V začátcích museli mít ostré lokty a přesvědčovat pořadatele, aby si mohli zahrát. Postupem času si těleso Stanley's Dixie Street Band vydobylo renomé, jakým se nepochlubí žádná jiná kapela tohoto ražení v zemi. A letos v březnu oslaví významné jubileum: desetileté výročí od svého vzniku.
Za tu dobu sympatičtí hudebníci vydali devět CD a nyní chystají desáté. „Není to ale tak, že bychom vydávali každý rok jedno. Jeden rok jsme jich vydali šest. Desáté bude asi poslední. Na každém je okolo patnácti skladeb, je těžké hledat nové skladby,“ uvedl kapelník Standa Dětský, který pochází z Ostravice na Frýdecko-Místecku.
„Až do pětadvaceti let jsem bydlel v Místku, do Kopřivnice jsem se přiženil. Ostatní členové jsou také z Frýdecko-Místecka a Novojičínska, až na jednoho suzafonistu. Ten žije v Hranicích na Moravě,“ vysvětlil Dětský.
Vzhledem k tomu, že se všichni muzikanti hudbou živí, má kapela všechny posty, až na jeden, zdvojené.
„Já jediný za sebe nemám alternaci, ale jinak tu jsou dva trumpetisté, dva trombonisté, dva bendžisté a dva suzafonisté,“ popsal Dětský s tím, že je to z praktických důvodů. „Když si některý z nás třeba zlomí prst a nemůže měsíc hrát, máme za něj adekvátní náhradu.“
Desetileté výročí oslaví koncertem v Kopřivnici
V kompletním složení se Stanley's Dixie Street Band představí ve středu 23. března od 19 hodin v Kopřivnici v kulturním domě, kde oslaví své desetileté jubileum.
„Každý návštěvník, který na koncert přijde, dostane u vstupu pivo a panáka, kterými budou vítat hostesky převlečené jako lehká děvčata z dvacátých let,“ nastínil šedesátiletý lídr, který věří, že bude sál vyprodaný do posledního místa. „Už tři týdny před koncertem byly pryč tři čtvrtiny lístků.“
Formace složená výhradně z absolventů konzervatoří či vysokých hudebních škol, má za sebou řadu koncertů nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí. V létě pojede už počtvrté na světový festival dixielandu konaný pravidelně na ostrově Guernsey.
„Jsme zatím jedinou kapelou z bývalého východního bloku, která tam hrála. Když jsme se tam dostali poprvé díky naší známé, nevěděli, co od nás mají čekat,“ přiblížil kapelník Stanley's Dixie Street Bandu.
„Pozvali si nás spíše proto, že bude sranda. Vždy to přirovnávám k tomu, jako bychom si tady z Konga nebo z Ugandy pozvali bandu, obuli jim brusle a poslali je na led a pak se trhali smíchy při pohledu, jak budou padat jako hrušky,“ řekl Dětský.
„Jenže když jsme začali hrát, tak jim úsměvy strnuly. A korunku nasadil jejich hlavní sponzor, který řekl, že pokud na této akci příští rok nebudeme, nedá jim na ni peníze.“
Česká kapela si tuto akci oblíbila hned z několika důvodů. „Krásně se tam o nás starají, jsme ubytování v nádherném hotelu, cítíme se tam jako někdo,“ přiznal Standa Dětský.
„Jedná se o místo, kam se člověk v životě jen tak nepodívá, protože je mimo nabídku cestovních kanceláří. Přitom má svůj půvab. Ve vyhnanství tam dlouho žil Victor Hugo, který na ostrově dokonce napsal Bídníky.“
Nejraději jezdí na sever Čech a do Luhačovic
Moravský band v tuzemsku nejvíce vyráží na sever Čech, kde funguje spousta amatérských dixielandů.
„Je tam početná základna, takže lidé vždycky dopředu ví, nač jdou. Úspěšní býváme všude, kde vystupujeme, protože náš styl se líbí jak teenagerům, tak důchodcům,“ upozornil Dětský.
Skvělé byly i reakce na vystoupení na festivalu Colours of Ostrava. „Zprvu jsem se obával, že nás tam zbijí, když jsem viděl barevná číra. Všichni ale byli úžasní. Jeden mladík za mnou přišel a řekl, že je to boží, že vůbec nevěděl, že něco takového existuje,“ popsal kapelník.
Standa Dětský a spol. rádi hrají také v Luhačovicích, kde vystupují i čtyřikrát do roka. Šestkrát vystupovali na silvestru v Mariánských Lázních.
„Je to sice z ruky, ale je tam krásné publikum. Hrajeme v šesti hotelech, v každém nejvýše čtvrt hodiny jako takovou show. Každý hotel má totiž svou kapelu,“ vysvětlil kapelník.