Software společnosti Raynet, který vznikl v Ostravě, dnes využívají tisíce firem v Česku i zahraničí. Umožňuje jim sledovat obchodní případy, komunikaci se zákazníky a automatizovat rutinní úkoly obchodních týmů.
Poslední vybranou firmou se stala společnost Vosíme.cz, franšízová síť zaměřená na rozvoz pizzy a provoz bister. „Máme 30 poboček, letos plánujeme otevřít dalších třináct. Vizí je 150 provozoven, i mimo Českou republiku,“ řekla Miroslava Waclawik, obchodní partnerka firmy.
Vosíme vyvíjí i vlastní IT systémy. „Zákazník nechce čekat hodinu. Chce jídlo rychle a na tom stavíme. Využíváme k tomu i elektronické optimalizace rozvozů a podobně,“ dodala Miroslava Waclawik.
Podle MSIC na podzim proběhne další část kampaně, v rámci které budou vyhlášeni další zástupci úspěšných podniků.